Dobrá rada

Jednoduchý recept na sushi

2248
0
Zdieľaj

Sushi je nielen typickým japonským jedlom, ale aj umením. Jeho príprava si vyžaduje trochu zručnosti a trpezlivosti. Priblížime si v niekoľkých krokoch výrobu jeho najzákladnejšieho a zároveň najnámejšieho druhu – Maki sushi. Maki sushi má tvar rolky, ktorá je naplnená ryžou a rybou, morskými plodmi alebo zeleninou. Podáva sa so sójovou omáčkou, nakladaným zázvorom a wasabi pastou.

Tu je zoznam ingrediencií, ktoré budeme potrebovať:

 • Morská riasa Nori;
 • Ryžový ocot, trstinový cukor, morská soľ (na prípravu nálevu, respektíve ryžového rozvaru);
 • Wasabi pasta (k ochuteniu sushi a k servírovaniu);
 • Sójová omáčka (na namáčanie sushi);
 • Nakladaný zázvor (zajedá sa medzi sústami, aby neutralizoval chuť);
 • Čerstvá zelenina alebo ovocie (uhorka, avokádo, mango, paprika…), čerstvé ryby a morské plody (losos, tuniak, krevety, úhor, makrela, pražma, krabie tyčinky…);
 • Podložka a potravinová fólia na balenie sushi.
 1. Základom každého dokonalého sushi je ryža. Na prípravu sushi je však potrebná špeciálna sushi ryža, nie obyčajná. Iba táto vám zaistí tú správnu lepivosť a tvar. Sushi ryžu si najskôr dobre niekoľko krát prepláchneme a scedíme. Potom vložíme do hrnca a zalejeme vodou (voda by mala presahovať ryžu cca o 1 cm).
 2. Keď je ryža uvarená, pripravíme si ryžový rozvar (zmiešame ryžový ocot, cukru a soli pomere 6:4:1) a 2/3 jemne ho zamiešame do ryže. Zvyšnú časť si necháme na namáčanie rúk. Zmes zohrejeme, aby sa kryštáliky dôkladne rozpustili. Takto pripravenú zmes necháme vychladnúť.
 3. Na bambusovú podložku dáme potravinovú fóliu, aby sa nám sushi nelepilo a podložka sa lepšie čistila. Na potravinovú fóliu položíme riasu nori lesklou stranou nadol. Namočíme si ruky vo zvyšnom ryžovom rozvare. Ryžu rovnomerne roztláčame prstami na riasu, pričom v hornej a spodnej časti necháme voľný asi 2 cm široký pás. Ten potrieme ryžovým rozvarom, ktorý slúži ako lepidlo. Na ryžu môžeme prstami podľa chuti naniesť jemný prúžok wasabi pasty.
 4. Na takto pripravené sushi poukladáme v jednej línii nami vybraté ingrediencie. Tieto musia byť nakrájané na tenké plátky alebo prúžky. Pomocou bambusovej podložky rolujeme riasu smerom od seba. Sushi rolujeme vždy od konca, pri ktorom sú uložené suroviny. Hotovú rolku necháme pár minút odležať, aby riasa nasiakla vlhkosť z ryže. Následne ju krájame ostrým nožom na rovnaké kúsky (asi 1,5 cm).
 5. Hotové sushi naaranžujeme na tanier a podávame. Môžete ho servírovať aj na špeciálnych sushi tanieroch. Nezabudnite na nakladaný zázvor, wasabi a sójovú omáčku. Sushi by sa malo jesť pomocou paličiek. V súčasnosti je možné zakúpiť kompletný sushi balíček, kde nájdete potrebné ingrediencie a podložku na prípravu domáceho sushi.

Dobrú chuť