Životný štýl

Ako zmýšľať ekologicky, aj keď už máte sklenenú fľašu a nepoužívate plastové slamky

5418
0
Zdieľaj

Obmedzujete plasty, do obchodu nosíte bavlnenú tašku a pijete zo sklenenej fľaše. Ale čo ak môžete urobiť viac?

Obmedziť plasty je skvelý prvý krok, no ak chcete pre prostredie spraviť viac, treba si začať všímať okolie, prírodu a hľadať spôsoby, ako zanechávať za sebou čo najmenšiu odpadovú stopu. 

Menej chémie v kúpeľni

Trh s prírodnou kozmetikou sa rozrastá, nehovoriac o domácich výrobcoch, ktorí predávajú svoje produkty po rôznych festivaloch. Prečo ich teda nepodporiť? Zároveň tak znížite i spotrebu chémie, ktorú splachujeme dolu odtokom. Ak sa cítite odvážne, môžete si skúsiť výrobu mydla aj doma – stačí vám prírodný olej, hydroxid sodný, esenciálny olejček, sušené bylinky alebo kvety, kreativite sa medze nekladú. Robenie mydla môže byť relax aj zábava, a keď to vyskúšate raz, pravdepodobne sa k tomu budete vracať opakovane. Vyrobiť doma si môžete aj vlastnú zubnú pastu – potrebovať budete kokosový olej, sódu bikarbónu a koreniny podľa vlastného výberu – ideálny je klinček alebo škorica. Na prípravu kozmetiky tak spotrebujete bežné, jedlé suroviny, ktoré naše prostredie nijako významne nezaťažujú.

Nákup z druhej ruky

Kolekcie tzv. rýchlej módy sa obmieňajú zhruba každý mesiac. A čo s kusmi, ktoré sa nepredajú ani počas zliav? Módny priemysel je masový a rýchly, nehovoriac o tom, koľko obchodov sa nachádza len v jednom nákupnom centre. Nemusíte hneď prestať s nákupmi v nákupnom centre, no skúste pohľadať aj v second-handoch. Mnohokrát nájdete skvelé kúsky, ktoré sú absolútne jedinečné a takmer zadarmo.

Opakované využitie

Máme tendenciu radikálne sa zbavovať starého a nahrádzať veci novými, lepšími vychytávkami. Zamyslite sa teraz hlavne nad plastovými výrobkami – je naozaj nutné sa ich zbaviť a potom vyhľadávať „eko“ alternatívy? Ak už máte doma plastovú fľašu, radšej ju skúste využiť ako by ste ju mali po jednom použití vyhodiť kvôli novej sklenenej. To isté platí pre plastové vrecká – ak sú nepoškodené, zoberte ich do obchodu a opakovane použite. Nebudete tak tvoriť odpad v podobe nových vreciek, ale využijete to, čo už máte. Rovnako, ak zháňate nový nábytok, čo tak zrenovovať staršie kusy od predchádzajúcich generácií? Opakovane využívať je rozhodne lepšie riešenie ako vyhodiť. V prípade, že daná vec doslúži, môžete porozmýšľať nad novou ekologicky priateľskou alternatívou.

Menej polotovarov

Ak obmedzíte konzumáciu procesne vyrábaných potravín, jednak spotrebujete menej obalov, no tiež doprajete svojmu telu lepšiu stravu. Pestujte si vlastnú zeleninu, ovocie alebo navštívte farmárske trhy a podporte lokálnych dodávateľov. Stravujte sa sezónne a všímajte si, ako na vás konzumované jedlo vplýva. Chuť domácich plodov sa nedá porovnať s tými, ktoré k nám cestujú tisíce kilometrov.

Budovať udržateľný spôsob života, v súlade s prostredím, chce viac ako len vymeniť fľašku. Je to zmena, ktorá začína každým jedným z nás. Čím viac začneme sledovať ako využívať to, čo už máme, začneme tvoriť vlastné veci, prestaneme zbierať zbytočné nové produkty do domácností a začneme si všímať, aké potraviny kupujeme, sme na najlepšej ceste tvorenia udržateľného ekologického spôsobu žitia.