Cestovanie a Destinácie

Barcelona, metropola Katalánska

1717
0
Zdieľaj

Barcelona nachádzajúca sa na severovýchode Španielska je hlavné mesto Katalánska. Po hlavnom meste Madride je druhým najväčším mestom v Španielsku. Barcelona je prímorské mesto na pobreží Stredozemného mora s významným kultúrnym a historickým dedičstvom, očarujúcou atmosférou a zaujímavou architektúrou.

Pri prechádzke po meste je možné vidieť, okrem stredovekého starého mesta, mnoho zaujímavých a nezvyčajných budov. Nájdete pamiatky rímskej minulosti, katedrály, ale aj diela modernej doby. Nemôže vás prekvapiť ak nečakane natrafíte na očarujúci kút mesta alebo stretnete pouličných hudobníkov.

Poloha

Barcelona sa nachádza na Pyrenejskom polostrove na pobreží Stredozemného mora, len 120 kilometrov od hranice s Francúzskom. Mesto leží na piatich kopcoch, podľa ktorých sú pomenované mestské oblasti. Zo severu a juhu je Barcelona ohraničená riekami. Na severe je to rieka Besos a na juhu rieka Llobregat.

História

Pôvod Barcelony vysvetľuje viacero legiend. Podľa jednej založil mesto Herkules, podľa ďalšej to bol kartáginský generál Hamilcar Barca, otec známejšieho Hannibala, ktorý údajne pomenoval mesto Barcino.

V 2. storočí pred naším letopočtom dobyli mesto Rimania. Vzhľadom na svoju polohu a prístup k moru mesto rástlo a bohatlo až ho v 5. storočí dobyli Vizigóti. Dodnes je viditeľný typický rímsky mriežkový plán usporiadania v historickom centre Barcelony.

Po dobytí  Vizigótmi sa mesto dokonca na čas stalo hlavným mestom celej Hispánie. V 8. storočí dobyli mesto Arabi, ale začiatkom 9. storočia sa dostalo mesto pod nadvládu Franskej ríše, ktorej vládol kráľ Karol Veľký. Na konci 10. storočia získalo hlavné mesto Katalánska nezávislosť. V 12. storočí sa Katalánsko spojilo s Valenciou a vytvorili Aragónske kráľovstvo, ktoré trvalo až do 15. storočia, kedy prešla kontrola nad Barcelonou na kastilskú dynastiu.

Španielsko si začiatkom 18. storočia podmanilo celé Katalánsko, vrátane Barcelony a tento stav je nezmenený dodnes. V regióne Katalánska sú v súčasnosti silné nacionalistické nálady a snahy o osamostatnenie Katalánska od Španielska.

Jedlo a pitie

Katalánci sú hrdí na svoju kuchyňu a Barcelona ako centrum Katalánska nie je samozrejme výnimkou. Aj keď pre klasickú katalánsku kuchyňu je občas najlepšie vyhnúť sa klasickým turistickým trasám. Katalánska kuchyňa je stredomorská kuchyňa to znamená nielen polievky, mäso a šaláty, ale aj ryby a morské plody.  Z ich tradičných jedál je zaujímavá paella, pa amb tomàquet (paradajkový chlieb), arros negre (zapekaný ryžový pokrm s chobotnicou a jej atramentom) alebo la butifarra (grilovaná klobása s fazuľou). V Katalánsku sa vyrába aj vynikajúce víno, ktoré je výborné práve k stredomorskej kuchyni.

Turistické atrakcie

Povinná zastávka každého turistu by malo byť Staré mesto, kde je možné vidieť dôkazy o histórii mesta od rímskych čias až po stredovek. Staré mesto je historické centrum Barcelony o rozlohe približne 500 hektárov. Centrálnou časťou starého mesta je gotická štvrť, ktorá je centrom mesta už od rímskych čias. Tu je možné vidieť ruiny rímskych budov a prechádzať sa bludiskom úzkych stredovekých ulíc.

V gotickej štvrti sa nachádzajú turistické atrakcie ako Katedrála sv. Kríža a sv. Eulálie (Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia), či gotický kostol Santa Maria del Mar.

Ikonická je pre Barcelonu Sagrada Familia (katedrála svätej rodiny), ktorá je majstrovským dielom katalánskeho architekta Antonia Gaudího, ktorý na projekte pracoval posledných 15 rokov svojho života a je v nej aj pochovaný. Výstavba začala roku 1882 a stavebné práce trvajú dodnes. Je zaujímavé, že celá výstavba je financovaná len z darov a príspevkov a aj to je jeden z dôvodov, prečo výstavba trvá tak dlho.

Park Güell je ďalším charakteristickým znakom Barcelony. Tento park vytvoril Gaudi a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Viadukty, jaskyne, kľukaté schody a ďalšie očarujúce miesta sú roztrúsené po celom priestore. Tieto prvky sú zdobené viacfarebnými keramickými fragmentmi. Z terasy parku sa naskytá krásny výhľad na mesto a more. Sám Gaudi mal túto oblasť veľmi rád a nachádzal sa tu aj jeho dom, v ktorom je momentálne múzeum venované práve tomuto významnému architektovi.

Do Barcelony sa oplatí ísť kedykoľvek v roku, ale pokiaľ sa chcete vyhnúť hlavnej turistickej sezóne, tak je najvýhodnejšia doba na jar a jeseň, kedy je v meste menej turistov a menej teplé počasie je príjemné na prechádzky po meste.

Zdroj: traveller-eu.ru