Dobrá rada

Medvedí cesnak = zdravá a chutná bylinka

1527
0
Zdieľaj

Zima sa končí a začína jar. Príroda sa prebúdza a objavuje sa prvá zeleň. V tomto období sa začína sezóna pre veľmi zdravú a chutnú bylinku a tou je medvedí cesnak. Výraznú vôňu, zaujímavú chuť a liečivé účinky medvedieho cesnaku poznali naši predkovia už dávno a radi ho preto používali v kuchyni pri varení alebo pri liečení rôznych neduhov.

V súčasnosti sa opäť táto bylinka dostáva do povedomia. Pozrite sa preto aj vy, kedy sa medvedí cesnak zbiera, kde ho môžete nájsť a ako použiť.

Výskyt

Na Slovensku sa medvedí cesnak vyskytuje v mnohých lokalitách. Nájsť ho môžete najmä v listnatých lesoch s dobrou pôdou. Medvedí cesnak je náročný aj na dostatok vlahy a preto ho v suchom lese budete márne hľadať.

Nájsť medvedí cesnak môžete očami ale aj nosom, vďaka jeho špecifickej cesnakovej vôni. Ak objavíte miesto kde rastie, tak si viete nazbierať dostatočné množstvo, keďže sa obvykle vyskytuje vo veľkom množstve pohromade.

Rásť začína v marci a kvitne v máji. Po odkvitnutí listy zhnijú a na ďalší medvedí cesnak budete čakať celý rok.

Zber

Zbierať sa odporúča najmä mladšie listy, keďže staršie a väčšie listy postupne získavajú horkastú chuť. Zbierať medvedí cesnak je najlepšie ešte pred kvitnutím, pretože keď začne kvitnúť, tak listy budú menej voňavé.

Zbierať medvedí cesnak nie je povolené všade. Zakázaný je zber v oblastiach so stupňom ochrany 3 až 5. Za nezákonný zber v týchto oblastiach hrozí vinníkovi veľká pokuta. V iných oblastiach je, ale zber povolený.

Pozor na konvalinku! Veľa ľudí si mýli konvalinku, ktorá je jedovatá, s medvedím cesnakom. Konvalinka má podobný tvar listov, takže ak ste na pochybách použite svoj nos. Výrazná cesnaková vôňa vám vždy pomôže určiť medvedí cesnak.

Liek

Medvedí cesnak má viacero liečivých vlastností. Odporúča sa konzumovať pri problémoch s vysokým krvným tlakom, má pozitívny vplyv na trávenie a bojuje proti plesniam a baktériám. Je tiež bohatý na vitamín C, železo, horčík a mangán. Veľa ľudí ho používa vďaka jeho výborným schopnostiam prečisťovania v rámci jarnej detoxikácie organizmu.

Skladovanie

Pre uskladnenie sú preferované najmä dva spôsoby. Ako najjednoduchší spôsob sa preferuje mrazenie. Takto uskladnený medvedí cesnak môžete mať celoročne k dispozícii bez akejkoľvek straty jeho vynikajúcich účinkov.

Druhá zdravá možnosť je v podobe pesta. Je to náročnejší spôsob ako mrazenie, ale pesto môžete kedykoľvek používať ako dochucovadlo počas varenia.

Medvedí cesnak je možné skladovať aj v sušenej forme, prichádza tak ale o časť svojich skvelých vlastností.

Použitie

Ako používať medvedí cesnak? Existuje mnoho spôsobov. Najchutnejšie sú čerstvé listy, ktoré sú skvelý doplnok tvarohu a masla. Listy stačí umyť, osušiť a nakrájať na malé kúsky. Tie zmiešate s maslom, pridáte lístky bazalky alebo petržlenovú vňať a máte chutnú nátierku.

Listy medvedieho cesnaku sú vynikajúce aj v kombinácii s vajcami alebo syrom. Stačí uvariť vajíčka nastrúhať trochu syru, pridať nakrájané listy medvedieho cesnaku a trochu majonézy alebo smotany.

Listy medvedieho cesnaku sa tiež hodia do šalátov. Nech robíte šalát na akýkoľvek spôsob, pár nakrájaných listov môžete pridať vždy.

Medvedí cesnak sa dá použiť aj pri príprave cestovín. Nasekané listy sa na chvíľu opražia v olivovom oleji, pridá sa soľ a korenie. Uvarené cestoviny sa vložia do panvice s cesnakom. Na tanieri už potom stačí len posypať parmezánom.

Obľúbená je aj cesnaková polievka. Potrebujete len 2 cibule, 5 zemiakov, 750 ml zeleninového vývaru, približne 150g listov medvedieho cesnaku. Cibuľu nakrájate a osmažíte, pridáte zemiaky nakrájané na kocky. Nalejete vývar a varíte, kým zmäknú zemiaky. Pridáte nasekané listy medvedieho cesnaku a už len asi 2 minúty varíte.

Zaujímavé využitie medvedieho cesnaku je aj k ochuteniu mäsa, najmä duseného.