Zaujímavosti

Bez práce nie sú koláče alebo pracujúci študenti – súčasná realita

9561
0
Zdieľaj

Rýchle životné tempo, túžba cestovať a objavovať nové veci a krajiny. Mladí ľudia sa chcú osamostatniť a navyše, uznajme, život študentov nie je vôbec lacný. Tí, ktorí sa rozhodli študovať ďalej od rodičov si potrebujú zaplatiť ubytovanie a bary plné študentov nie sú ničím výnimočným. Práve naopak. Zábavu rodičia nie sú povinní platiť a niektorí si to ani nemôžu dovoliť. Práve je preto je práca na dohodu či na polovičný úväzok bežnou realitou pre viac ako tretinu vysokoškolákov. Hoci si väčšina zarába počas letných prázdnin, nájdu sa aj takí, ktorí si k vreckovému dopomáhajú počas celého roka.

Brigádnici sú stále žiadaní

Stretávame ich všade. V hypermarketoch pri pokladni, pri vykladaní tovaru, obsluhujú nás v kaviarňach alebo reštauráciách. Vybavujú papierovačky pre rôzne firmy aj na informáciách. Okrem prác v rámci denných zmien sa na internete či v ponukách personálnych agentúr objavujú brigády na nočné zmeny. Ako to však zvláda telo?

Základ je nájsť rovnováhu

Mladý organizmus zvláda väčší stupeň záťaže ako pracujúci človek v produktívnom veku. Organizmus sa však prácou v noci rozladí a okamžitý ranný nástup do školy na kvalitnom fungovaní tela a už vôbec nie mysle nepridáva. Študenti často dopujú svoje telo veľkým množstvom kofeínu v káve a energetických nápojoch. Navyše rôzne študentské diskotéky počas týždňa a nedostatok spánku sa často odráža na tele úplným vyhorením, chorobou a v neposlednom rade zlými výsledkami v škole. Študenti si často nevedia určiť priority. Hoci existujú jedinci, ktorí štúdium zvládajú takpovediac ľavou zadnou, mnohí si nevedia uvedomiť, že svoje telo dostávajú pod veľký tlak. Základom je nájsť rovnováhu medzi prácou a učením. Pokiaľ si zvolili voľbu denného štúdia, mali by ho klásť vo svojom rebríčku hodnôt na prvé miesto. Až na tom druhom by mala byť práca.

Cenné skúsenosti do budúcnosti

Okrem peňazí, ktoré otvárajú študentom ďalšie možnosti, im práca počas štúdia  prináša aj pracovné návyky. Najmä ak študent počas školy pracuje vo svojom odbore, stáva sa pre budúceho zamestnávateľa atraktívnejším ako ten, ktorému počas štúdia chutilo pracovné leňošenie. Vo väčšine prípadov si totiž zamestnávatelia napriek jazykovým znalostiam, dosiahnutému vzdelaniu či osobnostným predpokladom, vyberajú absolventov s praxou. Aj to je dôvod, prečo mnohí vysokoškoláci pracujú na úkor svojich študijných výsledkov.

Je potrebné brať do úvahy to, čo nám signalizuje telo. Ak ste sa už rozhodli popri štúdiu  pracovať, doprajte si dostatočný spánok. Je dobré občas odmietnuť pozvania na večierky či internátové „izbovice“. Nájdite si jeden deň bez učenia a bez práce a zájdite si do prírody… Alebo si nájdite vlastný druh relaxu, ktorí vám vyhovuje.