Zaujímavosti

Dajme šancu slovenskej hudbe zaznieť v našich ušiach

6009
0
Zdieľaj

Od jari by mali naše uši počuť z rádií viac slovenskej hudby, keďže im novela zákona „prikazuje“ hrať každú štvrtú pieseň slovenskej produkcie. Je pravdou, že z rádií na Slovensku sme hudbu domácich interpretov nepočuli príliš často. Boli dni, keď mal poslucháč pocit, že na počúvanej rozhlasovej stanici slovenskú pesničku v daný deň ani nepočul. Dostáva sa ušným bubienkom viac domácej hudby?

Rádia sa s nariadením vysporiadali po svojom

Komerčné rádiá to vyriešili po svojom. Počas dňa, teda od rána do cca 20:00 sa strieda hudba zahraničná so slovenskou. Rádiá stavajú na overených slovenských interpretoch, tak ako po minulé roky. Rádio Expres napríklad použilo zaujímavý ťah. Využilo 20. výročie vzniku skupiny IMT Smile a mladí, rozbiehajúci sa interpreti prespievali najobľúbenejšie hity tejto prešovskej kapely, ktoré potom rádio hrávalo. Prerobili sa aj staré hity napr. skupiny Modus a práve tieto skladby môžeme pravidelne počúvať z rozhlasového éteru. Boli to vskutku šikovné ťahy produkcie, pretože skladby mali veľký úspech. Každá štvrtá pieseň v rádiách by mala byť slovenská. Čo sa týka súkromných vysielateľov, neplatí to takmer vôbec. Každá šiesta hraná pieseň je možno slovenská, avšak stáva sa, že každá dvanásta je tá istá. Preto si je ľahké všimnúť, že sa určité domáce piesne opakujú v priebehu cca 2 hodín. Takto si rádiá plnia svoje povinné kvóty. Hraním piesní, ktoré sa viacnásobným počúvaním dostanú do divákových uší a stávajú sa z nich hity. Druhým krokom, ktorý pri plnení cieľa zvolili, je hranie slovenskej hudby po 20:00 hodine. Piesne,  ktoré keby ste počas dňa z éteru započuli, pokrútili by ste hlavami. Vo večerných hodinách je takmer každá tretia pieseň slovenskej produkcie. Strieda sa však hudba novšia s piesňami z minulých rokov.

Poslucháč si ani nevšimne rozdiel

Bežný poslucháč si len naozaj zbystrením môže všimnúť, že k nám z rádií prúdi viac slovenskej hudby ako v uplynulých rokoch. Neustálym opakovaním tých istých piesní sa prakticky akoby nič nezmenilo. Citeľné je to naozaj iba v neskorších hodinách. Rádiá vzali zákon ako zásah do ich podnikania, kde sa kvalita podriadila kvantite. Poslucháč vraj nechce slovenské hity. Médiá, medzi ktoré patrí aj rozhlas, sú však tvorcami mienky spoločnosti. Ak sú percipientovi predkladané názory, že slovenská produkcia je nekvalitná a hľadajú sa len výhovorky, prečo nehrať slovenskú hudbu, ako má poslucháč zmeniť svoj pohľad na domácu produkciu? Každý človek je jedinec s vlastnými potrebami a každému sa páči niečo iné. Prečo však nerozšíriť rozhľady aj mladším poslucháčom, ktorí tak veľmi preferujú zahraničnú hudbu? Stretla som sa s názorom, že texty domácich piesní sú „o ničom“. Bez toho, aby sa niektorí mladí ľudia započúvali do textov, odsúdia pieseň a niektoré rádiá ich v tejto domnienke podporujú. Pritom im stačí dať príležitosť a šancu dostať sa nám pod kožu. Zapnite si niečo slovenské a nechajte prehovoriť hudbu samú.