Dobrá rada

Borovicové ihličie ako vitamínová bomba

4000
0
Zdieľaj

Aj keď si to často neuvedomujeme, okolo nás rastie veľké množstvo stromov a rastlín s liečivými vlastnosťami. Na Slovensku máme veľké množstvo ihličnatých stromov, medzi ktoré patrí aj borovica. Borovica žije dvesto až tristo rokov. Rastie do výšky až 40 – 50 metrov. Borovicové ihličie žije asi dva roky a počas tejto doby sa v ňom akumuluje obrovské množstvo užitočných éterických olejov a veľa vitamínov. V ihličí je veľa vitamínu C, dokonca viac ako v citróne.

Ihličie borovice môže so svojimi užitočnými vlastnosťami konkurovať aj farmaceutickým liekom. Rôzne liečivé vlastnosti ihličia (nielen borovicového) sa používajú v liečivých odvaroch, tinktúrach a receptoch tradičnej medicíny.

Vitamíny

Z ihličnatých odvarov sa získava vitamín C oveľa rýchlejšie ako z akéhokoľvek citrusového ovocia. Ďalej obsahuje ihličie vitamíny B, K a P ale aj karotén a taníny.

Pri pneumónii, bronchitíde, angíne a alergiách sa efektívne využívajú všetky časti borovice: píniové púčiky, ihličie, peľ, prírodný éterický olej a aj borovicová živica. Borovicový decht sa najčastejšie používa ako masť na kožné ochorenia. Vôňa ihličia dokáže zmierniť bolesť hlavy, znížiť krvný tlak a posilniť imunitu. Ihličie z borovíc je veľmi výhodné do kúpeľa a pri ústnom podaní. Bolo to odvar z borovicových ihličiek, ktoré námorníci pili na plavbách, aby zabránili skorbutu  (ochorenie z nedostatku vitamínu C).

Ihličie borovice má silné antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové vlastnosti, ktoré sa úspešne používajú v rôznych lekárskych receptoch tradičnej medicíny.

Zber

Celoročne sa môže zbierať borovicové a aj smrekové ihličie. Sú dve obdobia kedy je najlepšie zbierať ihličie. V zime, keď je ihličie dozreté a je plné  vitamínov a výživných látok. Na jar, kedy sa zbiera nové mladé ihličie.

Ihličie má najlepšiu kvalitu počas prvých dvoch týždňov po zbere. V zime môžete ihličie skladovať až dva mesiace. Suché ihličie sa skladuje maximálne dva roky. Najlepší účinok majú lieky vyrobené z čerstvého ihličia. Účinok sušeného ihličia je o niečo slabší. Ak si chcete ihličie aj nasušiť nezabúdajte, že počas sušenia treba udržovať ihličie mimo dosahu slnečného žiarenia na suchom, dobre vetranom mieste, aby ste zabránili plesneniu.

Recepty

Najľahší na prípravu je jednoduchý odvar: Do hrnca dajte 50 gramov borovicového ihličia a nalejte 200 ml čistej horúcej vody. Premiešajte a varte asi 15 – 20 minút pri najnižšej teplote, potom vyberte a nechajte stáť. Prelejte vývar cez čistú gázu a môžete začať piť dvakrát denne. V zime je to vynikajúci liek na nedostatok vitamínov.

Vitamínový nápoj: Na 500 ml čistej vody zoberiete 400 g ihličia a 2 lyžičky citrónovej šťavy. Všetko dáte do pohára a necháte stáť 3 dni na tmavom mieste. Po 3 dňoch obsah prefiltrujte a pite denne trikrát po 50 ml. Ak je to potrebné, pridajte podľa chuti med, pretože nápoj je horký.

Čaj z ihličia: 200 g borovicového ihličia sa nasype do litra veľmi horúcej vody, pridá sa citrónová šťava a celá zmes sa zahrieva v zakrytej miske asi pol hodinu. Potom lúhujeme ihličnatý čaj najmenej 3 hodiny a prefiltrujeme. Tento čaj sa odporúča piť nie viac ako pohár denne počas piatich po sebe nasledujúcich dní. Potom urobiť prestávku na 2 až 3 dni a následne je možné piť čaj znova.

Kúpeľ na upokojenie: Vetvy s ihličím vložte do veľkého hrnca a naplňte ho do tretiny. Zalejte vodou a pol hodiny varte. Nechajte to jeden deň vylúhovať a až potom pridajte do kúpeľa. Voda liečivého kúpeľa by mala byť príjemne teplá, nemala by pokrývať oblasť srdca a samotný kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 20 minút. Kúpeľ je najlepšie urobiť večer tesne pred spaním.

 

Zdroj: marivlada.ru