Životný štýl

Budúcnosť bude patriť pneumatikám z PET fliaš

1443
0
Zdieľaj
Budúcnosť bude patriť pneumatikám z PET fliaš
Budúcnosť bude patriť pneumatikám z PET fliaš

Z environmentálneho hľadiska je dôležité nielen hľadanie nových energetických zdrojov.  Preto sa rozhodli výrobcovia pneumatík zamerať na spôsoby ekologickej výroby. V dohľadnom čase by sa na trhu mali stať úplne bežným produktom pneumatiky vyrobené z plastových fliaš.

Kedy sa môžeme tešiť na prvé pneumatiky z PET fliaš

Jeden z najznámejších výrobcov pneumatík, značka Continental, oznámila, že už budúci rok sa môžeme tešiť na prvé pneumatiky z plastových fliaš. Z tohto materiálu by sa mali vyrábať letné i zimné pneumatiky. Nepredstavujte si však, že firma zoberie vyhodené plastové fľaše a pomocou prímesí z nich vyrobí najlacnejšie pneumatiky na svete. Vo výrobe pneumatík z PET fliaš ide o finančne náročnú technológiu, pomocou ktorej sa plastové fľaše zmenia na polyester. Práve polyester bude základným materiálom na výrobu pneumatík. Polyesterové vlákna získané z PET fliaš sú rovnako pevné a stabilné ako je to bežné u klasického vlákna. Vďaka tomu si je Continental istý tým, že jeho nové pneumatiky budú spĺňať všetky bezpečnostné a kvalitatívne vlastnosti. Na výrobu jedného plášťa plastovej pneumatiky by malo stačiť približne 60 fliaš, z ktorých sa vyrobí 400 g vlákien. Avšak pri tejto skvelej vízii Continental nekončí. Firma si zaumienila, že v priebehu 30 rokov by chcela na trh uviesť pneumatiky, ktoré budú na 100 % vyrobené z recyklovateľných materiálov. Ako uviedol hovorca spoločnosti, v ekonomike zostavenej z cirkulácie je budúcnosť ľudstva.

Prečo práve pneumatiky z PET fliaš

Možno si kladiete otázku, prečo sa rozhodol Continental na výrobu pneumatík použiť práve plastové fľaše. Tento proces výroby nie je ničím novým, ale postupným vývojom technológií sa pri recyklácii fliaš podarilo získať čistý polyester, ktorý plne spĺňa mechanické požiadavky na výrobu pneumatík. Continental vykonal niekoľko skúšok a tie dokázali, že aj sekundárne suroviny dokážu nahradiť pôvodný materiál. Vlákna z recyklovaného polyestru sú rovnako kvalitné, pevné, stabilné, odolné a teplotne stále ako prvotný polyester. Vďaka tomuto zisteniu sa na výrobu pneumatík nemusia využívať len plastové fľaše. Postupne sa prechádza na skúšky vlákien vyrobených z vyhodených textílií. Ak vás myšlienka pneumatík z plastových fliaš zaujala, všímajte si v budúcom roku pri ich kúpe značenie pneumatík. Vďaka tomu zistíte, či sú ponúkané pneumatiky Continental vyrobené z recyklovateľných zdrojov.