Zaujímavosti

Lev Yashin – Futbalová legenda, ktorú (asi) nepoznáte

1324
0
Zdieľaj
Lev Yashin - Futbalová legenda, ktorú (asi) nepoznáte
Lev Yashin - Futbalová legenda, ktorú (asi) nepoznáte

Za uplynulých 2021 rokov sa na našej planéte dokázali vypracovať už mnohé legendy z rôznych oblastí či už kultúry, vedy, športu, bežného života … Niektoré z nich sú súčasťou študijných osnov, tvárami billboardov, predmetmi denných konverzácií. Veríme však, že existuje aj veľké množstvo zamlčaných legiend a práve o jednej futbalovej legende si povieme v príslušnom článku.

Lev Yashin (taktiež prezývaný Čierny pavúk alebo Čierny panter) je futbalovou legendou, ktorú možno nepoznáte, ale my veríme, že po tomto článku na ňu už nezabudnete. Jedná sa o legendárneho brankára z bývalej Sovietskej únie, ktorý mal buď veľmi šťastné brankárske rukavice alebo bol skutočným príkladom talentu.

Kariéra a štatistiky

Počas svojho hráčskeho pôsobenia pôsobil v tíme Dynamo Moskva od roku 1950 až do 1970. Počas tohto obdobia si roku 1954 po prvý krát obliekol dres národného mužstva a práve pôsobenie a úžasné výkony v medzištátnych zápasoch bolo tým, čo ho preslávilo. Jeho brankárske štatistiky zahrňujú nástup do viac ako 800 profesionálnych zápasov, z ktorých si dokázal odniesť čisté konto až 270 krát (viac ako 30 % úspešnosť). Okrem toho dokázal vychytať, teda zabrániť gólu pri viac ako 150 pokutových kopoch (penalty).

Úspechy

Lev Yashin - Futbalová legenda
Lev Yashin – Futbalová legenda

Lev Yashin je taktiež jediným brankárom, ktorý vo futbalovej histórii vyhral prestížne francúzske ocenenie Ballon d’Or (Zlatá lopta). Predpokladá sa, že aj v budúcnosti ostane jediným brankárom, ktorému sa to kedy podarilo (najbližšie sa k získaniu príslušného ocenenia priblížil nemecký brankár Manuel Neuer v roku 2014, kedy sa umiestnil na 3. pozícií v rebríčku).

Okrem zmieneného ocenenia počas svojho hráčskeho pôsobenia taktiež získal/sa stal:

  • 1x zlatým olympijským medailistom,
  • 1x majstrom Európy,
  • 3x víťazom Sovietskeho pohára,
  • 5x majstrom Sovietskej ligy.

Ak ste fanúšikom futbalu veríme, že vás tento článok zaujal a ku brankárskym legendám ako Peter Čech, Iker Casillas alebo Gianluigi Buffon budete vedieť priradiť už aj legendu Lev Yashin. Pokiaľ tomuto športu neholdujete, aspoň sa jedná o zaujímavú vedomosť, ktorú môžete využiť pri nejakej inej príležitosti alebo ktovie, raz sa možno ocitnete v Milionárovi a práve Lev Yashin bude tou odpoveďou, ktorá rozhodnete o tom či sa tým milionárom aj skutočne stanete.