Cestovanie a Destinácie

Bulharské Slnečné pobrežie je plné protikladov

3014
0
Zdieľaj

Leto je za dverami a už dnes má mnoho z vás kúpenú letnú dovolenku. Medzi obľúbené destinácie Slovákov patrí Bulharsko. Priaznivé ceny, milí obyvatelia a podobnosť jazyka so slovenčinou lákajú už desaťročia. Najväčším letoviskom krajiny je Slnečné pobrežie. Jednými zatracované, inými milované. Oplatí sa dovolenka na tomto mieste?

Slnečné pobrežie – história a súčasnosť

Slnečné pobrežie sa začalo budovať na pokyn komunistického režimu krajiny v roku 1957.  Komunisti sa rozhodli, že na dobre dostupnom mieste s krásnou plážou a divokými dunami postavia pýchu bulharského turizmu. Už o dva roky neskôr vstúpili prví klienti do novo postavených hotelov. Zaujímavosťou je, že prvým turistom bol vraj ostravský baník. Ten sa ubytoval v hoteli Kalina Garden, ktorý bol ako prvý slávnostne otvorený. Nájdete ho i dnes v srdci Slnečné pobrežia. Postupne sa v letovisku stavali reštaurácie (prvá reštaurácia Neptun), zábavné podniky (prvý podnik Oazis) a ostatné atrakcie potrebné k stráveniu perfektnej dovolenky. Dlhé roky sa konali v miestnom, dnes už neexistujúcom, amfiteátri medzinárodné festivaly. Najznámejším z nich bol Zlatý Orfeus. To je však už pieseň minulosti. V súčasnosti nájdete v letovisku vyše 200 hotelov rôznych kategórií (300 tisíc lôžok) a vyše 100 zábavných podnikov. Slnečné pobrežie je populárne medzi turistami z celého sveta. Jeho poloha cca. 35 kilometrov od letiska Burgas je ideálna. Takisto je veľkým lákadlom historické mestečko Nesebar nachádzajúce sa pár kilometrov od centra.

Miesto plné svetiel a zábavných podnikov

Slnečné pobrežie rozdeľuje na dve časti hlavná ulica tzv. Flower street. Ide o rušnú pešiu zónu vedúcu od hlavnej cesty po morské mólo. Práve centrálne mólo je obľúbeným miestom fotografov.  Je z neho krásny výhľad na celé Slnečné pobrežie i priľahlé letoviská Svätý Vlas, Elenite a historické mestečko Nesebar.  Flower street v noci ožíva, otvárajú sa diskotéky, na uliciach nájdete stovky alkoholom podgurážených mladých ľudí. Blikajúce svetlá, zvolávači do podnikov a všadeprítomná hudba sa mieša s vôňou vychádzajúcou z mnohých reštaurácií. Ceny na hlavnej ulici sú samozrejme najvyššie, ale aj tak sú podniky neustále plné. Na každom roku nájdete obchod so suvenírmi, ale aj „značkovým“ oblečením. Na svoje si prídu milovníci hazardu a ľahkých žien. Dá sa povedať, že nočný život Slnečného pobrežia je nikdy nekončiacou zábavou.

Juh a sever, dve strany jednej mince

Južná časť letoviska je pokojnejšia a cenovo dostupnejšia. Výhodou je blízkosť už spomínaného Nesebaru a krajšie pláže. Tie začínajú pieskovými dunami, ktoré sú raritou a neustále menia svoju podobu. Táto časť pobrežia je vhodná pre rodiny s deťmi a pre tých, ktorí nemajú radi ruch diskoték. Celé pobrežie je dobre prepojené pobrežnou promenádou plnou obchodíkov, stánkov s občerstvením a reštaurácií. Po promenáde sa dostanete do severnej časti letoviska. Ceny sa zvyšujú a ohromujú vás i obrovské rezorty a luxusné hotely. Sever je skrátka drahší a snobský. Vyzerá však čistejšie a nájdete tu viac zábavných podnikov ako na juhu. Z každej strany počujete hudbu. Buď z krčiem alebo z hotelov, kde animátori stále dookola púšťajú tie isté hity pre deti i dospelých. V severnej časti (za hlavnou cestou) sa nachádza aj známy Action Aquapark a veľkosklady s ovocím, či alkoholom.  Ak nemáte peniaze na taxík (cena za 1 km je cca. 2 €), prekvapí vás miestna autobusová doprava. Tá funguje perfektne, je lacná (0,70 € za jednu jazdu) a prepravíte sa ňou z Nesebaru, cez Slnečné pobrežie až do Elenite.

Prečo áno a prečo nie Slnečné pobrežie

Ak milujete nočný život, mihotavé svetlá, zábavné podniky, veľké hotely, nakupovanie a dav ľudí, tak je Slnečné pobrežie pre vašu dovolenku ako stvorené. Na každej ulici máte možnosť míňať ťažko zarobené peniaze. Fotografovanie s papagájmi a krokodílmi, tancujúci „umelci“, požičovne skútrov a elektronických Hummrov, stánky plné napodobením svetových značiek, milióny zbytočných suvenírov, či maličké „supermarkety“ z vás ťahajú peniaze závratnou rýchlosťou. Bulharsko už nie je také lacné ako bývalo, ale pre Slovákov stále cenovo atraktívne. Ceny v reštauráciách sa dajú porovnať s bratislavskými. Môžete však nájsť aj také, kde sa obedové menu pohybuje okolo 4 €. Treba ísť ďalej od mora a potúlať sa bočnými uličkami. Letovisko má naozaj milión tvári. Tou odvrátenou je neustály ruch a množstvo zlodejov, či podvodníkov. Stretnete ich hlavne v malých pouličných zmenárňach a v miestnych autobusoch. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Hlavne keď sa nachádzate v dave ľudí. Pláž je čistá a ocenená modrou vlajkou. Cez hlavnú sezónu však preplnená. Od Slnečného pobrežia nečakajte služby ako v Turecku, či Španielsku. Bulhari sa zatiaľ učia, ale aj neustále zlepšujú. Letovisko má akúsi zvláštnu atmosféru, cítite sa tu slobodne a uvoľnene. Slnečné pobrežie je krásne, ale rušné a niekedy chaotické. Tak ako celé Bulharsko.