Dobrá rada

Chcete byť úspešný v práci? Osvojte si tieto jednoduché pravidlá.

899
0
Zdieľaj

Nová práca so sebou prináša nové možnosti, kolegov a inšpiráciu. Dávate zo seba to najlepšie a po zapracovaní čakáte na povýšenie. Nie vždy sa k nemu dopracujete. Nasleduje frustrácia, upadáte do stereotypu a časom sa prestávate snažiť. Len tak prežívate. Skúste na sebe zapracovať a osvojiť si pravidlá, ktoré vám pomôžu byť úspešný v pracovnej sfére.

Vytvorte si na pracovisku zdravé vzťahy

Priame jednanie ihneď od začiatku je základom každého zdravého vzťahu. Ten pracovný nevynímajúc. Každý má rád nekonfliktné typy ľudí. Nemusíte však každému na všetko prikyvovať. Stačí povedať svoje názory bez zbytočných emócií. A hlave sa nedať zatiahnuť do zákulisných machinácií, či ohovárania. Je dobré rozlíšiť prejavy dobrého chovania vo firme a odhadnúť očakávania spolupracovníkov i nadriadených. Čo sa v jednom podniku toleruje, v inom je tabu.

Vzdelávajte sa vo svojom odbore

Niekedy nestačí len to, čo ste sa naučili v škole alebo vás naučili nadriadení, či kolegovia. Každá firma sa neustále rozvíja a hľadá nové postupy a inovatívne technológie. Vedúci pracovníci iste ocenia, keď prídete s novým nápadom. Cennejšie sú tie, ktoré vznikli mimo školení alebo diskusie počas porady. Aj malé kroky vedú k veľkým veciam a preto sa nebojte každodenného zlepšovania pracovných postupov. Naučte sa prijímať kritiku, ale aj pochvalu.

Nadriadený pracovník nie je váš nepriateľ

Mnoho ľudí robí chybu v tom, že berie svojho šéfa ako človeka, ktorý mu rozkazuje a riadi ho. Vo väčšine prípadov sa váš vedúci dostal na svoju pozíciu tvrdou prácou. A raz možno budete na jeho mieste vy. Snažte sa ho preto brať ako mentora a nie ako nepriateľa. Možno sa vám práve zdá, že plníte úlohy, ktoré sú nepodstatné. Na záver však tvoria celok a vy ste súčasťou tohto celku a aj celého procesu tvorby.

Nepreceňujte svoje sily a buďte asertívny

Byť za dobre s každým kolegom je síce príjemné, ale vašej túžbe po napredovaní vám to nepomôže. Oddeľujte svoje súkromie od práce a pestujte vzťahy hlavne mimo pracoviska. Nebude tak pre vás ťažké povedať nie. Nemusíte pomáhať každému kolegovi, ktorý vás požiada o pomoc. Stačí jednoduchá fráza „Rád ti pomôžem, ale až keď dokončím tento projekt.“

Dobrá rada nad zlato

Nikto učený z neba nespadol a preto keď ste nováčikom, požiadajte o radu. Možno sa vám zdá, že je vaša otázka zbytočná. Kolegovia i vedúci však iste ocenia, že sa o problematiku zaujímate hlbšie, snažíte sa pochopiť chod firmy a chcete sa učiť nové veci.  Zároveň nikdy nezabudnite na svoje ťažké začiatky a skúsenosti posúvajte ďalej novým pracovníkom.

Určujte si priority a veďte si pracovný denník

Možno ste večer unavený, ale skúste sa aspoň na pár minút zamyslieť nad nasledujúcim dňom. Zapíšte si bod za bodom vaše priority. Určite si vopred aktivity, ktoré musíte stihnúť. Zároveň si poznačte aj to, čo môžete spraviť nasledujúce dni. Možno stihnete všetko dôležité a môžete si odškrtnúť aj niečo z dodatočného zoznamu. Nezabúdajte si dať nepríjemné činnosti na začiatok dňa. Budete sa tak viac tešiť na ostatné úlohy. V prípade, že s v práci vyskytnú akútne problémy, nemusíte svoje priority striktne dodržať.

Myslite pozitívne a tešte sa na výsledky

Je ťažké odolať znechuteniu starších kolegov. Možno sú oni na svojej pracovnej pozícii nešťastní, ale to neznamená, že budete aj vy. Vypočuť si ich je zdvorilé, ale riaďte sa svojimi pocitmi. Vždy sa snažte myslieť na výsledky vašej práce. Zabránite tak pocitu márnosti malých krokov. Nie všetko čo máte v popise práce je pre vás zaujímavé, či zábavné. Na konci procesu sa však nachádza cieľ, ktorý by ste mali mať stále pred očami. Nikdy preto nezabúdajte prečo ste danú prácu vzali a ani na nadšenie prvých dní.