Životný štýl

Stres náš každodenný alebo – ako sa nenechať ovládať našim okolím!

1013
0
Zdieľaj

V našej uponáhľanej dobe niet človeka, ktorý nepozná presný termín s názvom stres. Čím viac sme civilizovaní, tým viac sme ním pohltení. Prečo domorodé či iné komunity na druhej strane planéty tento význam nepoznajú? Iste si poviete, pretože sú necivilizovaní. Ibaže! Ste si úplne istí, že to nedokážeme aj u nás? Prečítajte si dnešný článok – dostanete k nemu návod, ako sa nenechať pohltiť najväčším zabijakom posledných desaťročí.

Určite si priority

Dobre to poznáme. Snažíme sa byť lepší, ako ostatní. Preto vynakladáme nemalé úsilie, aby sme vynikli a istým spôsobom sa tak odlišovali od ostatných, chceme byť jedineční či nenahraditeľní a chceme to aj patrične dokázať našim zamestnávateľom či zákazníkom.

Potrebujeme peniaze, aby sme uživili našu rodinu, k tomu všetkému nás spoločnosť aj núti, aby sme vyzerali perfektne a ešte od nás vyžaduje aj stále dobrú náladu a plno energie.

Nečudo, že sme na konci dňa vyčerpaní a ,,perfektnosť“ nás doslova tlačí na pokraj našich síl. Možno sa to neprejaví hneď – no vydanie nadľudských síl sa skôr či neskôr prejaví na našom psychickom a fyzickom zdraví. Teraz si položte otázku: Stojí mi to zato? Nestojí! Všetko sa dá zvládnuť s pompou a pokojným duchom, preto sa natíska ďalšia otázka: Chcem byť pod každodenným stresom, či chcem byť spokojný a šťastný?

Peniaze

Kto ich nechce? Všetci ich nie len chceme, ale aj potrebujeme ku každodennému životu. Prečo ale chceme stále viac, ako skutočne potrebujeme? Preto, aby sme sa ukázali pred druhými? Riaďte sa pravidlom: Máš ma rád pre moje peniaze? Potom tvoje priateľstvo nie je úprimné. Mal si ma rád aj chudobného? Potom je tvoje priateľstvo neoceniteľné.

Prečo sa teda ženieme niekam, kde si privodíme len zdravotné problémy a faloš? Pokiaľ si všetky tieto otázky sami zodpoviete, a aj ich hlbšie pochopíte, verte, odpadne z vás tá obrovská záťaž, ktorú ste si za tie roky zbytočne nátlakom spoločnosti vypestovali.

Mám zlú náladu, maj ju aj ty!

A tu sa dostávame do špeciálnej kategórie, kedy vás ľudia doslova naočkujú ich náladou. Pokiaľ je rozpoloženie toho druhého úprimné, platí aj v tomto prípade (žiaľ zriedkavom). Vy sa však často nakazíte negatívnou atmosférou z vášho okolia. Pokiaľ máte často čierne myšlienky a upadáte do depresií, je to ďalšia pozvánka, ako si privolať rôzne neduhy. Človek sa tak často cíti bez energie, podráždene, doslova nemá chuť žiť. Aj tu pomôže, ak si dobre rozmyslíte, s kým sa stretávate. Kým sa obklopujeme, tým aj sme. Pokiaľ to nejde, pretože ten s nákazlivou náladou je náš kolega, príbuzný či sused, jednoducho si myslite o ňom svoje a s úsmevom na tvári ukončite rozhovor. NEZABÚDAJTE: Nikto nemá právo obrať vás  pekný, pozitívny deň.

Nátlak na vašu osobu

Veeeľmi dobre to všetci poznáme. ,,Tu máš zadanie a hotové to musíš mať do pár hodín.“ Áno, iste. My sa ideme pretrhnúť, aby sme niekomu (a nám pár drobných) zarobili peniažky. Opäť sa nám natíska otázka: Stojí mi moje zdravie zato, aby som tesne po štyridsiatke (často i skôr) dostal srdcový infarkt kvôli pár drobným? Neexistuje iná možnosť? Existuje. Radikálne zmeňte váš život. Nová práca – i keď za menej peňazí = dlhší a spokojnejší život. Zmena stravovacieho lístka + pohyb = dlhší a zdravší život. Chceme žiť kratšie, nešťastnejšie a stále pracovať, alebo si chceme život vychutnávať, viac sa z neho tešiť a hlbšie sa začať o seba zaujímať? Vyberte si, konečné rozhodnutie je vždy len na vás samých…