Cestovanie a Destinácie

Ceny benzínu neustále rastú. Dá sa skutočne na palive ušetriť?

194
0
Zdieľaj
Ceny benzínu neustále rastú. Dá sa skutočne na palive ušetriť?
Ceny benzínu neustále rastú. Dá sa skutočne na palive ušetriť?

Chytá vás pri pohľade na ceny paliva srdcový záchvat? Nie ste sami. Ceny benzínu posledné dni atakujú nebezpečné hranice, ktoré znamenajú zdražovanie vo všetkých oblastiach nášho života. Samozrejme, že motoristov jazdiacich vozidlom denne zaujíma predovšetkým to, ako ušetriť práve na palive. Existujú isté tipy a rady, ktoré vám pomôžu zopár eur udržať v peňaženke.

Jazdiť sa dá oveľa úspornejšie. Pozor na štýl jazdy!

V prvom rade by ste mali zmeniť štýl jazdy. Neustále šliapanie na plynový pedál a následné brzdenie spotrebe neprospievajú. Snažte sa o nižšie otáčky motora, ktoré prispievajú k tomu, že motor nie je až tak namáhaný a nežerie benzín ako divoký. Preto jazdite na čo najvyššom prevodovom stupni. Zároveň držte svoj temperament na uzde a nejazdite príliš rýchlo. Vysoká rýchlosť znamená pre vozidlo vyšší odpor vzduchu a väčšiu záťaž. Menej brzdite. Pred predpokladaným zastavením znížte prevodový stupeň a zvyšok nechajte na motor. Zabudnite na dlhé státie pri zapnutom motore, voľnobeh dokáže spotrebovať veľa paliva. Pozatvárajte okná v aute a klimatizáciu nepúšťajte na maximum. Snažte sa plánovať jazdy na týždeň dopredu. Znamená to napríklad, že sa počas cesty z práce zastavíte v obchode alebo vyzdvihnite deti z krúžku.

Nezaťažujte vozidlo. Všetky zbytočné veci von z kufra a preč zo strechy!

Ničím výnimočným nie je vidieť vozidlá so strešnými nosičmi alebo boxmi pripevnenými na streche automobilu počas celého týždňa. Niektoré sú dokonca naplnené do prasknutia. Podobné je to s kuframi vozidiel. Ihneď si spravte inventúru všetkého, čo vozíte a vyhoďte zbytočné veci. Strešný box odmontujte zo strechy ihneď po tom, ako ho nepotrebujete. Toto isté spravte aj s nosičom. Ak ste zanietení cyklisti, dajte prednosť nosiču bicyklov na ťažné zariadenie alebo na piate dvere. Nosič bicyklov na streche spolu s bicyklami zvyšuje spotrebu vozidla o viac ako 30 %. Naložené strešné boxy zdvihnú spotrebu o 20 % a samotné prázdne nosiče o približne 6 %. Tak to už je vskutku poriadna záťaž pre vašu peňaženku.

Nešetrite na servisných prehliadkach a pneumatikách

Niekedy dokáže automobil poriadne žrať, keď nie je technicky v poriadku. Na zvýšenú spotrebu majú vplyv napríklad zle nastavené brzdné doštičky alebo geometria vozidla. S geometriou úzko súvisia pneumatiky. Odporúčame vám nešetriť a kúpiť si zimné i letné pneumatiky s nízkym valivým odporom. Pozor aj na tlak v pneumatikách. Podhustené pneumatiky majú zvýšený valivý odpor. Nesprávny je však postup, kedy sa snažíte znížiť spotrebu vyšším tlakom v pneumatikách. Hrozí vám šmyk či predĺženie brzdnej dráhy. Tieto fakty potvrdili všetky testy pneumatík. Oproti odporúčaným hodnotám pre vaše vozidlo môžete pridať maximálne 50 kPa. Tlak v pneumatikách kontrolujte každých 14 dní alebo pred jazdou s plne naloženým vozidlom. Jazdíte v lete na zimných pneumatikách? Zvyšujete týmto spôsobom spotrebu automobilu o 5 %.