Životný štýl

Chcete dať v práci výpoveď? Najskôr si prečítajte tento článok!

2696
0
Zdieľaj
Chcete dať v práci výpoveď? Najskôr si prečítajte tento článok!

Verte či nie, táto myšlienka behá po rozume každému jednému pracujúcemu človeku. Dôvodom najčastejšie býva, ako inak, nízka mesačná mzda, problematické vzťahy na pracovisku, zdravotné ťažkosti alebo syndróm vyhorenia.

Ak pociťujete niektoré z uvedených symptómov, je načase sa pohnúť ďalej. No nie je vždy všetko tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať! Ak napríklad dobre zarobíte, no váš kolega vám poriadne žerie nervy, nie je na škodu si prípadnú výpoveď v práci lepšie premyslieť. Nie vždy je výpoveď v práci to najšťastnejšie riešenie. Keď sa už pre ňu rozhodnete, rozhodne odchádzajte v dobrom, spáliť mosty vám môže priniesť do budúcna viac škody ako úžitku.

Správne ukončenie zamestnania

Ukončiť pracovný pomer nie je rozhodnutie jednej noci. Či už je niekto sklamaný z nudných úloh, cíti sa neocenený v oblasti povýšenia alebo jednoducho nemôže nájsť tú správnu reč so svojim šéfom: Unáhlené rozhodnutie môže byť aj nešťastné. Namiesto toho by ste si mali nájsť čas na premyslenie príčin súčasnej nespokojnosti (vrátane vlastnej sebareflexie) a zvážiť, či skutočne odôvodňujú ukončenie. Chystáte sa urobiť radikálny krok, no stále vám z niekadiaľ z podvedomia blikajú kontrolné svetielka? Položte si tie správne otázky!

Mal by som skončiť? Ozajstné dôvody pre výpoveď

– Ak je zdravie nepriaznivé: Tu by ste mali zvážiť ukončenie zmluvy, a to aj bez perspektívy nového zamestnania. Pretože: Žiadna práca na svete nestojí za to zničiť si jediné zdravie.

– V prípade blížiaceho sa vyhorenia: Keď sa nuda stane bremenom, je čas na nové výzvy. V opačnom prípade môže večná monotónia zapríčiniť vyčerpanie z vyčerpania – stav podobný známemu vyhoreniu .

– Kariérny rebríček pripomína skôr koliesko pre škrečka: Hoci vynakladáte čoraz väčšie úsilie, profesionálne ste zostali na mŕtvom bode. Ak ste vždy preskočení pri povýšení alebo firemná hierarchia neumožňuje postup, nastal čas na zmenu.

– Keď firma neprosperuje: Ak pracujete na potápajúcej sa lodi, záchranou by mohol byť včasný zoskok. Platobná neschopnosť súčasného zamestnávateľa môže mať negatívny vplyv na vašu kariéru.

– Pri častej pracovnej neschopnosti: Telo vie najlepšie, čo je preňho dobré. Neraz dochádza k psychickému vyčerpaniu pri častej pracovnej neschopnosti – a preto by sa zdravie nemalo brať na ľahkú váhu. Zistite si, na čo máte nárok, ak ste prepustení počas práceneschopnosti .

– Ak nezdieľate názor so svojím zamestnávateľom: Nie každý zamestnávateľ je ten naj. Keď už nie sú osobné hodnoty, aktivity alebo ciele hlavnou mantrou spoločnosti, je čas prehodnotiť prácu.

– Ak je vaša súčasná práca iba núdzovým režimom: Zarábať si na živobytie musíme, či sa nám to páči alebo nie. No namiesto pohodlnosti, hoci vás práca ničím nenapĺňa, by ste si mali položiť otázku, či stojí za to chodiť do práce nešťastný.

– Ak neprichádza žiadna úroda: Nezáleží na tom, do akej miery máte radi svoju prácu –  ak neprichádza žiadny výsledok, mali by ste zvážiť, či by ste neboli viac ocenený v inej spoločnosti. Pokiaľ ste dokonca šikanovaný za vašu doterajšiu prácu, je na čase zodvihnúť kotvy a ukázať svoje kvality vďačnejšiemu zamestnávateľovi.

– Ak už viac nevládzete: Ak sa už viac necítite dobre, práca vám už neprináša radosť alebo dokonca cítite, že ste v práci dosiahli slepú uličku, oplatí sa urobiť krok vpred – a ak je to nevyhnutné, rozlúčiť sa.

Toto nie sú dôvody na ukončenie

– Momentálna frustrácia: Každý má zlý deň na pracovisku. To ale neznamená, že samotná práca nestojí za nič. Tak ako aj v osobnom, tak i v profesionálnom živote musia byť sychravejšie dni, aby potom mohlo vyjsť slnko. Na druhú stranu, ak po daždi nikdy neprichádzajú slnečné lúče, treba sa vydať iným smerom.

– Negatívna spätná väzba: Žiaden z nás nemá rád neustálu kritiku, no neuškodí ani občasná zdravá sebareflexia. Ak si za svojim výsledkom stojíte a dokážete ho komplexne obhájiť, trvajte na svojom. Avšak počujete negatíva z viacerých strán? Nechajte aj druhých posúdiť vaše dielo. Kritika je najlepší učiteľ, preto zachovajte v určitých situáciách chladnú hlavu a nestavte na počiatočný hnev, ktorý sa vytratí ešte skôr, ako vznikol.

– Schybili ste: Nikto múdry z neba nespadol a chyby robíme aj v práci. Ukážte pokoru a priznajte si svoj omyl. I šéf má veľa krát dosť porozumenia, sám isto v minulosti chybil. Koniec koncov – učíme sa z chýb. Či už z cudzích alebo vlastných.

Zdroj: Stepstone.at