Dobrá rada

Chráňte sa na pracovisku nosením pracovných pomôcok

891
0
Zdieľaj

Za nedodržiavanie BOZP na pracovisku sa napriek pokutám každoročne opakujú úrazy. Príčinou je nedodržanie správneho nosenia ochranných pracovných prostriedkov. Medzi najohrozenejšie orgány patria hrava, sluch, zrak a dýchacie cesty. Trh dnes pritom ponúka vysoko bezpečné a hlavne pohodlné výrobky. Čo pomôže? Opakovať si, čo všetko má byť samozrejmosť v rizikových povolaniach.

Ochrana hlavy 

Nosenie bezpečnostnej prilby zabraňuje poškodeniu hlavy pred padajúcimi predmetmi či pádmi. Pre elimináciu rizika je potrebné vybrať si správnu. V prvom rade musíme identifikovať riziko, ktoré nám na pracovisku hrozí. Podľa toho vyberáme materiál, z ktorého je prilba vyrobená, či ďalšie doplnky. Existuje viacero druhov:

 • Bezpečnostná prilba jednoduchá:
 1. reflexná – pre lepšiu viditeľnosť
 2. priesvitná – pre maximálne periférne videnie
 3. horolezecká – pre práce vo výškach
 • Bezpečnostná prilba so slúchadlami – vhodná na práce pri vysokej úrovni hluku dokáže dosiahnuť vysoký útlm.
 • Prilba s ochranným štítom – pri prácach, kde je vysokým riziko poranenie zraku. V súčasnosti existujú aj prilby s výsuvným ochranným štítom
 • Pilčícka prilba – komplet tvorí prilba, integrované slúchadlá, ochranný štít a ochranná plachtička na zátylku. Vytvorené pre potreby lesných pracovníkov.

Ochrana sluchu

Nadmerná hlučnosť poškodzuje sluch spravidla postupne. Preto si pracovníci nemusia uvedomovať nebezpečenstvo. Zvyčajne prídu na to, až keď je neskoro. Preto výber ochrany netreba podceňovať. Je nutné vypočítať potrebnú potrebu útlmu (smernica 2003/10/ES). Úroveň zmiernenia ponúkaná ochranou sluchu by mala znížiť úroveň hluku na takú, ktorá nie je škodlivá pre zdravie. Existujú rôzne chrániče sluchu od jednoduchých ušných zátok až po vysokokvalitné slúchadlá:

 • Ušné zátky – tiež tu platí zásada, vyberať podľa rizika na pracovisku. Pre menej hlučné prostredie postačujú jednorazové penové zátky. Pre väčší hluk odporúčame použiť opätovne použiteľné vyrobené z termoplastickej gumy. Tá sa formuje do ušného kanálika po niekoľkých minútach tým, že reaguje na teplo, čiže sa hodí takmer pre každého.
 • Chrániče sluchu – môžete vyberať zo samostatných slúchadiel, alebo chráničov, ktoré sú pripojiteľné k bezpečnostným prilbám. Chrániče sú ľahko dostupné aj v reflexných farbách.

Ochrana pľúc

Aj pri výbere tohto typu ochrany je na začiatku potrebné vyhodnotiť riziká. Delíme ich na dve kategórie: Pevné častice (prach, hmla, výpary) alebo látky vo vzduchu (plyny a výpary). Každá látka má limit koncentrácie a ak sa prekročí je nutné použiť dostatočnú ochranu.

 • Respirátoy – používajú sa na ochranu pred prachom aj aerosólmi. Podľa rizika vyberáme z filtrov FFP1, FFP2 a FFP3.
 • Polomasky a celotvárové masky s filtrom– vhodné na ochranu pred plynmi a výparmi. Typ filtov: A, B, E, K a triedu 1, 2, 3.

Ochrana zraku

Úlohou týchto pracovných potrieb je ochrániť pred prachom, rozprašovanými časticami čí výparmi z chemikálií. Tak ako pri prilbách je dôležité zvážiť, aké riziko nás na pracovisku čaká. Podľa toho zvažujeme výber okuliarov či ochranných štítov.

 • Pri výbere okuliarov je v súčasnosti k dispozícii celá škála typu aj kvality. Ak vyberáte bežné jednoduché, dobre zvážte, či sú na pracovisko naozaj vhodné a nebudú sa napríklad zahmlievať. Na pracovných okuliaroch rozhodne odporúčame nešetriť a zadovážiť si radšej kvalitnejšie, odolné voči poškriabaniu, širokými bočnicami či zvoliť tónované sklo pri vyššej svetelnosti. Pri nosení pracovných okuliarov je dôležitý aj komfort, preto rozhodne odporúčame okuliare s nastaviteľnou dĺžkou ramena. Tiež zvážte odopínateľnú penovú vložku pre ešte lepšie pohodlie.
 • Ochranné štíty ochránia nielen oči, ale celú tvár pred rýchlo letiacimi časticami. Tie kvalitnejšie ochránia aj pred oblúkovým výbojom.
 • Ochrana zraku pri zváraní je absolútnou nutnosťou. Stále sú často používané štandardné masky s tmavými sklami. Avšak pri tomto type prác je na mieste zvážiť vyšší štandard a pohodlie zváračskej helmy so samostmievacím filtrom, pri ktorom netreba dávať helmu dole.

Zdravie človeka je to najdôležitejšie. Preto treba dbať na jeho ochranu a rozhodne nešetriť na kvalite ochranných pracovných prostriedkov. Nie však všetko drahé znamená aj lepšie. Pri výbere si nechajte poradiť od skúsených odborníkov. V predajniach REMPO vám personál ochotne pomôže a kvalitné produkty tu kúpite za prijateľné ceny.