Cestovanie a Destinácie

Silná búrka na ceste: čo počas nej robiť?

1050
0
Zdieľaj

Počasie je stále nevyspytateľnejšie a tak, ako nás vedia prekvapiť silné horúčavy, je to aj v prípade búrok. Tie niekedy prídu ako blesk z jasného neba a zasiahnuť nás dokážu na rôznych miestach. Čo robiť, ak sme práve v aute?

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Keď prší pomaly a príjemne, tak to nikomu z nás problém nerobí. Iná situácia ale nastáva, ak je dážď hustý a komplikuje nám to cestu autom. V prvom rade si treba uvedomiť, že aj voda je rizikovým faktorom v rámci dopravy a na mieste je správať sa opatrne a riadiť sa pudom sebazáchovy. To ale neznamená, že treba spomaliť na rýchlosť 20 km/h alebo dokonca zastaviť na frekventovanej vozovke. Aj toto je ohrozením nielen pre nás, ale pre všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorí pôjdu okolo. Najhorším scenárom je spojenie silnej búrky s vetrom a tmou, no práve vtedy je potrebné nepanikáriť.

Ak nemáte k dispozícii bezpečné miesto na odstavenie vozidla, v ceste radšej pokračujte pomenšie. Vždy sa totiž nájde niekto s vozidlom, kto bude pokračovať na ceste aj napriek zlým podmienkam a nemusel by na nás dostatočne zareagovať. Pomalá jazda je v tomto prípade bezpečnejšia, preto si to zapamätajte.

Dobrou radou je aj umiestnenie auta mimo stromov, ktoré ho môžu nielen poškodiť, ale doslova rozpučiť. Aj keď máte uzatvorené poistenie voči živelným pohromám, umiestnené auto priamo pod stromami môže byť pre poisťovňu problém a preto ho vždy radšej preparkujte.

Mláky obľubujú nielen deti, ale aj viacerí vodiči. Odporúčame sa im úplne vyhnúť, pretože nikdy nemôžete vedieť, čo sa nachádza na ich spodku. Okrem vody v nich môžu byť veľké jamy, rôzne predmety alebo otvorený kanál, čo pri veľkej rýchlosti môže spôsobiť fatálne následky. Ak sa mláke nedokážete z nejakého dôvodu vyhnúť, prejdite cez ňu po rovnakej trase, ako auto pred vami. V žiadnom prípade neprechádzajte autom cez vodu, ktorá je vyššia ako spodná hrana nárazníka, pretože auto by ste mohli poškodiť v takej miere, že by došlo k totálnej škode.

Základom bezpečnosti sú aj pneumatiky

Na to, ako zvládneme cestu v nepriaznivom počasí priamo vplýva aj stav pneumatík na vozidle. Ak máte obuté najlepšie letné pneumatiky na trhu, ktoré získali aj výborné hodnotenie v rôznych testoch, tak by ste sa obávať nemali. Nie všetky letné pneumatiky sú ale spoľahlivé a pre jazdu na mokrej vozovke bezpečné. Pri kúpe novej sady je dobré riadiť sa nielen recenziami, ale sledovať aj test pneumatík, ktorý každý rok vytvárajú odborníci. Keďže ide o nezávislé testovanie, výsledkom môžete veriť a pokojne môžete vybrať pneumatiky podľa nich. Vždy ale platí, že jazdu treba prispôsobiť podmienkam aj skúsenostiam vodiča, pretože ani najkvalitnejšie gumy vás nemusia pred kolíziou ochrániť.