Zdravie a Krása

Čo potrebujete vedieť o joge, ak chcete začať cvičiť

4751
0
Zdieľaj

Joga je tisícky rokov staré cvičenie pochádzajúce z východu a v posledných rokoch ovládla aj západný svet. Joga štúdia nájdete v každom väčšom meste, môžete si zakúpiť relaxačné joga pobyty v exotických destináciách a ak vám chýba inšpirácia, stačí otvoriť Instagram zahltený fotkami dokonale prevedených pozícií. Ako však s jogou začať a čo o nej skutočne potrebujete vedieť?

Vyberte si z viacerých druhov

Ak ste sa rozhodli vyskúšať jogu, najlepším riešením je nájsť si štúdio a navštíviť hodinu vedenú skúseným lektorom. Ponuka hodín je väčšinou veľmi široká, a preto je lepšie vedieť do čoho idete. Najčastejšie ponúkané hodiny sú power joga, vinyasa, hatha, yin joga alebo veľmi moderná acroyoga.

Pri power joge môžete čakať predovšetkým silovú hodinu, ktorá bude zameraná na spevnenie tela a pravdepodobne sa aj slušne zapotíte. Vinyasa nie je natoľko rozdielna, avšak je typická následným prechádzaním z pozície do pozície na základe rytmu vášho dychu. Hatha joga je o čosi miernejšia a vhodná pre začiatočníkov. Yin joga je veľmi príjemná a zameraná na relaxáciu celého tela. Pri acroyoge ide hlavne o akrobaciu vo dvojici, a tu je lepšie, pokiaľ už pár hodín jogy za sebou máte.

Čo na prvú hodinu potrebujem?

Ak ste si vybrali hodinu, stačí už len prísť. Najlepšie v pohodlnom oblečení, nemusia to byť hneď profesionálne joga legíny a krásny nový top, avšak príliš voľné oblečenie by vám mohlo v niektorých pozíciách prekážať. Cvičí sa predovšetkým naboso a štúdia väčšinou poskytujú podložky, takže si nemusíte nosiť svoju.

Pred jogou aspoň hodinu nič ťažké nejedzte a počas lekcie nepite. V niektorých pozíciách sa pracuje s rotáciami celej chrbtice, to znamená, že masírujete vnútorné orgány, tým pádom tráviaci systém. S plným bruškom by to teda nebolo moc príjemné.

Chcem cvičiť doma

Môže sa stať, že nebývate v blízkosti väčšieho mesta, a teda sa vám nepodarí dostať sa do krásneho a upraveného joga štúdia. Nezúfajte, môžete cvičiť aj tak. V kníhkupectvách nájdete mnoho kníh alebo DVD, a čo je ešte lepšie, internet je plný vedených video lekcií. Stačí zadať do vyhľadávača a nájsť pre seba to pravé. Väčšina videí je v angličtine, ale trh sa rozrastá a videá pripravujú už i slovenskí a českí lektori.

Ak si chcete doma vytvoriť obzvlášť príjemnú atmosféru, skúste si zapáliť sviečku alebo pustiť jemnú meditačnú hudbu. Dodá to cvičeniu svoje čaro a vy budete o to zrelaxovanejší.

Spoznajte komunitu

V prípade, že vám joga učaruje a rozhodnete sa k nej vracať opätovne, skúste sa zapojiť do joga výzvy na Instagrame. Pre každý deň je vybratá jedna pozícia, v ktorej sa odfotíte a zavesíte ju na sociálnu sieť. Je to skvelý spôsob ako spoznať nových jogínov – kamarátov, ale tiež vidieť na fotkách vlastný posun v cvičení.

Nezabudnite však, že joga ako taká, nie je len o fyzickom cvičení. Joga predovšetkým učí práci s dychom a žití v prítomnom okamihu. Učí nás pracovať so sebou a stávať sa najlepšou verziou nás samých. Ak to na prvej hodine nevzdáte, určite vás odmení pozitívnymi zmenami v každodennom živote.