Dobrá rada

Júl bez plastov

3077
0
Zdieľaj

Vedeli ste, že vedci predpokladajú, že približne už v roku 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb? A to až 50% produkovaného plastu celosvetovo je plast na jedno použitie, teda plast, ktorý produkovať vôbec nemusíme. Pridajte sa k celosvetovej výzve, prevezmite zodpovednosť a zvládnite (nielen) júl bez plastov na jedno použitie.

Začnite od seba, pomôžte celému svetu

Podporou výzvy aj vy môžete pomôcť lepšiemu svetu! Určite ste už zaregistrovali zákaz slamiek, ale nie je to len o nich. Plastov na jedno použitie, ktorým sa dá vyhnúť každý deň je omnoho viac.  Začať môžete napríklad v potravinách. Ako? Stačí igelitovú tašku vymeniť za plátenú alebo nebaliť zbytočne ovocie do plastových sáčkov.

5 tipov ako sa vyhnúť plastom

  1. Na nákup si vezmite vlastnú tašku

Zvládli to aj naše mamičky, zvládneme to aj my! Vymeňte plastové tašky za štýlové plátené, či sieťovky, ktoré sa znovu vracajú do módy a urobte tak prvý krok k úbytku plastov.

  1. Fľaše a poháre

Plastové fľaše vymeňte za sklenené alebo aspoň plastové fľaše používajte znovu. Je to ekologickejšie a samozrejme, ekonomickejšie. Rovnako sa rozlúčte aj s jednorázovými pohármi na kávu. Ak ich nahradíte vlastným pohárom, mnoho kaviarní vás dokonca odmení.

  1. Slamky

Obľúbené farebné slamky patria k letu, či miešaným drinkom. Stavte na ich sklenené, bambusové, kovové alebo papierové alternatívy a vyhnite sa tak používaniu plastových, ktoré nemôžete opätovne použiť a budú oceány znečisťovať desiatky rokov, kým sa rozložia.

  1. Spomaľte a obedujte/večerajte doma

Nielen, že sa vyhnete plastovým obalom a príborom, pri varení zrelaxujete a navyše, domáca strava je na nezaplatenie.

  1. Nedojedené jedlo skladujte v skle

Zvyšky, ktoré ste zvykli skladovať v pastových miskách skladujte v skle, napríklad v sklenených zaváraninových pohároch.

Využitie plastového odpadu

Našťastie, už vyprodukovaný odpad, ktorého rozloženie trvá niekoľko desaťročí, nie je všetkým ľahostajný. Zodpovedné značky z celého sveta ho využívajú a recykláciou opäť dostávajú do nášho každodenného života.

Iniciatívu prebrala aj dobre známa značka športového oblečenia a obuvi – Adidas. Tá začala pred dvoma rokmi vyrábať z recyklovaného odpadu tenisky, pričom za tento čas ich predala 1 milión. Na každý pár topánok je používaných priemerne 11 plastových fliaš a recyklované plasty sa nachádzajú v šnurovaní, pätovej výstelke, či okrajových lemoch obľúbenej obuvi.

Niektoré značky dokonca plánujú fatálne zmeny, aby zamedzili využívaniu plastov na jedno použitie. Nedávno tak urobil potravinový reťazec Lidl, ktorý plánuje do konca roku 2019 prestať predávať plasty na jedno použitie úplne.

“V oblasti nášho strategického postoja k plastom sledujeme jasný prístup, ktorý hovorí: nahradiť – obmedziť – recyklovať. Rozhodnutím prestať predávať plastové výrobky na jedno použitie znižujeme objem plastov a prispievame tak k nášmu zlepšeniu v tomto smere.” hovorí Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika za oblast nákup.