Dobrá rada

Dávajte si pozor na detské pastelky: Výsledky testov dopadli katastrofálne!

2274
0
Zdieľaj

Nemecká spoločnosť Stiftung Warentest (SW) zameraná pre test kvality tovaru a produktov prišla s alarmujúcimi výsledkami. Firma SW si teraz zobrala do svojho hľadáčika farebné farbičky, fixky a atrament.

Iste to poznáte: deti sa často celé pomaľujú od fixiek, atramentu a vkladajú si farbičky do úst. Podľa testov sa práve týmto spôsobom dostáva do tela celá rada znečisťujúcich a škodlivých látok.

Farebné ceruzky a fixky testované spoločnosťou Stiftung Warentest

Stiftung Warentest preskúmal 35 setov a atramentov na perá z hľadiska konzervačných látok, rozpúšťadiel, azofarbív a polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAH). Pri hodnotení farbičiek a fixiek sa uplatňujú limity normy pre pastelky a schvaľuje ich značka GS (zákonne regulovaná testovacia značka v Európe pre bezpečnosť výrobkov).

Každý tretí set v teste zlyhal ako „zlý“. Ak sa domnievate, že drahé perá od maloobchodného predajcu v papiernictve sú tie najlepšie, nemusí to byť nevyhnutne pravda. V teste niektoré drahé perá skončili v nižšom hodnotení, zatiaľ čo tie lacné obstáli dobre.

Karcinogénne látky vo farbičkách

Zo 17 testovaných setov ceruziek bolo hodnotených iba päť ako „dobrých“. Kritické množstvá PAU (polycyklické aromatické uhľovodíky) sa našli v piatich setoch. PAU môže spôsobiť rakovinu a zmeniť genóm. Niektoré z pasteliek obsahovali aromatické amíny odvodené od azofarbív. Amíny sú podozrivé z vytvárania nádorov.

Na trhu na šťastie existujú i značky, ktoré neobsahujú znečisťujúce látky! Dokázali to farebné ceruzky od spoločností Faber-Castell, Stabilo, Bic Kids, Mäc Geiz a Depesche.

Tieto pastelky skončili ako „dobré“

My sme pre vás vyhľadali všetci dobre hodnotiace písacie potreby na slovenských stránkach:

Všetky výsledky nájdete na test.de

Mimochodom, všetky perá, ktoré v teste dostali hodnotenie ako „dobrý“, neobsahovali amíny (derivát amoniaku). Odborníci odporúčajú, že aj keď je písacie potreby pohodlnejšie kúpiť cez internet, zájdite radšej do kvalitného papiernictva u vás v meste!

Atrament: len jeden uspel ako dobrý!

Päť zo šiestich atramentov dostalo hodnotenie „zlý“. Iba atramentové bombičky značky Schneider boli označené ako „veľmi dobré“. Môžete si ich napríklad objednať na stránke obchod.activa.sk.

Produkty značiek Herlitz, Kreuzer, Lamy, Online a Pelikan dostali testovacie hodnotenie ako „zlé“ kvôli obsiahnutým konzervačným látkam.

Tieto fixky skončili ako ,,veľmi dobré“

  • Pelikan Colorella Star dostanete na dtest.sk
  • Stabilo Cappi nájdete na stránke pricemania.sk
  • Herlitz Fasermaler – tieto fixky sme bohužiaľ na slovenských stránkach nenašli. Dostať ich kúpiť na nemeckom amazon.de, kde nájdete aj všetky hore uvedené farbičky, fixky a atrament, a to ,,pod jednou strechou.“

Tip pre rodičov

  • Stiftung Warentest odporúča rodičom kúpiť nelakované ceruzky vyrobené z prírodného dreva .
  • Jedna vec je istá: deti by si po maľovaní mali dôkladne umyť ruky!

Zdroj: utopia.de