Technika a Internet

Kontaktné šošovky ako z akčného scifi filmu? Zrejme už nebudeme potrebovať smartfóny!

1833
0
Zdieľaj

Pamätáte si ešte na starého terminátora, kde Arni svet navôkol seba videl v digitálnom prevedení? Presne takýto obraz scifi budúcnosti sa k nám približuje rýchlejšie, ako by sme očakávali. To, čo sme pred zhruba 30 rokmi vnímali ako absolútne nemožné, nám dnes predstavuje americká spoločnosť Mojo Vision.

Pre zrakovo postihnutých

Počiatočná myšlienka bola orientovaná hlavne pre technologický vývoj, no prvé predajné výrobky sa musia predávať ako zdravotnícke pomôcky. Zamerané sú predovšetkým na zlepšenie zraku pre ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím, ako aj pre ľudí s nočnou slepotou. Okrem iného, šošovky môžu napríklad vylepšovať kontrast, zobrazovať okraje objektov alebo zväčšovať text.

Nebudú potrebné dioptrické okuliare

A to práve vďaka mimoriadne hustému monochromatickému mikro-LED displeju zabudovanému v šošovke. Momentálne je uvedená šošovka stále iba prototypom v čiernobielej verzii. Konečný produkt by mal mať farebnú obrazovku.

Spoločnosť Mojo Vision pôsobí približne od roku 2015, ktorá doteraz získala kapitál vo výške 108 miliónov dolárov a má 84 zamestnancov. Od tohto roku sa pracuje na nových kontaktných šošovkách. Cesta k marketingu je však stále dlhá. Prvé demonštračné šošovky sú plánované na koniec tohto roka, ktoré sa budú aj skutočne nosiť. Doteraz šošovky testoval výhradne len samotný vývojový tím.

Pomocník pre každý deň

Technológia Augmented Reality (AR), tiež nazývaná rozšírená realita, sa v posledných rokoch výrazne rozvinula. Spoločnosť Mojo Vision je už o krok vpred vo vývoji technológie AR. Na výstave Consumer Electronics Show v Las Vegas predstavila kontaktné šošovky, ktoré zobrazujú informácie o jeho nositeľovi v reálnom čase. „Chceli sme vytvoriť produkt, ktorý by sa skutočne mohol nosiť celý deň a ktorý by poskytoval užitočné informácie, ako vám zdieľa napríklad váš smartfón“ povedal Steve Sinclair, viceprezident spoločnosti Mojo Vision pre Cnet.com.

Cítite sa ako vo virtuálnej realite

Ktorá nám už klope na dvere! To, čo sa nám pred pár rokmi zdalo ako nemožné či na desaťročia vzdialené, je už tak blízko na dosah. Šošovky by mali úplne nahradiť éru smartfónov. Čo všetko môžeme očakávať?

Kontaktné šošovky nezobrazujú iba text. Môžete rozpoznávať rôzne objekty, čítať správy, merať pohyby očí, zobrazovať čas-kalendár-predpoveď počasia či fungovať ako zariadenie pre nočné videnie. Spoločnosť vo svojej prezentácii jasne uviedla, že šošovky neboli vyvinuté ako zábavný gadget, ale by mali nositeľovi priniesť skutočnú pridanú hodnotu a podporu v každodennom živote.

Toto všetko by malo byť možné so systémom, ktorý Sinclair nazýva „neviditeľný výpočet“. Hlavnou myšlienkou je, že nositeľ dostane informácie iba vtedy, keď ich potrebuje. Ak ich už nepotrebuje, znova sa skryjú. To je však ešte len v procese…

Čaká sa na schválenie

Vývoj sa väčšinou až na konci svojej cesty ukáže ako perfektný. Aj tu sa bavíme stále iba o začiatkoch. Ako istý editor Verge zistil, kontaktné šošovky ešte potrebujú ,,svoje dielo dotiahnuť do dokonalosti.“ ,,Sledovanie všetkých informácii prostredníctvom očí je „vyčerpávajúce“ a po krátkej dobe trpíte na bolesť hlavy,“ uvádza editor Verge. Takisto aj batéria na šošovkách je ešte stále príliš veľká a ťažká.

Časopis Techcrunch zameraný pre technológiu píše, že displej na šošovkách sa zatiaľ nedá vypnúť a je stále viditeľný, aj keď zavriete oči. Editor ďalej hovorí, že nie každý chce vysielať správy takmer priamo do mozgu.

Možno i preto potrebuje firma Mojo Vision ešte nejaký ten rok, aby svoje prvé virtuálne kontaktné šošovky dotiahla do dokonalosti. Nechajme sa prekvapiť!

 

https://www.shutterstock.com/de/image-photo/contact-lens-digital-biometric-implants-scan-1158131695

 

https://www.shutterstock.com/de/image-photo/young-mans-eye-technology-concept-smart-565709344

 

 

Zdroj: mixed.de, heute.at