Dobrá rada

Elektrobicykel – ako predĺžite jeho životnosť

1237
0
Zdieľaj
Elektrobicykel – ako predĺžite jeho životnosť

Naozaj špičkový elektrobicykel renomovanej značky vie poriadne načrieť do vášho rozpočtu. Táto investícia sa však vyplatí, pretože získate bicykel, ktorý vám pomôže pri náročných cyklistických výletoch, pri jazde do kopca alebo pri ceste do práce. Aby vám elektrobicykel vydržal dlhé roky, je potrebné sa o neho starať a dodržiavať pravidlá jeho prevádzky.

Elektrobicykel má veľa výhod

Elektrický bicykel je oproti klasickému vhodným dopravným prostriedkom na väčšie vzdialenosti. Niektoré modely dokážu na jedno nabitie prejsť až 120 km. Bez problémov sa s elektrobicyklom dostanete i tam, kde by ste s klasickým len ťažko došliapali. Problémy vám nebude robiť strmý terén a ani vysoké kopce. Silu motora oceníte i pri ceste do práce a z práce, kedy potrebujete šetriť sily. Elektrobicykel je pohodlný dopravný prostriedok pre ľudí v každom veku. Rôzne modely elektrobicyklov za skvelé ceny nájdete na stránkach e-shopu inSPORTline.

Dôležitá je správna technika jazdy

Klasické bicykle sú na ovládanie jednoduché. Stačí zatlačiť do pedálov a jazdíte. U elektrobicykla je to trošku iné. Pred tým, ako sa pohnete z miesta, si overte či máte zaradený maximálne stredný prevodový stupeň. Pri veľmi vysokom prevode dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu prevodových častí bicykla. Dôležité je i to, aby ste na pedále netlačili ešte pred tým, ako zapnete motor. Počas samotnej jazdy je ovládanie elektrobicykla veľmi jednoduché. Stačí si voliť stupeň pomoci motora. Na rovnom teréne nižší stupeň a pri jazde do strmého kopca zvolíte vyšší stupeň. Brzdenie vie taktiež ovplyvniť životnosť elektrického bicykla. Brzdiť by ste mali vždy zadnou i prednou brzdou naraz. Pri zosadaní z elektobicykla sa najskôr uistite, že nie je bicykel v pohybe a až následne vypnite motor. Nezabudnite po jazde bicykel vyčistiť a podľa potreby premazať pohyblivé časti.

Nezanedbávajte údržbu batérie

Elektrobicykel  je poháňaný elektromotorom, ktorý získava energiu z batérie. Batéria je vlastne najdrahšou súčiastkou na elektrickom bicykli. Najčastejšie sa pri výrobe elektrobicyklov používa Li-on batéria. Jej životnosť je pri bežnej prevádzka 4 až 5 rokov t.j. vydrží stovky nabíjacích cyklov. Následne pocítite jej nižšiu kapacitu a výkonnosť, ale jazdiť na bicykli je možné i naďalej. Batérie v elektrobicykloch môžete bez obáv nabíjať kedykoľvek, nielen pri vybití. Neublíži im ani nabíjanie po každej jazde. Bicykel nechajte stáť 15 – 20 minút a následne batériu nabite. Elektrické bicykle by ste mali mimo prevádzky skladovať na suchom mieste pri izbovej teplote. Počas nečinnosti bicykla dobíjajte batériu minimálne raz za mesiac.