Životný štýl

Detské bicykle pre malých aj veľkých

1793
0
Zdieľaj
Detské bicykle pre malých aj veľkých
Detské bicykle pre malých aj veľkých

Ak hľadáte ideálny bicykel pre vaše dieťa, mali by ste myslieť na niekoľko dôležitých aspektov. A tými rozhodne nie je farba, cena či značka bicykla, ale predovšetkým praktickosť, bezpečnosť a vhodnosť bicykla práve pre malého človiečika. Dieťa, jazdiace už samostatne na vlastnom bicykli, na ňom musí vedieť nielen pedálovať ale aj zabrzdiť a samostatne zosadnúť. Je dôležité, aby sa dieťa vedelo v bicykli rozkročmo postaviť, a aby mu rám bicykla nezavadzal medzi nohami. Inak by mohlo dôjsť k nepríjemným zraneniam.

Ak teda chcete kúpiť dieťaťu nový bicykel, zoberte ho do obchodu so sebou a trvajte na tom, aby sa dieťa na bicykel posadilo. Až potom mu na bicykli nastavte správnu výšku sedadla, ktorá bude vyhovovať jeho telesnej výške. Pokiaľ sa sedadlo na danom bicykli nedá pre dieťa prispôsobiť do požadovanej výšky, rozhodne to pre neho ten najvhodnejší bicykel nebude.

Veľkosť detských bicyklov odvodzujeme od veľkosti kolies v palcoch. Poznáme teda 12, 14, 16, 20, 24 a 26 palcové bicykle. Ku kolesám sa ešte priraďuje rám, ktorý môže mať od rôznych výrobcov rôzne veľkosti, no najčastejšie býva označený písmenami S, M, L a XL.

Aký by mal byť ideálny detský bicykel?

Ideálny detský bicykel musí byť rozhodne kvalitne spracovaný a bezpečný, ľahko ovládateľný a komfortný.

Detské bicykle pre tých najmenších, bývajú zvyčajne bez odpruženia, s ťažším oceľovým rámom, s pedálmi, blatníkmi a s prídavnými kolieskami. Obyčajne mávajú len 1 rýchlosť, a sú teda bez prehadzovania rýchlostí, ktoré by tak malé dieťa ešte nevyužilo. Tie najmenšie 12-palcové bicykle pre najmenších drobcov, majú zvyčajne hmotnosť do 8 kg, 14-palcové do 9 kg, a 16-palcové do 10 kilov.

Detské bicykle pre staršie deti (od 7 rokov vyššie) bývajú bez odpruženia, alebo už aj s odpružením (so zabudovanou pružinovou vidlicou), s odľahčeným hliníkovým alebo karbónovým rámom, bez pomocných koliesok, a s prehadzovačkou, ktorá deťom umožňuje výber už s viacerých rýchlostí.

Najobľúbenejšie detské bicykle pre chlapcov i dievčatá, však bývajú aj tak vždy tie v lákavých farebných prevedeniach, a so známymi rozprávkovými motívmi, z ktorých sa deti zvyčajne veľmi dlho tešia.

Koľko veľkostí je dosť?

Ak sa zamýšľate nad tým, či budete musieť dieťaťu kupovať každý rok alebo dva väčší bicykel, tak nemusíte mať zbytočné obavy. Kupovať dieťaťu každú veľkosť bicykla, ktorá existuje, rozhodne nie je nevyhnutné, pretože bicykle sa dajú nielen veľkostne nastaviť, ale zároveň staršie a skúsenejšie deti si už poradia aj s trochu väčšími bicyklami.

Bezpečnosť nadovšetko

Či už je vaše dieťa malé alebo veľké, nezabúdajte na jeho bezpečnosť a zakúpte mu k bicyklovaniu aj kvalitnú prilbu, chrániče na lakte a nohy, rukavice, a prípadne aj cyklo okuliare.