Technika a Internet

Domáce hry pre deti alebo čo znamená Montessori?

7675
0
Zdieľaj

Hádam v každej rodine sa niekedy naskytne situácia, keď je konečne vonku počasie vhodné na šantenie, ale na to aby vaše dieťa stavalo snehuliaka z čerstvo napadnutého snehu alebo plávalo v bazéne, nemôžete ani pomyslieť. Objavila sa totižto prekážka vo forme dráždivého kašľa alebo tečúceho nosa. Nie je to síce tragédia, ale ak nechcete, aby sa k tomu pridali vysoké teploty a návšteva lekára, budete musieť zostať doma. Žiaden problém, veď ako správna gazdiná či gazda, si doma vždy prácu nájdete. Ale čo s vašou ratolesťou? Ako ho zabaviť, aby vám z bytu nezostala iba kopa neporiadku?

Možností je veľa. Môžete mu čítať alebo pustiť pekný animovaný  film. Ak však máte tú možnosť a chcete tráviť s dieťaťom viac času, treba príležitosť využiť. Poviete si:  „Super! Budeme spolu tráviť čas.“. Ale ako? Keďže deti sa neustále vyvíjajú, je prirodzené, že chcete v tomto procese pomôcť i vy sami. Mnoho mám už objavilo a mnohé ešte objavia tajomstvo aktivít, ktoré po prvý krát uviedla alebo minimálne aspoň správne definovala pani Montessori.

Montessori aktivity?

Ak si chceme veľmi stručne zhrnúť, o čo tu ide, môžeme povedať, že pani Montessori, je žena, ktorá premenila obyčajné navliekanie korálikov na zmysluplnú aktivitu podporujúcu jemnú motoriku detí. Montessori aktivity obsahujú nesmierne množstvo aktivít, ktoré môžu vášmu dieťaťu pomôcť poznávať svet a učiť sa úplne novým spôsobom. Ide o získavanie zručností a vedomostí hravou formou a navyše sa mu môžete venovať i v pohodlí domova. Pridanou hodnotou je tiež fakt, že aktivity tohto druhu nenaštartujú myseľ len tých najmenších, ale prinútia premýšľať i nás dospelých. Zamerať sa môžete na mnohé aspekty detského vývoja. Či už ide o rozlišovanie  a pomenovanie farieb, rozvíjanie logického myslenia alebo matematických predstáv, či zlepšovanie jemnej motoriky u detí.

Ako na to?

Je viacero spôsobov ako sa s Montessori aktivitami zoznámiť. V dnešnej modernej spoločnosti existuje veľa výrobcov hračiek práve s touto tematikou a preto si stačí sadnúť za internet, navoliť vo vyhľadávači správne slová a otvorí sa Vám svet, v ktorom slovo Montessori znamená nekonečné množstvo hier a hračiek pre malé i väčšie deti. Ceny produktov sú rôzne. S  rukou na srdci však musíme povedať, že niektoré sa šplhajú do závratných výšin a použitie takýchto financií by si mnohí z nás vedeli predstaviť aj inak. Čo by však človek neurobil pre svoje dieťa?

Ak už ste však doma a nemáte čas ani chuť čakať niekoľko dní na kuriéra so zásielkou, nie je nič jednoduchšie ako si Montessori hry vyrobiť vlastnoručne. O internetové nápady na domácu výrobu Montessori aktivít nie je vôbec núdza. Narazíte nielen na fotky, články, ale celé blogy o tom ako sa doma zabávať na štýl Montessori. Úžasné na samotnej výrobe je i to, že sa dokáže zabaviť celá rodina. Návody obsahujú fotografie a presné postupy. Ak si netrúfate na preklad blogov zo zahraničných stránok, nič sa nedeje, pretože na tých slovenských nájdete rovnako veľa kvalitných informácií  a niektoré dokonca ešte kreatívnejšie. Ak by ste neboli celkom typ na čítanie návodov i tu sa nájde pomoc. Na všetkým dobre známych internetových serveroch nájdete mnoho videí, ktoré vás prevedú zhotovovaním hier krok za krokom, tak aby ste nemali ani najmenšiu pochybnosť o budúcom výsledku.

Takže hor sa do poznávania sveta pomocou hravých matematických, logických a mnohých iných Montessori aktivít.