Dobrá rada

Domáce pleťové masky

1047
0
Zdieľaj

Každá žena túži mať krásnu žiarivú pleť, preto je vhodné občas použiť aj pleťovú masku. Tie z obchodu môžu byť účinné, ale ťažko sa vyznať v chemickom zložení uvedenom na škatuľke. Ak sa tomu chcete vyhnúť, vyrobte si pleťovú masku sami! Má to mnoho výhod. Masku si namiešate podľa toho, akú máte pleť. Môžete použiť ingrediencie ktoré máte bežne doma, alebo sú ľahko dostupné v miestnych potravinách. Domáce masky sú vynikajúce aj pre ženy, ktoré majú záujem o životné prostredie. Tým že si ich vyrobíte iba čisto z nechemických surovín, pri umývaní nesplachujete do umývadla chemické látky. Dôležitým faktorom je aj nízka cena.

Maska proti akné: banán, práčok na pečenie a med

 • polovica zrelého banánu
 • 1 lyžička medu
 • 1 lyžica sódy bikarbóny

Maska vyrobená z banánov nie je práve nezvyčajná – ingrediencia sa často objavuje v domácich maskách aj  niektorých kozmetických výrobkoch. Je to preto, že banán má antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré upokojujú pokožku. Štúdie tiež preukázali, že ovocie je bohaté na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zabrániť poškodeniu voľnými radikálmi.

Jedlá sóda v maske funguje s banánom ako prostriedkom na zabránenie akné. Podľa štúdií má sóda bikarbóna protiplesňové vlastnosti, ktoré by zasa mohli bojovať proti vyrážkam. To isté platí pre med,  ktorého antimikrobiálne vlastnosti sú dobre zdokumentované, je to známy prostriedok na liečbu akné. Pred použitím masky však buďte opatrní, ak máte citlivú pokožku. Sóda bikarbóna môže u niektorých spôsobiť podráždenie, a aj keď nie ste citliví, nepoužívajte prísadu viac ako dvakrát týždenne.

Maska na suchú pleť: avokádo

 • 1 avokádo
 • 2 lyžice bieleho jogurtu
 • 1 lyžica olivového oleja
 • 1 polievková lyžica medu

Pomocou tejto hydratačnej masky dodáte hydratáciu drsnej a suchej pokožke.  Omega mastné kyseliny v avokáde a olivovom oleji pomáhajú utesniť trhliny medzi bunkami pokožky. A vďaka upokojujúcim prísadám, ako je med a jogurt, bude vaša pokožka neuveriteľne jemná a plná.

Výskum z roku 2011 ukázal, že avokádo obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť chrániť vašu pokožku pred poškodením a spálením na slnku. Ultrafialové (UV) poškodenie pokožky môže spôsobiť vrásky, ako aj ďalšie príznaky starnutia a rakovinu kože. Štúdie navyše preukázali, že tak vitamín C, ako aj vitamín E, ktoré sa nachádzajú v avokáde, hrajú dôležitú úlohu pri ochrane pokožky pred oxidačným poškodením spôsobeným slnkom a inými faktormi životného prostredia. Avokádo je skvelým zdrojom biotínu, ktorý je súčasťou vitamínov skupiny B. O biotíne je známe, že pomáha predchádzať suchej pokožke, ak sa aplikuje lokálne. Môže tiež pomôcť zabrániť lámavosti vlasov a nechtov.

Maska na mastnú pleť : ovsené vločky

 • 1/2 šálky varených ovsených vločiek, ochladené
 • 1 vajce
 • 1 lyžica citrónovej šťavy

Kyselina v citrónovej šťave funguje tak, že odstraňuje prebytočný olej a odumreté bunky pokožky. Ovsené vločky medzitým upokojujú pokožku a upokojujú prípadné začervenané škvrny. Ovos obsahuje aj zlúčeniny zvané saponíny, ktoré sú prírodnými čistiacimi prostriedkami. Odstraňujú nečistoty a mastnotu, ktoré upchávajú póry a odlupujú pokožku.

Pre citlivú pokožku: kakao

 • 1 polievková lyžica jogurtu
 • 1 lyžička medu
 • 1 čajová lyžička kakaového prášku

Pre citlivé typy pleti, ktoré sa zvyknú začervenať, je jogurt optimálnym základom pre pleťovú masku, je bohatý na probiotiká a upokojujúce kožné proteíny. Flavanoly upokojujú podráždenie, zatiaľ čo med napína pokožku. Je to jemný a zároveň mocný prostriedok s trojitým účinkom.   Flavanoly znižujú škodlivé účinky UV lúčov na pokožku a zvyšujú pružnosť a hydratáciu. Zvnútra alebo zvonka je kakao dobré pre pokožku. Tieto vlastnosti pomáhajú vašu pokožku zjemniť, vyčistiť a detoxikovať. Surový kakaový prášok môže tiež zvýšiť pružnosť vašej pokožky, čo pomáha s jemnými linkami, vráskami a zmierňuje výskyt jaziev.

Dobré baktérie nachádzajúce sa v jogurte pomáhajú bojovať proti zápalu v čreve, neutralizujú niektoré toxíny a pomáhajú blokovať ďalšie. Zatiaľ čo však vedci v oblasti medicíny publikujú štúdie o baktériách a zdraví čriev od 90. rokov, zatiaľ iba objavujú, ako môže byť táto protizápalová potravina pre ľudskú pokožku nesmierne prospešná.