Zaujímavosti

Čokoláda

1413
0
Zdieľaj

Čokoládu všetci milujeme, či už ako cukrovinku, alebo ako sladký nápoj. Aké však boli jej začiatky? Možno vás prekvapí ako ďaleko siaha história tejto obľúbenej pochúťky.

Dejiny čokolády siahajú až k starodávnym Mayom a Olmékom v južnom Mexiku. Slovo čokoláda možno vykúzli obrazy sladkých tyčiniek a chutných bonbónov, ale dnešná čokoláda sa málo podobá čokoláde minulosti. Počas väčšiny času bola čokoláda uctievaným, ale horkým nápojom, nie sladkou, jedlou pochúťkou.

Olmékovia a Mayovia

Nie je jasné, kedy presne kakao prišlo na scénu alebo kto ho vynašiel. V starodávnych olméckych hrncoch a nádobách z obdobia okolo roku 1500 pred n.l. boli objavené stopy teobromínu, stimulačnej zlúčeniny nachádzajúcej sa v čokoláde a čaji. Predpokladalo sa, že Olmékovia používali kakao na výrobu slávnostného nápoja. Pretože však neuchovávali žiadne písomné záznamy, názory sa rôznia, či použili kakaové bôby alebo iba dužinu kakaového struku.,

Olmékovia

Olmékovia nepochybne odovzdali svoje vedomosti o kakau stredoamerickým Mayom, ktorí nielen konzumovali čokoládu, ale aj ju ctili. Mayská písaná história spomína čokoládové nápoje, ktoré sa používajú pri oslavách a pri dokončovaní dôležitých transakcií.

Napriek dôležitosti čokolády v mayskej kultúre nebola vyhradená len pre bohatých a mocných, ale bola ľahko dostupná takmer pre každého. V mnohých mayských domácnostiach si na čokoláde pochutnávali pri každom jedle. Mayská čokoláda bola hustá a napenená a často sa kombinovala s chilli papričkami, medom alebo vodou.

Aztékovia

Aztékovia povýšili kakao na ešte vyššiu úroveň. Verili, že kakao im dali ich bohovia. Rovnako ako Mayovia si vychutnávali mnoho teplých alebo studených, korenených čokoládových nápojov v zdobených nádobách, ale tiež používali kakaové bôby ako platidlo na nákup potravín a iného tovaru. V aztéckej kultúre sa kakaové bôby považovali za cennejšie ako zlato. Aztécka čokoláda bola väčšinou extravaganciou vyššej triedy, hoci si ju nižšie vrstvy občas vychutnávali na svadbách alebo iných oslavách.

Azda najznámejším milovníkom aztéckej čokolády bol mocný aztécky vládca Montezuma II., ktorý údajne pil každý deň litre čokolády na energiu a ako afrodiziakum. Hovorí sa tiež, že vyhradil niektoré zo svojich kakaových bôbov pre svoju armádu.

Európa

Existujú protichodné správy o tom, kedy čokoláda dorazila do Európy, hoci je známe, že najskôr dorazila do Španielska. Jeden príbeh hovorí, že Krištof Kolumbus našiel kakaové bôby po zadržaní obchodnej lode na ceste do Ameriky a v roku 1502 ich priniesol späť do Španielska.

Ďalší príbeh hovorí, že po návrate do Španielska s kakaovými bôbmi vraj Hernan Cortes uchoval svoje vedomosti o čokoláde ako vysoko strážené tajomstvo. Tretí príbeh tvrdí, že mnísi, ktorí v roku 1544 predstavili guatemalských Mayov španielskemu Filipovi II., priniesli ako darček aj kakaové bôby.

Bez ohľadu na to, ako sa čokoláda dostala do Španielska, do konca 15. storočia to bola veľmi obľúbená lahôdka na kráľovskom dvore a Španielsko začalo dovážať čokoládu v roku 1585. Keď ďalšie európske krajiny ako Taliansko či Francúzsko navštívili časti Strednej Ameriky, dozvedeli sa tiež o kakau a priviezli si čokoládu naspäť domov.

Čoskoro sa čokoládová mánia rozšírila po celej Európe. S veľkým dopytom po čokoláde prišli aj čokoládové plantáže, ktoré obrábali tisíce otrokov. Európske chuťové bunky však neboli spokojné s tradičným receptom na aztécky čokoládový nápoj. A tak si vytvárali vlastné recepty z horkej čokolády s trstinovým cukrom, škoricou a inými bežnými koreninami a dochucovadlami, ktoré nájdete v kuchyni.

Moderná čokoláda je vysoko rafinovaná a hromadne sa vyrába, aj keď niektorí čokoládári stále vyrábajú svoje čokoládové výtvory ručne a udržiavajú ingrediencie čo najčistejšie. Čokoláda je k dispozícii na pitie, ale častejšie sa konzumuje ako jedlá cukrovinka alebo v dezertoch a pečive. Aj keď sa bežná čokoládová tyčinka nepovažuje za zdravú, tmavá čokoláda si získala miesto ako zdravá srdcovka, bohatá na antioxidanty.

Názov

Terminológia môže byť trochu mätúca, ale väčšina odborníkov v dnešnej dobe používa výraz „kakao“ na označenie rastliny alebo jej zŕn pred spracovaním, zatiaľ čo výraz „čokoláda“ označuje všetko, čo sa z týchto zŕn vyrába. „Kakao“ všeobecne označuje čokoládu v práškovej forme, hoci môže ísť aj o britskú formu „kakaa“.

Etymológovia stopujú pôvod slova „čokoláda“ siaha po aztécke slovo „xocoatl“, ktoré označovalo horký nápoj varený z kakaových bôbov. Latinský názov pre kakaovník Theobroma cacao znamená „jedlo bohov“.

V knihe Pravá história čokolády autori Sophie a Michael Coe tvrdia, že najstaršie jazykové dôkazy o konzumácii čokolády siahajú do obdobia pred tromi až štyrmi tisícročiami dozadu, až do obdobia predkolumbovských kultúr Strednej Ameriky.

Druhy čokolády

Kvalitná čokoláda spadá do troch kategórií: tmavá čokoláda, mliečna čokoláda a biela čokoláda.

  • Tmavá čokoláda obsahuje čokoládový odvar, kakaové maslo, lecitín, cukor a vanilku.
  • Mliečna čokoláda má všetky vyššie suroviny uvedené plus mliečne tuky a mliečnu sušinu.
  • Biela čokoláda obsahuje všetko, čo mliečna čokoláda, okrem čokoládového odvaru.

Čokoládéri debatujú, či je biela čokoláda skutočne čokoládou. Do roku 2002 ju americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv považoval skôr za cukrovinku ako čokoládu, pretože neobsahuje čokoládový odvar. Niektorí odborníci akceptujú bielu čokoládu ako čokoládu.