Cestovanie a Destinácie

Dopravná nehoda počas cesty na dovolenku. Zachráni vás poistenie

1229
0
Zdieľaj

Dovolenkové obdobie so sebou prináša veľa radostí, ale niekedy bohužiaľ aj starosti. Ak ste sa vybrali na dovolenku do zahraničia automobilom, iste sa obávate technických problémov a hlavne dopravnej nehody. Čert nikdy nespí, a preto by ste mali byť pripravení na všetky možné komplikácie po ceste do vytúženej destinácie.

Zelená karta

Na cestách po Európe vám stačí zelená karta, ktorú dostanete každý rok k povinnému zmluvnému poisteniu. Toto poistenie kryje prípadné škody, ktoré spôsobíte pri dopravnej nehode druhému účastníkovi v krajinách uvedených na karte. Niekedy vás totiž neochránia ani najlepšie letné pneumatiky a vy sa môžete dostať do šmyku alebo unavení nevenovať dostatočnú pozornosť riadeniu. Okrem Európy platí PZP aj v niektorých vybraných krajinách, napríklad v Afrike, Rusku či Izraeli. Pred cestou nie je na škodu zavolať do vašej poisťovne a tieto informácie si dobre preveriť. Dávajte si pozor aj na cestovanie do krajín, ktoré PZP nezahŕňa. Pre tieto krajiny je potrebné si on-line alebo na hraniciach príslušné poistenie uzavrieť. V opačnom prípade nie je hrozbou iba havária, ale aj vysoké pokuty.

Havarijné poistenie

Pri uzatváraní havarijného poistenia je nutné myslieť na to, kam chcete s automobilom cestovať. Niektoré poistky totiž platia len na území Slovenska. Havarijné poistenie pokrýva škody, ktoré spôsobíte druhej strane a taktiež škody na vašom vozidle. Je dobré vedieť výšku poistného krytia hlavne pri drahších autách. Výhodou havarijného poistenia je, že nekryje len škody spôsobené pri havárií. Zväčša sa poistenie vzťahuje taktiež na krádež automobilu. Havarijné poistenie kryje aj rôzne prírodné katastrofy a poškodenia. Napríklad ak kapotu automobilu, letné pneumatiky či hliníkové disky zničí víchrica, krupobitie alebo vám vozidlo poškodia výtržníci. Súčasťou takéhoto poistenia je samozrejme asistenčná služba, ktorá vám pomôže s vypísaním správ pre políciu, poskytuje tlmočnícke služby alebo vám zabezpečí náhradné vozidlo.

Doplnkové cestovné poistenie

Cestovné poistenie sa nevzťahuje len na ošetrenie alebo stratu batožiny, ale dá sa taktiež uzavrieť ako doplnkové poistenie pre vaše vozidlo. Výhodou doplnkového poistenia je, že si zaplatíte iba dni, počas ktorých budete na dovolenke a jeho cena je veľmi priaznivá. Podobne ako pri havarijnom poistení, aj pri cestovnom poistení máte v cene asistenčné služby. Doplnkové cestovné poistenie pre automobil zväčša zahŕňa opravu auta, pomoc pri odtiahnutí a dokonca aj opravu v prípade, že dostanú vaše letné pneumatiky defekt. Do výšky poistnej sumy vám poisťovňa poskytne náhradný automobil, náhradnú dopravu alebo ubytovanie. Doplnkové cestovné poistenie sa oplatí hlavne pre staršie vozidlá, ktorým už skončilo havarijné poistenie. Za pár eur získate celý balík služieb, ktorý vám zabezpečí bezproblémovú jazdu na dovolenku.