Zaujímavosti

Toto je pravdepodobne jediný živočích na svete, u ktorého rodí samček namiesto samičky. Viete o koho ide?

1530
0
Zdieľaj

Tipujete správne. Hovoríme o Morskom koníkovi alebo Hippocampus hippocampus. Morský koník je ryba, ktorá vyzerá ako šachová figúrka. Má hlavu koňa, oči chameleóna, vak kengury, chvost opice a pancier ako hmyz. Nielen pre toto všetko patrí medzi tie najzaujímavejšie živočíchy sveta. Je navyše jediným tvorom, kde mláďatá na svet privádza samček a nie samička ako sme v ríši zvierat zvyknutí. Existuje približne 30 druhov morských koníkov veľkých od 2,5 do 30 cm a len prednedávnom objavili zatiaľ najmenší doposiaľ známy druh, ktorý je veľký ako necht na palci ruky.

Morské koníky sú naozaj zvláštne. A to už pri dvorení. Párenie sa začína dvoriacim tancom za úsvitu, ktorý pripomína valčík. Dokážu takto „pretancovať“ aj niekoľko dní. Keď jej dozrejú vajíčka, odovzdá ich samčekovi, do brušného vaku, kde ich samček oplodní. Následne ich nosí 2 až 3 týždne. Počas tohto obdobia samička každé ráno navštevuje samčeka. Keď sú mláďatá dostatočne vyvinuté, samček dostane svalové kontrakcie a vymršťuje ich do mora. Mladé koníky sú ihneď schopné obstarať si sami potravu a dospelé jedince sa viac o ne nestarajú.

Ďalšou zaujímavosťou tohto netradičného živočícha je ich rýchlosť pohybu. Za hodinu sú schopné preplávať maximálne trasu 16 metrov. Aj preto sa radia medzi najpomalšie ryby. Na druhej strane však to, čo im chýba v rýchlosti, vynahradia rafinovanosťou. Dokážu kmitať chrbtovou plutvou rýchlosťou až 35 krát za sekundu. Okrem toho sa v morskom prostredí správajú ako chameleón. Dokážu meniť farbu, čím sa maskujú pred svojimi predátormi. Na druhej strane sa sami pohybujú tak, aby rozvlnili more čo najmenej, a tak ich planktón a iné drobné živočíchy, ktorými sa koníky živia, ani nezaznamenali.

Zvyčajne plávajú v pároch, pričom sú spojené chvostmi, aby sa udržali za sebou, keďže sa hýbu tak pomaly. Väčšinou však stoja nehybne vo vode pri dne prichytení chvostom o riasy či o rastliny.

Aj napriek tomu, že sa pri jednom „vrhu“ môže vyliahnuť až 2000 malých koníkov, väčšina z nich nie je schopná prežiť. Tento čudný morský jedinec sa dostal na zoznam ohrozených druhov. Populácie morského koníka na celom svete klesajú, čiastočne pre ničenie ich prirodzeného prostredia a znečistenie. A ázijská gastronómia tomu nepomáha. Stali sa totiž vychytenou špecialitou na tamojších trhoch a reštauráciách. Nedá sa to pritom považovať za druh jedla, pretože koník je taký malý, že by ich človek musel zjesť aspoň 10, aby sa zasýtil.

Morské koníky majú svoj význam aj v gréckej mytológii, kde mali obrovské rozmery. Ťahali Poseidonov dvojkolesový voz. Poseidon, nazývaný v starorímskej mytológii Neptún, bol bohom všetkých morí.