Životný štýl

Dovolenka na Slovensku (nielen pre koronavírus)

1568
0
Zdieľaj

Čoraz viac Slovákov strávi dovolenku v zahraničí. Či už v lete pri mori, v zime na horách alebo celoročne na poznávacích výletoch po rôznych krajinách a pamiatkach. Nie je sa tomu čo čudovať, keďže po celom svete je čo vidieť a spoznávať, navyše oddych od povinností, pracovných aj iných, je v túto rýchlu dobu priam nevyhnutný.

Mnohí Slováci zabudli, že oddychovať sa dá aj na Slovensku. A tak sa stalo, že poznajú napríklad chorvátske pláže, lepšie ako tie slovenské. Poznajú Alpy lepšie ako Vysoké Tatry. Prechádzali sa po Viedni, či Prahe častejšie ako po iných mestách na Slovensku. Ochutnali špeciality celého sveta ale tradičné slovenské jedlá už ani nepoznajú (s výnimkou halušiek).

Tento rok sa stal špecifickým pre koronavírus, ktorý ovplyvnil každodenný život. Nákup v obchode sa zmenil na dobrodružstvo pre najdrsnejších, na ulici chodili len maskovaný banditi a cez Veľkú noc dostalo celé Slovensko domáce väzenie.

Je preto pochopiteľné, že zmeny sa týkajú aj dovoleniek. Aká bude situácia v jednotlivých krajinách v čase plánovanej dovolenky si nikto netrúfa odhadnúť. Preto veľa Slovákov tohto roku pravdepodobne uprednostní dovolenku na Slovensku. A nemusia byť smutní, Slovensko je krajinou, ktorá má čo ponúknuť a rozhodne sa oplatí lepšie ju spoznať. Čo môžete všetko navštíviť? Pár tipov pre vás máme.

Turistika

Pre milovníkov prírody je Slovensko skvelá destinácia. Nie sú to len Vysoké a Nízke Tatry, ktoré sú očividnou voľbou. Na Slovensku máme deväť národných parkov a štrnásť chránených krajinných území. Tie spolu ponúkajú stovky lokalít z ktorých si môže každý vyberať. Ale to nie je všetko, správny turista vie, že možnosť prejsť sa do prírody ponúka takmer každá dedina na Slovensku. Stačí náhodne ukázať prstom na mape a máte vhodný cieľ pre váš výlet.

Hrady

Hrady sú na Slovensku už od stredoveku a v minulosti to boli práve tieto pevnosti, ktoré tvorili centrum udalostí od obrany pred rôznymi nájazdmi, po súperenie medzi šlachtou. Hrady a zámky na Slovensku sú v rôznych stavoch, od zachovalých až po ruiny, ale navštíviť sa oplatí každý jeden z nich. Roztrúsené sú po celej krajine a tak nech sa nachádzate kdekoľvek, určite na nejaký natrafíte.

Pláže

Na Slovensku nemáme more, to si uvedomujeme všetci. Napriek tomu, pre letné kúpanie a opaľovanie je na Slovensku možností viacero.  Nie sú to len Zlaté piesky, Zemplínska Šírava alebo Domaša. Nachádzajú sa u nás aj ďalšie pláže, dokonca aj pieskové, ktoré umožňujú vychutnať si slnečné letné počasie a stráviť dokonalú dovolenku pri vode.

Mestá

Ako veľmi poznáte Slovensko? Ako malý test môže poslúžiť jednoduchá pomôcka. Na Slovensku máme osem krajských miest, čo nie je veľký počet. Kto z nás však navštívil a spoznal všetky? Celkovo máme na Slovensku dokonca 141 miest a tak je čo navštevovať. Menšie mestečká prejdete za pár hodín, na väčšie vám nemusí stačiť ani pár dní.

Jedlo

Na Slovensku sú rôzne reštaurácie, salaše a koliby, kde si môžete pochutiť na tradičných špecialitách. Okrem bryndzových halušiek to sú pirohy, strapačky, zemiakové lokše, kačacie hody a zabíjačkové špeciality. Predtým nemôže chýbať kapustnica, cesnačka alebo kvalitný hovädzí, prípadne slepačí vývar. Na záver netreba zabudnúť na koláč. Tradičné kysnuté koláče alebo buchty ako ich robievali naše staré mamy. Parené buchty milujú najmä deti. Pri dobrom obede nemôže chýbať ani slovenské pivo, prípadne víno.

A takto sa dá ďalej pokračovať, takže slovenský turista na Slovensku sa má na čo tešiť. Navštíviť môže termálne aquaparky, ZOO, jaskyne, vyhliadky. Môže ísť na splav rieky na plti, zajazdiť si na koňoch, opiecť si obed v prírode na ohniskách. A to všetko bez rečovej bariéry, ktorá môže v zahraničí zaskočiť každého.