Dobrá rada

Druhy kávy a kávových nápojov. Poznáte ich?

119
0
Zdieľaj
Druhy kávy a kávových nápojov. Poznáte ich?

Viete koľko kávových druhov a nápojov je na trhu? Dosť veľa. Existuje toľko rôznych chutí a štýlov a každá ponúka niečo špeciálne. Od rannej čiernej až po popoludňajšie vanilkové latte. I keď je najdôležitejšie to, aby vám káva najmä chutila, ak patríte k milovníkom, mali by ste sa v nej vyznať.

Chýbajú vám nejaké „kávové“ znalosti? Nasledujúcich riadoch vám prinášame zoznam rôznych druhov káv, typov, ale aj spôsobov prípravy kávy.

Základné druhy kávových zŕn

Základné druhy kávových zŕn

Arabica

Arabica sa pestuje predovšetkým v Afrike a južnej Amerike a vyznačuje sa jemnou lahodnou chuťou. Najkvalitnejšia arabica sa dováža z Kolumbie a arabicu doporučujeme všetkým gurmánom, ktorí si pri káve potrpia na chuťovom zážitku. Veľkou výhodou je široký výber týchto najrôznejších druhov Arabiky.

Môžete sa tak stretnúť s rôznymi príchuťami a arómami ako aj s jemnými bylinkovými alebo sladkými ovocnými tónmi. Oproti robuste má arabica nižší obsah kofeínu.

Robusta

Druhým najčastejším druhom kávových zŕn je robusta. Je známa pre svoju silnú, výraznú chuť a vysoký obsah kofeínu. Zatiaľ čo arabica je najobľúbenejšia, robusta je cenovo dostupnejšia a omnoho silnejšia a práve kvôli tomu sa robusta zvyčajne pije nielen kvôli chuti, ale pre povzbudenie.

Cibetková káva

Cibetková káva patrí medzi najdrahšie a zároveň najexkluzívnejšie druhy kávy a je vhodná pre skutočných kávových gurmánov. Táto káva, nazývaná aj „Kopi Luwak,“ pochádza z Indonézie a zaujímavosťou je, že sa získava z trusu cibetiek palmových. V tráviacej sústave týchto zvierat tak dochádza k fermentácii, vďaka ktorej kávové semená získavajú veľmi silnú arómu a intenzívnu chuť.

Zelená káva

Ďalším typom kávy je káva zelená, ktorá sa pripravuje z nepražených zŕn. Nepražené kávové zrná obsahujú mnohé prospešné látky, ktoré sa pražením ničia a z tohto dôvodu sa označuje za zdravšiu alternatívu kávy než bežné druhy. Tento typ kávy sa odporúča všetkým, ktorí chcú schudnúť. Dokáže naštartovať metabolizmus, bráni vstrebávaniu cukru, pomáha posilňovať svalstvo a spomaľuje starnutie buniek.

Inšpirácia: Viete ako na zdravé stravovanie?

Bezkofeínová káva

Kávové zrná síce prirodzene obsahujú kofeín, no pražiarne môžu pomocou rôznych procesov odstrániť takmer všetok kofeín. Tieto procesy sú navrhnuté tak, aby sa odstránil iba kofeín, no chuť a aróma kávy zostali nezmenené. Káva bez kofeínu je určená najmä ženám v tehotenstve alebo osobám, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu konzumovať kofeín.

Formy kávy

Formy kávy
Formy kávy

Okrem typu je dôležitá aj forma, z ktorej sa káva pripravuje. Najčastejšie sa sa stretnete s týmito formami:

  • Zrnková káva
  • Mletá káva
  • Instantná káva
  • S.E. pody
  • Kapsuly

Druhy kávových nápojov

Druhy kávových nápojov
Druhy kávových nápojov

​​Druhov kávových nápojov existuje nespočetné množstvo. Ak by sme vám mali predstaviť všetky, pravdepodobne by sme mohli rovno napísať knihu. Prinášame vám aspoň tie základné a zaujímavé spôsoby prípravy kávy, ktoré by ste mali poznať.

Čierna káva

Overenou klasikou je čierna káva, ktorá sa podávaná priamo z karafy, bez pridania mlieka, smotany alebo cukru, s cieľom zachovať jej pravú chuť. Rovnakým spôsobom si pripravíte aj kávu s cukrom, mliekom prípadne sladidlom, ak je pre vás čierna káva príliš silná.

Espresso

Espresso je známe pre svoju vôňu a koncentráciu. Pre niektorých je šálka ranného espressa naozaj tým, čo prebudí. Podáva sa v malých šálkach v objeme 30 – 35 ml.

Ristretto

Ristretto je v podstate menšie espresso. Na rozdiel od espressa je ristretto slabšie ako espresso a podáva sa v objeme 45 – 55 ml.

Caffé lungo

Je opakom ristretta a pripravuje sa z väčšieho množstva horúcej vody. Lungo v taliančine znamená „dlho“ a v porovnaní s espressom trvá jeho príprava do 60 sekúnd. Je určené na dlhšie posedenie v kaviarňach.

Cappuccino

Taliani cappuccino obľubujú najmä k raňajkám. Tento lahodný nápoj sa však výborne hodí aj ku koláčikom. Jeho základ tvorí 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 mliečnej peny.

Flat White

Obdobou cappuccina je „Flat White“. Jediný rozdiel je v tom, že sa pripravuje z dvojitého espressa a káva je teda silnejšia než klasické cappuccino.

Caffé au lait

Café au lait je ideálne pre kávových minimalistov. Tento kávový nápoj pozostáva zo silnej kávy (často z espressa) a prevareného mlieka v pomere 1:1.

Latte Macchiato

Jeden z najobľúbenejších nápojov je aj latte macchiato. Skladá sa z napeneného mlieka, mliečnej peny a espressa, ktoré sa dolieva ako posledné. Vďaka tomu sa v nápoji vytvoria tri farebné vrstvy. Podáva sa vo vysokom sklenenom pohári s uškom v objeme asi 250ml.

Vietnamska káva

Ide o kávový nápoj podobný cappuccinu, namiesto peny z mlieka však máte penu z vaječných žĺtkov. Okrem kávy a vaječných žĺtkov potrebujete na prípravu aj cukor a kondenzované mlieko.

Ďalšia káva pochádzajúca z Vietnamu je „Ca phe sua da“. V preklade znamená „mliečna ľadová káva“ a pripravuje sa zmiešaním čiernej kávy a štvrtiny, až polovice, sladeného kondenzovaného mlieka, ktoré sa zmiešajú a postupne vlejú do pohára, v ktorom je pripravený ľad.

Írska káva

V Írsku známa ako „caife Gaelach“. Ide o kávu pozostávajúcu z espressa, írskej whiskey, cukru a vrstvou vyšľahanej smotany na vrchu.

Viedenská káva

Viedenská káva je obľúbený nápoj, ktorý si môžete objednať takmer v každej dobrej kaviarni. Pripravuje sa z dávky espressa a poriadnej dávky šľahačky. Často sa posýpa aj čokoládou, vanilkou, škoricou alebo kakaom.

Eiskaffee

Tento nemecký nápoj je podobný ľadovej káve, no podáva sa aj s vanilkovou zmrzlinou. Jeho príprava je nenáročná a chutí skvele. Eiskaffee je vhodným nápojom počas horúcich letných dní, kedy máte chuť na kávu, no nie horúcu.

Tip: Počas letných a horúcich dní nezabúdajte na pravidelný pitný režim.

Chai Latte

Veľmi populárny nápoj najmä počas sychravých jesenných a dlhých zimných večerov je Chai Latte. Pochádza z Indie, má sladko-korenistú chuť a je príjemnou alternatívou čaju a kávy. Pripravuje sa z espressa zmiešaného s koreneným čiernym čajom a napareným mliekom.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk