Dobrá rada

Upratanie sezónneho oblečenia a jeho správne uskladnenie

789
0
Zdieľaj
Upratanie sezónneho oblečenia a jeho správne uskladnenie
Upratanie sezónneho oblečenia a jeho správne uskladnenie

Oblečenie meníme vo svojom šatníku niekedy 2 aj 3x ročne v závislosti od počasia , ktoré tú ktorú sezónu prevláda. Ako napríklad na jeseň ak je teplejšia si môžeme dopriať jarné oblečenie a na chladnejšiu jar zase jesenné alebo prechodné. Doporučuje sa mať s každého druhu oblečenia, to vyberáme na základe našej preferencie nosenia sukní alebo nohavíc. Počas leta , máme väčšinou na sebe menej oblečenia ako počas zimy.

Každý rok uvažujeme nad tým kam z letným alebo naopak  zimným oblečením , aby zaberalo čo najmenej miesta. K uskladnenie oblečenia slúžia vákuové alebo látkové vrecia , i menšie vrecka na letnú /zimnú kozmetiku. Na to , aby nám oblečenie slúžilo čo najdlhšie je zvoliť správny a šetrný spôsob uskladnenia a zaobchádzania s oblečením na tú ktorú sezónu.

Skončilo leto a treba uskladniť letné oblečenie a zmeniť ho za prechodné (jesenné ) a zimné. Existuje niekoľko zásad , ako uskladniť oblečenie tak , aby sa dalo bez problémov použiť aj nastávajúcu sezónu.

1 zásada – čisté , ožehlené a v správnom návleku alebo vreci

Ak už nastal čas zmeniť šatník za prechodný jesenný alebo zimný , je namieste všetko jarné a letné oblečenie , ktoré sme používali oprať, vysušiť na vzduchu (aby neostalo vlhké a nezhranulo) a ak je možné vyžehliť, následne naskladať do pripravených vákuových vriec a pekne to poukladať. Vyfúknutím vzduchu pomocou hadice a ventilu zmenšíme objem uskladňovaných vecí a tým sa nám do skrine alebo vnútra postele zmestí viacej vecí.

2 zásada –odkladáme len použiteľné veci ( neskladujeme malé veci, veci vážne poškodené, špinavé od zažratých fľakov, kt. sa nepodarí oprať a vyčistiť)

Každé oblečenie , ktoré sa rozhodneme odložiť , okrem toho , že má byť čisté viď bod 1 tak má byť aj použiteľné , to znamená ak sme zistili počas sezóny , že nejaké oblečenie je nám malé – nesnažme sa tváriť , že do neho schudneme /vyšportujeme si postavu a pod. neklamme samy seba , to sa väčšinou nestane. Ak je oblečenie malé a máme ho napriek tomu radi, necháme si 1-2 ks takéhoto oblečenia , ale neskladujeme haldy nepoužiteľného oblečenia pre jeho malú veľkosť- ak nie je veľmi poškodené alebo vôbec len je nám malé tak darujeme vyčistené a vypraté nejakým ženám v núdzi , charite alebo do kontajnera na oblečenie, prípadne ak módne alebo značkové predáme na bazáre.

Ak je vec poškodená a dá sa opraviť- zašiť, zaštopkať alebo nejakým spôsobom opraviť , prešiť zips , prišiť gombíky a iné – oblečenie opravíme alebo zanesieme krajčírke na opravu. Ak je oblečenie veľmi znečistené a nejde vyprať klasickým spôsobom, tak ho môžeme skúsiť dať do čistiarne , ak ani tam nepochodíme, tak ak je bavlnené dá sa použiť ako handra na leštenie nábytku , topánok alebo ak je kvalitná bavlna aj na okná. Prípadne sa to pokúsime prešiť na niečo iné keď špinavé nie sú veľké plochy.

3 zásada – pozeráme symboly a štítky na oblečení

Podľa symbolov a štítkov na oblečení vieme akým spôsobom sa o bielizeň starať , aby nedošlo k jej poškodeniu počas manipulácie a čistenia. Zisťujeme na akej teplote, programe a žmýkaní môžeme dané oblečenie prať a pri koľkých stupňoch, či sa môže sušiť v sušičke, či sa môže žehliť a ak áno na akom stupni, ako sa môže uskladniť- vákuové vrecia , závesné látkové obaly alebo iné

4 zásada – oblečenie neodkladáme, ak sú na ňom chlpy od domácich miláčikov

Ak máme domáceho miláčika psa alebo mačku , vtáčika určite sa nám stalo , že sme mali na oblečení ich srsť alebo chlpy /vlasy /pierka a, ale takto zašpinené oblečenie nemôžeme odložiť medzi iné veci , aby sa od toho iné veci nezašpinili. Je potrebné ich odstrániť odchlpovačom , obrať pomocou špeciálnej pásky a pod.

5 zásada je správny spôsob uskladnenia- bavlnené vrece / vákuové vrece / plátenný návlek na saká alebo kostýmy

Podľa typu materiálu vieme uskladniť skoro všetky typy oblečenia ak sú nekrčivé vieme vložiť do plastových vákuových vriec ak je krčivé do plátenných / bavlnených . Najcitlivejšie kúsky vkladáme v zvlášť obale medzi nekrčivé , aby sme ich ochránili pred poškodením.

6 zásada ošetríme kožené výrobky – opasky sandále lodičky

Ak máme kožené / koženkové oblečenie je potrebné ošetriť to prípravkami na kožu /koženku , očistíme nečistoty handričkou a necháme uschnúť, potom nakrémujeme alebo natrieme špeciálnym ošetrujúcim olejom. Do lodičiek vkladáme nakrčený papier , aby sa zachoval ich tvar. Sandále a lodičky odložíme do škatúľ ( najlepšie do pôvodných , aby sme nemuseli hľadať správnu veľkosť

7 zásada uskladnenie čapíc , rukavíc a zimných topánok a kabeliek

Ak máme boxy n ukladanie čapíc je dobré čapicu vyplniť , aby držala tvar a neostala čapatá. Presne aj klobúkom vystelieme vrch , aby nedošlo k ich deformácii ideálne polystyrénovými guľami, do topánok vkladáme plastové / kovové „kopýtko“ , aby držali tvar, ak nemáme poslúžia aj obyčajné nakrčené noviny.

8 zásada uskladnenie zimných vecí a doplnkov

Staráme sa o nepodobným spôsobom ako o letné. Zimné bundy , kabáty a vetrovky čisté , poskladané naskladáme do plastových vákuových vriec a vysajeme vzduch na maximum, nakoľko zimné oblečenie je veľmi objemné.

Uskladnenie lyží /snowboardov /topánky a korčule kolieskové/ľadové , palice , horolezecké cepy , mačky, okuliare, neoprénový oblek , stan, spacie vaky a karimatky a iné veci používané v jednotlivých sezónach

Na všetko čo máme pôvodné obaly , treba čisté , vyčistené,  a prichystané na ďalšiu sezónu odložiť do obalov, treba sa vyhýnať uskladneniu na priame slnko, aby nedošlo k poškodeniu, pred odložením skontrolujeme viazanie na zimných topánkach , aby bolo funkčné a rovnaká kontrola aj pred opätovným použitím.

Skrine pred použitím vytrieme octovou vodou následne vytrieme do sucha alebo zavesíme vrecúška na odpudzovanie molí a iných živočíchov , ktoré môžu poškodiť oblečenie. Pripravíme si škatule bavlnené aj plastové obaly  a všetky použiteľné veci tam zabalíme.

Ak sú vákuové vrecia nepriesvitne, nie možné zistiť čo v nich je ( skontrolované pred uzavretím ), nalepíme na obal popis , čo sa v ktorom vreci nachádza , aby sme pri zmene sezóny nemuseli prehádzať celú skriňu pre neporiadok, Ak máme škatule , pripevníme štítky , aby sme vedeli čo skrývajú a j pred otvorením. Čím lepšie veci uskladníme tým je vyššia pravdepodobnosť použiteľnosti v nasledujúcej sezóne…

Bc. Ľubica Bombalová