Dobrá rada

Európske štítky na pneumatikách prešli aktualizáciou. Dôraz kladú na bezpečnosť a ekologickosť

1597
0
Zdieľaj

Možno ste sa klasifikačnými štítkami na pneumatikách doteraz nikdy nezaoberali, no mali by ste to zmeniť. Štítky a najmä tie aktualizované totiž obsahujú veľa dôležitých informácií, ktoré by ste mali o svojich pneumatikách a to najmä zimných vedieť.

Čo všetko sa dozvieme?

Cieľom spomínaných štítkov na pneumatikách je pomôcť spotrebiteľom pri nákupe gúm podľa rôznych kritérií. Ide napríklad o bezpečnosť, hmotnosť, ale aj spotrebu. Nový aktualizovaný klasifikačný systém začne platiť od roku 2021 a označenie pneumatík tak bude najlepšie vo svojej histórii. Až doteraz nemali vodiči možnosť vyberať pneumatiky na základe jazdných vlastností, ale len iných parametrov.

Vďaka novému označeniu si každý bude môcť vybrať tie najlepšie letné pneumatiky, ale aj zimné, jednoducho cez internet, pretože bude možné porovnávať si ich jazdné vlastnosti medzi sebou. Na základe nových nariadení budú musieť byť všetky pneumatiky pre osobné, ale aj úžitkové vozidlá označené novými štítkami, na ktorých sa dozvieme o rôznych hodnotiacich kritériách, ako je napríklad hlučnosť, vplyv na spotrebu paliva alebo priľnavosť na mokrej vozovke.

Nákup bude jednoduchší, ako kedykoľvek predtým

Najmä v prípade zimných pneumatík budú mať vodiči omnoho ľahší výber, pretože budú mať možnosť vyberať si nielen podľa ceny a značky, ale aj iných parametrov. Keďže v našej krajine sú zimy prevažne mokré, jednou z najdôležitejších vlastností, podľa ktorých by sa naši motoristi mali rozhodovať, je aj priľnavosť na snehu. Tým zo severnejších regiónov odporúčame prihliadať aj na vlastnosti na ľade, ktoré sú zárukou bezpečnosti na cestách. Toto nové označenie vychádza z medzinárodných noriem a predpisov, takže bude spĺňať všetky potrebné vlastnosti.

Treba však povedať, že v začiatkoch bude označenie priľnavosti na ľade len u pneumatík na osobné vozidlá, no priľnavosť na snehu nájdeme už aj na pneumatikách pre minivany, autobusy a nákladné vozidlá. Test priľnavosti pneumatík na snehu vychádza z predpisu EHK OSN a v prípade priľnavosti na vlhku ide o prebiehajúci proces Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu. Nová aktualizácia označenia pneumatík prináša viacero informácií, ktoré sme doteraz nesledovali. Vodiči tak pri kúpe nových pneumatík nebudú môcť sledovať len aktuálny test pneumatík, ale aj nové označenie.

Vďaka nim si bude vedieť každý vybrať to najlepšie, čo momentálne trh ponúka, čím dokážeme dosiahnuť nielen obrovskú bezpečnosť počas jazdy, ale aj najlepšie jazdné vlastnosti nášho vozidla. Ak ste doteraz štítky na pneumatikách prehliadali, od nového roku to už nerobte.