Zaujímavosti

Fakt divné sochy a pomníky roztrúsené po celom svete

13338
0
Zdieľaj

Vyrazíte si na dovolenku, zavítate do historického centra a tam to uvidíte! Sochu muža na koni! Alebo sochu vojenského generála, či vizionára pozerajúceho sa do budúcnosti. Prípadne poriadne architektonicky komplikovanú fontánu. Pomyslíte si svoje a idete do najbližšieho baru. Ale čo keby sme vám povedali, že na svete existujú aj skutočne kuul sochy a pomníky, ktoré sú dostatočne šialené, aby stáli za vašu pozornosť? Tu je pár príkladov:

  1. Klystír monument, Zheleznovodsk, Rusko. 360 kilový a 1,5 m vysoký bronzový monument v tvare klystíra podpierajú traja nahí anjelikovia. Je umiestnený pred budovou kúpeľov, ktoré sa zameriavajú na črevné problémy a je pri ňom nápis: “Poďme poraziť zápchu a nedbalosť klystírom!” Čo dodať? Asi len toľko, že monument stal neuveriteľných 42.000 $ a bol odhalený v roku 2008 za účasti vzrušeného davu.
  2. Shit fontána, Chicago. Chlapíkovi Jerzy Kenarrovi neuveriteľne liezli na nervy psíčkari, ktorí v okolí jeho domu nikdy neupratali po svojich štvornohých miláčikoch, a tak sa rozhodol vytvoriť bronzový monument v tvare špirálovitej fekálie usadenej na cementovom podstavci. Celé to funguje ako fontána a ľudia sú z toho nadšení.
  3. Jeju Loveland, ostrov Jeju, Južná Kórea. Chlípny a zábavný park otvorený v roku 2004 má zbierku viac ako 140 erotických sôch zobrazujúcich sexuálne stretnutia medzi ľuďmi a zvieratami. Park sa stal obľúbeným miestom pre novomanželov na svadobnej ceste, kde dostanú aj intenzívny kurz sexuálnej výchovy. Miesto chce byť otvorené pre všetky typy návštevníkov, dokonca má ihrisko pre deti. Necheme radšej vedieť, aký tvar majú preliezky.
  4. Carhenge, Alliance, Nebraska. Toto je dokonalá replika slávneho Stonehenge. Len s tým rozdielom, že je postavený z 38 starých automobilov (modely z rokov 1950–1960), ktoré sú nastriekané na šedo. Vedľa sa nachádza aj cintorín venovaný “padlým” autám. Tento podivný projekt priláka ročne až 80 tisíc ľudí!
  5. Obrie hovno, Ponta Grossa, Brazília. Zdá sa, že ľudia milujú fekálne monumenty. Tento kúsok síce už neexistuje, ale stojí za zmienku. Pôvodnou hlavnou myšlienkou monumentu bolo reprezentovať kombináciu borovíc, ktoré sa vo veľkom množstve v regióne nachádzajú so skalnými útvarmi. Je zrejmé, že prevedenie vízie umelcovi tak trocha nevyšlo a rozhorčení obyvatelia, ktorí sa za monument pochopiteľne hanbili, ho spolu so starostom v roku 2009 s radosťou podpálili.
  6. Headingtonský žralok, Oxford, Anglicko. Predstavte si, že idete okolo typicky anglickej domovej zástavby, keď si uvedomíte, že tu niečo nehrá. A to obrovský žralok, ktorý vyzerá akoby spadol z neba a polovicou tela sa zaboril do jednej zo striech. Hoci sa môže zdať, že ide o recesiu, dielo má hlbší význam. Dielo bolo vytvorené na 41. výročie zvrhnutia atómovej bomby na Nagasaki. Podľa umelca Johna Buckleyho: “žralok vyjadruje pocity niekoho, kto sa cíti úplne bezmocný.”
  7. Gundam robot, Tokio, Japonsko. Modla pre všetkých fanúšikov Gundam štýlu. Gundam je označenie pre humanoidných nadrozmerných robotov, ovládaných ľuďmi. Tento fešák má 13 metrov a je to replika fiktívneho Gundam Mecha známeho ako RX-78/2. V prípade, že vám samotná prítomnosť obrieho robota nestačí, môžete si užiť aj svetelnú a zvukovú show počas celého dňa. Čo dodať? Tí Japonci sa skutočne vedia baviť!
  8. Arašid Jimmy Carter, Plains, Georgia. Je ok, ak má bývalý prezident sochu. Otázka je, či je ok ak je socha v tvare usmievajúceho sa 4 metrového arašida. Socha má prezidentov typický úsmev a v tvare arašida je preto, lebo Carter bol niekedy arašidový farmár. V roku 2000 do neho narazilo auto (do monumentu, nie prezidenta), ale nebojte sa: arašid bol obnovený a stále sa rovnako šibalsky usmieva.
  9. Pamätník Kvetovky bavlníkovej, Alabama. Nie je nič neobvyklé vztýčiť sochu na pamiatku ušľachtilej osoby alebo obdobia v histórii. Ale pamätník pre hmyz? V meste Enterprise majú návštevníci jedinečnú možnosť vidieť pamätník, ktorý zobrazuje ženu hrdo držiacu chrobáka nad hlavou. Pamätník bol postavený v roku 1919 ako symbol vytrvalosti miestnych farmárov.