Životný štýl

Hirudoterapia. Keď pijavice liečia

2083
0
Zdieľaj

Trápi vás vysoký krvný tlak, kŕčové žily alebo nepríjemné trombózy? Vyskúšajte hirudoterapiu t.j. liečbu pijavicou lekárskou. Malé pijavice pomáhajú pri mnohých ochoreniach bezbolestnou a prírodnou cestou.

Pijavica lekárska

Nemýľte si liečivú pijavicu lekársku s obyčajnou pijavicou. Tento špecifický druh vo voľnej prírode nežije. Chová sa v špeciálnych liahňach s vysokými hygienickými požiadavkami. Dĺžka pijavice lekárskej dosahuje až 15 centimetrov a je to naozaj zaujímavý a nápomocný tvor. Zahryzne sa do vás svojimi tristo malými zúbkami takmer bezbolestne.  Pijavica je obdarená piatimi pármi očí a jej telo produkuje po aplikácii do krvi človeka množstvo biologicky aktívnych látok.

Sliny pijavice detoxikujú, upokojujú a majú protizápalové účinky. Pijavice vám pomôžu v boji s baktériami, krvnými zrazeninami a zlepšia vašu imunitu.  Liečba ich pomocou má mnohé výhody. Ide o prírodnú cestu liečenia, pijavica telo nezaťažuje a nemá žiadne vedľajšie účinky ako chemicky vyrábané lieky. S viac ako 150 bioaktívnymi látkami ihneď priaznivo pôsobí na zdravotný problém. Jej efekt je viditeľný do tridsiatich minút.

Čo všetko pijavica lieči

Liečivú silu pijavíc poznali ľudia už pred 3000 rokmi. Lekári a vedci ako Hippokrates alebo Avicenna ju predpisovali chorým pacientom už stovky rokov dozadu.  Kedy je pre vás liečba pijavicou vhodná? Pijavice vám pomôžu pri ochoreniach srdca a vysokom krvnom tlaku. Sú účinné pri trombózach, ochoreniach žíl, hemoroidoch, začínajúcich gangrénach, chronických zápaloch kĺbov.  Zmierňujú príznaky zápalov priedušiek, astmy, cirhózy pečene, zápalov pankreasu a pomáhajú pri liečbe niektorých druhov ochorení očí. Terapiu pijavicami odporúčame aj zdravým ľuďom ako prostriedok podpory imunity a zlepšenia látkovej výmeny v tele. V posledných rokoch sa začali pijavice využívať na liečenie pleti trpiacej akné. Účinky terapia sa dostavia prakticky ihneď a pretrvávajú niekoľko týždňov.

Chovatelia psov by mali spozornieť pri informácii, že hirudoterapia je vhodná aj pre ich maznáčika. Psi sa po aplikácii pijavice uvoľnia a dokonca zaspia. Cítia, že im pijavica pomôže. U psíkov sú veľmi dobré výsledky pri liečbe zápalov, opuchov, rán po operáciách a pri ochoreniach pečene alebo obličiek.

Liečba pijavicou nie je vhodná pre tehotné ženy a cukrovkárov. Vyhnúť sa jej musia aj ľudia so zníženou zrážanlivosťou krvi, hemofíliou, málokrvnosťou a veľmi nízkym krvným tlakom alebo nádorovými ochoreniami.

Ako prebieha liečba pijavicami

Terapeut si označí približnú polohu pre prisatie pijavice.  Pijavice však vedia aj sami určiť, kde je najlepšie sa zahryznúť.  Ide o body na tele, ktoré sa vyhýbajú kontraindikovaným častiam. Následne vám terapeut miesto premasíruje a pijavicu umiestnenú v malom kuželi priloží na pokožku. Procedúra trvá približne hodinu. Pijavica odpadne zvyčajne sama od seba. Bolesti sa naozaj nemusíte báť. Pri aplikácii môžete cítiť mierne bodnutie ako keby od komára alebo tenkej ihly. Pre dosiahnutie čo najlepšieho liečebného účinku je potrebné opakovanie terapie aspoň osemkrát približne raz za tri dni.

V deň aplikácie by ste mali ísť k terapeutovi osprchovaní čistou vodou. Nie je vhodné sa natierať telovými krémami a ani použiť parfum. Účinok terapie sa zvýši prípravou celého organizmu na procedúru t.j. snažte nefajčiť, nepiť alkohol alebo sa prejedať. Pripravte sa na krvácanie rany aj niekoľko hodín po odpadnutí pijavice. Ranu vám špecialista prelepí náplasťou, ktorú si neodlepujte pokiaľ vám ranky krvácajú.  Odporúča sa nevykonávať ťažké fyzické aktivity v deň aplikácie a nekúpať sa dva dni po priložení pijavice.  Alergické reakcie na pijavicu sú zriedkavé. V prípade, že sa predsa len prejavia, konzultujte svoj stav s lekárom.