Cestovanie a Destinácie

Talianske mesto syra a šunky

2466
0
Zdieľaj

Na severe Talianska v regióne Emilia-Romagna leží mesto, ktoré je preslávené syrom a šunkou po celom svete a je to jedno z hlavných gastronomických centier Talianska. Je to mesto Parma.

Parma je mesto s príjemnou atmosférou, s krásnym historickým centrom. Aj keď je Parma relatívne malé mesto, môže sa pochváliť bohatou architektúrou po umeleckej a historickej stránke. Mesto má navyše bohaté kultúrne a gastronomické tradície.

Mesto Parma ponúka pre návštevníkov širokú paletu možností a napriek svojej menšej rozlohe patrí medzi významné mestá celého Talianska.

Poloha mesta

Mesto sa nachádza medzi Milánom a Bolognou. Vďaka svojej centrálnej polohe v severnom Taliansku je vynikajúcim miestom pre ďalšie spoznávanie a objavovanie miest Talianska. Na dosah je okrem spomenutého Milána a Bologne aj Turín, Janov, Verona, či Benátky. Letisko Giuseppe Verdi je situované približne 5 kilometrom od centra, ale pre slovenských turistov je Parma vhodná aj pre vlastnú dopravu automobilom.

História

Pred príchodom Rimanov sa na mieste dnešnej Parmy nachádzala galská osada s rovnakým názvom. V roku 183 pred Kristom bolo mesto dobyté Rimanmi a stalo sa dôležitý obchodným centrom Rímskej ríše. Od tej doby sa mesto volalo Colonia Augustus. Názov mesta Parma bol obnovený až v stredoveku.

Parma počas histórie patrila pod rôzne vlády. V 6. storočí sa stala súčasťou Lombardského kráľovstva a v 8. storočí jej vládli Frankovia. Patrila aj k pápežskému regiónu, kam pripojil Parmu pápež Julius II. V 18. Storočí patrila Parma najskôr španielskemu kráľovi a potom Habsburgom. V 19. Storočí bolo mesto na istý čas pod vládou Francúzska, no v roku 1860 sa stalo súčasťou zjednoteného Talianska.

V druhej svetovej vojne bola Parma ťažko zasiahnutá bombovým útokom.

Jedlo a pitie

Parma je skutočne jedno z hlavných gastronomických centier v Taliansku. Známe je najmä pre svoju Parmskú šunku a syr parmezán (Parmigiano), ktoré majú čestné miesto takmer v každom jedle. Miestna kuchyňa je skvelým prepojením talianskej a tradičnej parmskej kuchyne. Samozrejmosťou sú cestoviny a kvalitné víno, pochádzajúce práve z regióna Emilia-Romagna. V Parme sa najete chutne prakticky kdekoľvek.

Pamiatky

Historické centrum sa skladá z troch veľkých častí: Piazza Garibaldi, ktoré bolo súčasťou starovekého rímskeho fóra a nachádza sa tam centrum mesta, ďalej je to Piazza Duomo, kde nájdete najznámejšie pamiatky a Piazza Pilotta s palácom.

Na Piazza Duomo na nachádza katedrála, ktorá je hlavným chrámom v Parme a je jeden z najlepších príkladom románskej architektúry v celom Taliansku. Katedrála bola postavená v 12. storočí a je známa svojimi úchvatnými freskami. Obzvlášť pôsobivá je freska Nanebovzatia Panny Márie od Correggia, ktorá sa nachádza vnútri kupoly katedrály. Na boku katedrály bola postavená zvonica o výške 63 metrom.

Vedľa katedrály sa nachádza mramorová krstiteľnica s pôdorysom osemhranu, ktorá vznikla koncom 12. storočia. Vo vnútri je možné vidieť farebné fresky a reliéfy z 13. storočia.

Piazza Garibaldi je jedno z najkrajších námestí v Parme a nachádza sa južne od katedrály. Je známe najmä pre Guvernérsky palác a Kostol sv. apoštola Pavla.

Kultúra

V Parme má bohatú históriu opera a operný dom Teatro Regio di Parma je dodnes hojne navštevovaný miestnymi obyvateľmi, ale aj turistami. Operu v Parme preslávil najmä skladateľ Giuseppe Verdi  a známy dirigent Arturo Toscanini. Publikum v Parme je veľmi náročné a je známe tým, že dáva najavo veľmi hlasným prejavom svoj súhlas alebo nesúhlas s výkonmi operných umelcov.

Rovnako zanietený ako do opery sú obyvatelia Parmy aj do športu a to hlavne svojho najpopulárnejšieho tímu, futbalového Parma Calcio 1913.

Zdroj: traveller-eu.ru