Domácnosť a Záhrada

TOP trendy v modernom bývaní

1308
0
Zdieľaj

Vyznávači všetkého moderného by mali spozornieť! Trendy v bývaní sa neustále menia a my vám prinášame prehľad niektorých najnovších vychytávok.

Funkčnosť na prvom mieste

Zvyšujúce sa ceny bytov a domov nás nútia kupovať menšie príbytky. V takýchto bytoch nie je miesto pre zbytočnosti. Všetko by malo mať svoje miesto a funkciu. Možno už roky máte v spálni postele s úložným priestorom, ktoré sú už klasikou. Takýto priestor sa vám zíde aj v obývacej miestnosti. Vyberajte preto sedacie súpravy s úložnou úpravou. Výbornou voľbou pre jednoizbové byty a garsónky sú postele zasúvacie. Aj taká maličkosť ako stolík vám môže zabrať veľa priestoru. Čoraz častejšie sa v obchodoch objavujú jedálenské stoly, ktoré sa dajú zložiť a rozložiť podľa potreby. Konferenčné stolíky zložené z viacerých častí môžete využiť aj ako odkladací priestor v rohu miestnosti. Do módy sa vracajú rôzne taburety, ktoré majú duté vnútro pripravené skryť všetky nepotrebné drobnosti.

Minimalizmus je in

Nábytok s množstvom políc plných sošiek a lapačov prachu patrí k babičke na chalupu. Menej je viac platí v móde a aj v bývaní.  Nemusíte sa vzdať všetkých dekorácií, ale skúste vymeniť retro vázičky a obrazy za nástenný koberec. Áno, koberce hlásia svoj návrat aj v takejto forme. Možno sa vám bude zdať minimalistický priestor prázdny. Tento dojem viete zmeniť správnym rozmiestnením nábytku. Stačí napríklad premiestniť pohovku od steny do prostriedku izby. Minimalisticky zariadený byt nielenže vyvoláva príjemné pocity čistoty a modernosti, ale sa aj ľahšie upratuje. Poobzerajte sa okolo seba a všetkých zbytočností a nevyužívaného nábytku sa rýchlo zbavte.

Pohrajte sa s farbami

Veľký návrat hlásia pastelové farby a to hlavne zelená. Pôsobí veľmi sviežo a upokojuje myseľ. Skúste ju zakomponovať do miestnosti aspoň vo forme závesov, ozdobných vankúšov, prikrývky na posteľ alebo koberca. Podobne sa pohrajte aj s koralovou farbou. Obe spomínané farby sú veľmi výrazné a preto to s nimi nepreháňajte. Veselosť koralovej a zelenej bude v kombinácii s čiernou farbou vyzerať kontrastne a štýlovo. Čierna farba je klasikou a v posledných rokoch sa vracia na scénu hlavne v matnom prevedení. V malých bytoch čiernou šetrite, mohli by ste priestor opticky zmenšiť. Stačí ak si ju  vyberiete ako farbu podlahy v kúpeľni alebo doplnkovú farbu nábytku. Vyvarujte sa farebne rovnako zladeným izbám. Pohrajte sa s každou zvlášť a doprajte originalitu každej miestnosti.

Vyberte správne materiály

Drevo ako materiál v bytoch je stálicou. Môže ísť o drevo spracované modernými metódami alebo aj surové drevo. Bledý sektorový nábytok je zabudnutou minulosťou. Preto by drevo malo byť tmavej farby. Príroda a jej variácie sa prejavujú v čoraz viac preferovanom ratanovom a bambusovom nábytku. Netradičným materiálom je špeciálna tráva. Oproti klasickému drevu a ratanu postavte ako protipól moderné prírodné materiály. Ich výhodou je trvácnosť a dojem honosnosti. Vyberajte si hlavne kameň, žulu alebo leštený mramor.

Na doplnkoch záleží

Vybrali ste nábytok, podlahy, tapety, tieniace techniky, svietidlá? Zamerajte sa na doplnky. Veľký návrat hlásia ozdobné vankúše, ktorých by malo byť čo najviac. Prikrývky a deky ako z amerického filmu sú tiež veľmi módne. Nielenže dotvoria kolorit izby, ale aj ochránia sedačky a postele pred prachom. V prípade, že máte izbu zariadenú z prírodných materiálov, výborne budú vyzerať na dekách a vankúšoch vzory inšpirované Afrikou. Ďalším skvelým tipom sú LED pásy, ktoré môžete umiestniť prakticky kdekoľvek a dotvoria atmosféru v každej miestnosti. So svojimi farebnými variáciami sa skvele hodia napríklad ako náhrada rámu obrazu. LED pás pôsobí ako dekorácia umiestený v spodnej časti pohovky alebo postelí v spálni. Ani steny by nemali byť úplne holé. Spomínali sme už koberce na stenách. Rôzne gobelíny a závesné ozdoby nahradzujú postupne klasické obrazy. Lampy z pálenej hliny a sklo ako predeľovacia stena? Možno je toho už na vás veľa, ale práve tieto dva prvky vraj budú hitom ďalšej sezóny.