Zdravie a Krása

Hyperpigmentácia – otázky a odpovede

1538
0
Zdieľaj

Vznik pigmentových škvŕn, rovnako ako redukciu prejavov hyperpigmentácie, môžete celkom jednoducho ovplyvniť. Nadmerná pigmentácia je pomerne bežný stav kože, ktorý však vyvoláva viacero faktorov. Čo by ste o hyperpigmentácii určite mali vedieť?

Čo je hyperpigmentácia kože?

Hyperpigmentácia označuje proces nadmernej tvorby kožného farbiva nazývaného melanín. To je pre ľudský organizmus celkom prirodzené, dokonca plní funkciu obranného štítu proti škodlivému ultrafialovému žiareniu. Ak je proces tvorby melanínu narušený, dochádza ku tvorbe pigmentových škvŕn – hnedastých fliačikov, akýchsi zhlukov tohto farbiva na pokožke.

Čo ovplyvňuje produkciu pigmentu v pokožke?

Príčin narušeného procesu tvorby melanínu môže byť hneď niekoľko. Na fungovanie melanocytov, teda buniek zodpovedných za tvorbu melanínu, má dopad napríklad aj hormonálna rovnováha, respektíve nerovnováha. Preto sú pigmentové škvrny pozorované ako jeden z prejavov pri poruchách aktivity štítnej žľazy. K prejavom nadmernej pigmentácie môže dopomôcť aj nedostatok vitamínov C a A v organizme. Naopak, ak telu chýba vitamín B, môže tento stav podporiť vznik vitiliga.

Aký je vplyv slnka na pigmentáciu pokožky?

Zásadný. Slnečné lúče stimulujú tvorbu melanínu, tvorbou ktorého ľudské telo chráni samo seba pred negatívnym vplyvom UVA a UVB žiarenia. Ak sa človek dlhodobo (rádovo roky) vystavuje slnečnému žiareniu vo zvýšenej miere, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa tento moment odrazí na stave pokožky tvorbou vrások, prejavmi predčasného starnutia a pigmentovými škvrny. Aj z tohto dôvodu sú pigmentové škvrny označované prívlastkom slnečné.

Kde na tele sa pigmentové škvrny vyskytujú najčastejšie?

Z vyššie uvedeného sa dá vydedukovať, že hyperpigmentácia zasahuje prevažne tie oblasti tela, ktoré sú najčastejšie vystavované slnečnému žiareniu. Typické sú napríklad pigmentové škvrny na tvári, ktoré sa ale môžu vyvinúť aj u tehotných žien ako tzv. tehotenská maska. Veľmi obvyklý je výskyt na končatinách, na vrchnej strane rúk, ale tiež v oblasti chrbta.

Sú pigmentové škvrny a starecké škvrny jedno a to isté?

Áno. Pigmentové škvrny dostali nevábne znejúci prívlastok na základe toho, že sa veľmi často objavujú po 50 roku života človeka. V tejto fáze života už pokožka znateľne stráca vitalitu a neregeneruje tak dobre ako pokožka mladšieho človeka. Zároveň sa na nej môže podpísať aj životný štýl človeka, respektíve desiatky hodín strávených na slnku. Výsledkom nie je nič iné, ako starecké škvrny.

Je možné pigmentové škvrny odstrániť?

Odstránenie pigmentových škvŕn je možné hneď niekoľkými spôsobmi. Azda najjednoduchší a zároveň veľmi účinný spôsob odstránenia hyperpigmentácie predstavuje aplikácia krému proti pigmentovým škvrnám. Účinná kozmetika redukuje tvorbu melanínu, podporuje bunkovú obnovu, dodáva potrebné vitamíny, hydratuje pleť a zároveň ju chráni pred účinkami UV žiarenia.