Móda a Nakupovanie

Nakupujete cez internet? Výhody verzus nevýhody online nákupov.

7848
0
Zdieľaj

S pokrokom doby prišlo aj veľké množstvo príležitostí. Medzi nimi je aj nakupovanie prostredníctvom internetu rovno z pohodlia domova. Ponuka internetových obchodov a tovarov neustále rastie a túto možnosť využíva čoraz viac ľudí. Aké sú výhody a nevýhody online nakupovania?

Nepotrebujete nikam chodiť

Ak ste sa rozhodli nakupovať cez internet, ušetríte jednak čas, ale aj svoje nohy. Zbavíte sa starostí s behaním po obchodoch a hľadaním toho, čo potrebujete. Pri online nákupoch jednoducho len vyhľadáte tovar, ktorý potrebujete a môžete začať s nakupovaním. Nemusíte navštevovať preplnené obchody, vyhnete sa tiež tomu, že danú vec, ktorú hľadáte, v kamennej predajni mať nebudú a vašu cestu ste tak  merali zbytočne. Tovar vám príde až priamo domov a čas, ktorý ste ušetrili, môžete venovať niečomu zmysluplnejšiemu.

Máte na výber z väčšej ponuky

Pri online nákupoch je častokrát ponuka tovarov oveľa širšia, ako v bežných kamenných predajniach. Môžete sa tak dostať aj k nedostatkovému tovaru, ktorý by ste za iných okolností v predajniach nenašli. Je to predovšetkým z dôvodu, že online obchody nie sú na svoju prevádzku obmedzované priestorovými podmienkami, preto si môžu dovoliť ponúkať oveľa širší sortiment produktov.

Nie ste obmedzený otváracími hodinami

Veľkou výhodou online nakupovania je fakt, že tak môžete robiť kedykoľvek, aj o polnoci. Na internetové obchody sa neviažu otváracie hodiny, preto váš nákup môžete realizovať v akúkoľvek hodinu. Nie ste tak časovo obmedzený, ako je to pri kamenných predajniach.

Ušetríte

V internetových obchodoch býva ponúkaný tovar zväčša lacnejší, než v kamenných predajniach. Rozdiely v cenách bývajú niekedy veľmi výrazné, a tak niet divu, že v dnešnej dobe čoraz viac ľudí inklinuje k online nákupom. Samozrejme, pri nakupovaní takýmto spôsobom treba rátať aj s poštovným. No v mnohých prípadoch je suma poštovného zanedbateľná. Navyše, niektoré online obchody pri nákupe nad určitú sumu ponúkajú poštovné zadarmo.

Tovar nevidíte naživo

Pravdepodobne najväčšou nevýhodou online nakupovania je fakt, že tovar vidíte len na fotografii a nie naživo. Nemôžete si ho teda ohmatať, vidieť jeho skutočnú veľkosť, farbu či iné detaily. Najviac to platí pri nákupe oblečenia či topánok. Riskujete tak fakt, že vám daná vec nesadne či dokonca sa vám nebude vôbec páčiť.

Na tovar si počkáte dlhšie

Pri nákupe tovarov v kamenných predajniach máte chcenú vec ihneď k dispozícii. Avšak pri online nakupovaní si na svoju objednávku musíte počkať. Väčšinou je to otázka pár dní, no môže sa stať, že sa dodacia doba predĺži na niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Preto sa pri nákupoch prostredníctvom internetu vždy o dĺžke dodacej doby dopredu informujte. Každý internetový obchod by mal mať tieto informácie zverejnené vo svojich obchodných podmienkach.

Preto vždy, ak sa rozhodnete pre objednávku prostredníctvom internetového obchodu, mali by ste si dôkladne preštudovať obchodné podmienky a rovnako tiež reklamačný poriadok konkrétneho predajcu. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.