Cestovanie a Destinácie

The Isle of Wight – ostrov, ktorého pláže vás donútia vrátiť sa

10145
0
Zdieľaj

Nech už je váš dôvod na cestovanie akýkoľvek, vaše cesty by nemali minúť ostrov nadprirodzených bytostí – Isle of Wight. Je to najväčší a druhý najviac obývaný ostrov v Anglicku. Od Anglickej pevniny ho oddeľuje úžina Solent, ktorú sa vám podarí prekonať pomocou pravidelnej linky s príznačným názvom Wightlink, ktorá je hlavným trajektovým dopravcom na ostrov. Cez Solent sa môžete na ostrov dopraviť zo štyroch prístavov – Southmapton, Portsmouth, Southsea a Lymington.

Už samotná cesta trajektom bude pre vás zážitkom. Vietor fúkajúci zo všetkých strán a dych berúci výhľad na more a okúzľujúcu krajinu. Pokiaľ sa vydáte na cestu z mesta Portsmouth, pohľad na vzďaľujúcu sa pevninu sa vám vryje hlboko do pamäte. Svetoznáma  Spinnaker Tower, 170-metrov vysoká rozhľadňa, sa vám bude dlho týčiť nad hlavami, dokonca i keď už budete bojovať s vetrom na otvorenom mori. Ak budete dostatočne šikovní, podarí sa vám urobiť s vežou i pár zaujímavých záberov, ktoré vám môže kadekto závidieť.

Keď vystúpite na ostrove, temer okamžite zavládne vo vašom srdci pokoj. Už na drevenom móle si môžete vychutnať krásnu modrú oblohu a čajky nad hlavami. Na tomto ostrove dokonca príliv a odliv vyzerajú magicky. S odlivom sa pláž dokáže zväčšiť o niekoľko metrov a voda sa pení ako v rozprávke.

Na ostrove máte takmer stále more na dohľad a jeho šumenie vás dokáže krásne zrelaxovať. Pobrežné cestičky, ktoré vás budú viesť nielen po pobreží, vám dovolia nahliadnuť i do magických záhrad a tiež vás zavedú na nádherné biele útesy, ktoré more obklopujú. Je tu tak krásne, že i vzduch sa zdá byť lepším a čistejším.

Pobrežie dlhé 60 míľ a teda viac ako 96 km je plné nádherných pláží, ktoré sú raz schované pod vysokými útesmi, inokedy odhalené a čakajú až sa po nich prejdete. Na takýchto plážach dokáže človek snívať celé hodiny. Na mnohých z nich od septembra do mája majú povolený vstup i psy, takže môžete svojich miláčikov pokojne vziať na dlhú prechádzku. Jemne spenené more vám bude pripomínať rozprávku a vnesie do vašej duše harmóniu a pokoj.

Ostrov je iba 43,5 km dlhý na svojom najširšom mieste, a preto veľa návštevníkov objavuje krásy prírody pešo alebo na bicykli. Typickým zvieraťom, ktoré môžete na svojej ceste po ostrove zazrieť je veverička červená.

Katamaran z Portsmouthu vás privezie priamo do Rydu, ktorý je  nazývaný bránou ostrova. Priamo z neho môžete nasadnúť na vlak, ktorý spája východ a juh ostrova. Vlak jazdí pravidelne a na jeho zastávkach si môžete obzrieť mestá Ryde, Brading, Sandown, Lake a Shanklin. Časti vlaku tvoria bývalé elektrické mašinky Londýnskeho metra.

S jednou z najväčších koncentrácií dinosaurích fosílií na celom svete bol Isle of Wight označený za „Ostrov dinosaurov“. Okolie zálivu Sandown Bay je ako stvorené na hľadanie fosílií, ktoré dokáže zabaviť nielen malých návštevníkov. Pri troche fantázie môžete z ostrova odchádzať s veľmi špeciálnym a veľmi starým suvenírom.

Na konečnej stanici v Shankline sa môžete zrelaxovať v jednom z prekrásnych parkov alebo v Rylstonských záhradách. Nezabudnite však navštíviť známu Shanklin Chine. Tvoria ju rokliny, v ktorých objavíte zriedkavé rastliny a magický vodopád.

Ak hľadáte miesto na vyhrievanie sa na slnku, mali by ste zavítať na pláž Ventnor,  ktorá je skrytá pod kopcom a preto je vhodná na pokojné opaľovanie a plávanie. Občerstvenie vám zabezpečia mnohé krčmičky a kaviarne.

Mesto Newport sa nachádza priamo v srdci ostrova. Nájdete tu nielen skvelé ubytovanie ale tiež veľa reštaurácií, kde sa dá skvele najesť. Popri rieke Medina sa môžete bicyklom dostať až do mesta Cowes, ktoré je svetoznáme kvôli plachteniu. Každoročne sa na udalosť „Cowes Week“ na ostrov dostavia mnohé celebrity, aby si užili more priam stvorené na plachtenie.

Západný Wight je známy pre svoju unikátnu prírodnú krásu a veľké množstvo vtákov. Nájdete tu i jednu z najznámejších prírodných zázrakov – the Needles. Sedačková lanovka vás odvezie z vrcholu útesu ponad Alum Bay až dolu na pláž. Z vtáčej perspektívy môžete vidieť multi-farebné pieskové útesy Alum Bay a ohromujúce tyrkysové vody, ktoré sa tiahnu tak ďaleko ako len oko dovidí.

Pravdepodobne najviac výrazným orientačným bodom ostrova sú  práve The Needles Rocks, vápencové útesy vystupujúce z mora, a maják Trinity Lighthouse.

Ak by ste sa predsa len chceli pohnúť od pláže a zažiť niečo akčnejšie, ostrov ponúka viac ako 60 atrakcií. Nájdete tu  ostrovné Zoo, hrad Carisbrook, alebo Viktoriánsku pobrežnú obranu The Needles Old Battery a New Battery, ktoré sú posadené vysoko nad skalami The Needles Rocks.

Ak máte radšej šport, ostrov ponúka okrem plávania v mori, surfing, plachtenie, bicyklovanie alebo dokonca pobrežnú jazdu na koni.

Pre viac informácií navštívte: www.visitisleofwight.co.uk