Dobrá rada

Jar je tým správnym časom na údržbu matracov

283
0
Zdieľaj
Jar je tým správnym časom na údržbu matracov
Jar je tým správnym časom na údržbu matracov

Matrace sú pri kúpe postelí značnou finančnou záťažou. Investícia do nich sa vám však oplatí. Nielenže sa vám bude spať ako v bavlnke, ale tiež prospejete svoju zdraviu, a to hlave kondícii pohybového aparátu. Iste túžite po tom, aby vám matrace vydržali maximálnu možnú dobu. Po určitom čase ich budete musieť vymeniť, ale periódu výmeny dokážete predĺžiť vďaka vhodnej starostlivosti.

Ako chrániť matrac, aby vám dlho vydržal

Každý matrac je už do výrobcu chránený vrchným poťahom. Tento poťah je dostatočne pevný, aby odolal pretrhnutiu. Napriek tomu je vhodné, aby ste povrch matraca chránili dodatočnými pomôckami. Ani tie najkvalitnejšie materasso matrace nedokážu odolať rozliatej káve alebo inej tekutine, ktorá sa nechtiac dostane do poste. Na účely ochrany pred takýmito nehodami slúžia chrániče matracov. Nielenže ochránia matrac pred rozliatymi tekutinami, ale tiež vytvárajú nad matracom ochranu pred vlhkosťou, plesňami či prachom. Výhoda chráničov tkvie v tom, že sa jednoducho udržujú. Na rozdiel od matracov môžete chránič hodiť do práčky a vyprať ho pri vysokých teplotách do žiarivo bielej čistoty. Životnosť matraca môžete značne ovplyvniť aj tým, že ho budete približne každé tri mesiace otáčať. Táto na prvý pohľad banalita oddiali vyležanie preťažených plôch a zároveň sa prevzdušní každá časť matraca. U detí dbajte na to, aby si matrac nemýlili s trampolínou. Skákanie a hry do postele nepatria.

Ako sa starať o matrace, ich údržba a čistenie

Napriek tomu, že budete matrace chrániť návlekmi, je nevyhnutné aj to, aby ste ich čistili. Matrac je možné čistiť obyčajným vysávačom, ku ktorému si dokúpite nadstavec na vysávanie matracov. Tento nadstavec vysaje prach a iné nečistoty z každej štrbiny a z každého švu. Je samozrejmé, že aj pri najväčšej snahe o čistotu matraca sa občas stane, že na neho niečo vylejete alebo sa na ňom objavia škvrny od potu. V tomto prípade nasypte na škvrnu kuchynskú sódu, zapracujte ju do škvrny kefou a nechajte ju pôsobiť. Následne zvyšky sódy poriadne povysávajte. Veľmi účinná na rôzne škvrny je zmes sódy a 3 % peroxidu vodíka. Ak máte k dispozícii parný čistič, nemusíte sa ho obávať použiť na čistenie matracov. V drogériách nájdete aj množstvo prípravkov, ktoré sú určené priamo na čistenie a prevoňanie vrchnej časti matraca.