Životný štýl

Tuhosť matraca – parameter, na ktorý sa často zabúda

299
0
Zdieľaj
Tuhosť matraca – parameter, na ktorý sa často zabúda
Tuhosť matraca – parameter, na ktorý sa často zabúda

Zdá sa, že posledné roky sa zmenilo zmýšľanie ľudí o spánku k lepšiemu. Viac im záleží na kvalite a sú ochotní si priplatiť, aby spali pohodlne a zdravo. K zdravému spánku neodmysliteľne patrí vhodne vybraná posteľ s roštmi a samozrejme aj matrac. Matrace si veľmi často vyberáme podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, ale oveľa menej sa sústredíme na tvrdosť matraca. Ktorý stupeň tvrdosti vám bude vyhovovať?

Ako vybrať tuhosť matraca

Tuhosť matraca by ste si mali vyberať podľa vašej váhy a veku. Pre ľudí s nižšou váhou sú pohodlnejšie mäkšie matrace. Takéto matrace by ste mali kúpiť aj pre svojich rodičov. Seniori by sa so svojim boľavými kĺbmi na tvrdom matraci nevyspali. Avšak zdraví seniori niekedy uprednostnia tvrdší matrac, ktorý je pre ich telo lepšou oporou. Rozdielne matrace vyhovujú ženám a mužom. Ženy častejšie preferujú mäkšie matrace. Najdôležitejšie pri výbere tuhosti matraca je to, v akej polohe najčastejšie spíte.

  • Preferovaná poloha spánku na bruchu – mäkšie matrace
  • Preferovaná poloha spánku na chrbte – tvrdšie matrace
  • Preferovaná poloha spánku na boku – stredná tuhosť

Medzi špecifické patria matrace, ktorých tuhosť je rozdelená do zón. Vďaka zónovaniu je dosiahnuté dokonalé splynutie tela s matracom. Skvelým ťahom je kúpa obojstranného matraca, ktorý má na každej strane inú tuhosť. Tuhosť matraca dokáže čiastočne skorigovať vrchný matrac, ktorý je zároveň ochranou hlavného matraca.

Aké stupne tuhosti matraca poznáme

Tuhosť matraca sa zväčša rozdeľuje do piatich stupňov. Niektorí výrobcovia matracov môžu mať stupnicu tuhosti upravenú, čo je uvedené v popise produktu.

  • Tuhosť 1 – do tejto skupiny patria veľmi mäkké matrace. Pre zdravého človeka môže byť takýto matrac pre spánok nepríjemný. Využívajú sa v zdravotných zariadeniach pre pacientov s veľmi nízkou váhou.
  • Tuhosť 2 – o niečo tvrdšie a hlavne elastické matrace. Často ich preferujú ženy, deti a ľudia s nadváhou.
  • Tuhosť 3 – takmer ideálny stredný stupeň tuhosti matraca. Ide o najviac predávané matrace.
  • Tuhosť 4 – tvrdší matrac, ktorý vyhovuje hlavne mužom. Tuhosť je možné zmierniť vrchným matracom alebo podložkou.
  • Tuhosť 5 – veľmi tvrdé matrace vhodné pre ľudí s extrémnou nadváhou.