Zdravie a Krása

Je rakovina prsníka dedičná?

4009
0
Zdieľaj

Je rakovina podmienená iba životným štýlom, náhodou alebo ju máme aj v genetickej výbave? V súčasnosti je na Slovensku ročne diagnostikovaných asi 3000 žien z novým nálezom rakoviny prsníka. Z toho je 5 až 7% geneticky podmienených nádorov, takže je to len malé percento a zvyšné percentá je len náhoda.

Ak mal niekto v rodine rakovinu hrubého čreva nemusíme sa po genetickej stránke obávať toho že budeme mať rakovinu ženských orgánov a naopak to platí rovnako, všetko je to o druhu génov, ktoré boli rakovinou postihnuté u rodinných príslušníkov.

Ak je vo vašej rodine línia žien, ktoré trpia alebo trpeli rakovinou prsníka či ženských orgánov, tak je tá pravdepodobnosť vyššia. Tento genetický podnet sa môže preniesť aj mužom na dcéru. Dokonca existuje rakovina prsníka aj u mužov a v tomto prípade sa genetike prikladá veľký dôraz, no je to zriedkavá diagnóza.

Či už máme v rodine rakovinu alebo nie, prevencia by mala byť na prvom mieste. Preventívna prehliadka sa robí raz ročne u gynekológa a on už vie nasmerovať na preventívne vyšetrenia, ktoré sú: sonografia prsníka raz ročne a po štyridsiatom roku života mamografické vyšetrenie každé dva roky.

Je nesmierne dôležité si to odsledovať, pretože tak sa odhalia včasné formy nádoru prsníka a teda je vyššie percento vyliečenia sa. Ďalšou formou prevencie by malo byť samo-vyšetrenie prsníkov, teda prehmatávanie raz mesačne.

Do rizikovej skupiny patria ženy, ktoré už nádor prsníka mali alebo typ žien, ktoré ešte rakovinu nemali ale rakovina sa vyskytla dve, tri generácie pred nimi. Nádor vzniká väčšinou v mladom veku, čo znamená do štyridsiateho roka. Dokonca sa môže vyskytnúť súbežne ako nádor prsníka aj vaječníkov.

Pokiaľ máte genetickú predispozíciu, je vhodné genetické vyšetrenie, na zistenie situácie, teda či ste to zdedili alebo nie. Na toto vyšetrenie posiela gynekológ. Ak patríte do rizikovej skupiny, dajte si záležať hlavne na prevencií.

 

pokračovanie článku