Dobrá rada

Nadmerné potenie sa

4160
0
Zdieľaj

Potenie sa je prirodzená vec, no do akej miery je to prirodzené a kedy hovoríme už o probléme, ktorý treba riešiť? Potné žľazy sa nachádzajú na pokožke celého tela. V poslednej dobe sa stretávame s veľkými horúčavami, zmenami klímy či otepľovaním. Najviac zabrať dostávajú veľké potné žľazy, ktoré sú v oblasti pazúch, dlaní a chodidiel. Potenie nereaguje len na teplo ale aj na psychický, emočný, fyzický stres. Potenie je zvýšené aj v životných prelomoch ako je u žien tehotenstvo, dojčenie, prechod.

Ak máme zaužívané „normálne“ hygienické návyky ako sú sprchovanie, výmena prádla, ktoré je bavlnené a priedušné a používame antiperspiranty, tak by nám potenie nemalo výrazne prekážať. O nadmernom potení hovoríme ak pot viditeľne steká po tele a tvorí viditeľné fľaky. Výrazne to zhoršuje deň a nemáme nič iné na mysli, len aby sme to nejak zakryli.

Je neuveriteľné ale pitie teplého čaju môže zmierniť problém. Veď nakoniec v tropických krajinách domáci pijú veľa rôznych čajov. Aj dostatočná hygiena a častejšia sprcha vám umožní cítiť sa príjemnejšie.  Cesnak a cibuľu alebo aj špargľu by ste mali obmedziť, pretože tiež napomáhajú zvýšenému poteniu sa a ako benefit spôsobujú výraznejší zápach. Dôraz treba klásť na kvalitné bavlnené a priedušné oblečenie. Používanie antiperspirantov môže mať tiež vedľajšie účinky, predsa len ide o chemickú reakciu a všetkého veľa škodí. Pokiaľ to s nimi preženieme, nemusí to byť najzdravší spôsob. Ak používate tieto prípravky desaťročia, je dobré ich striedať. Na trhu je množstvo foriem, napríklad zásypy, púdre, sprejové či tuhé antiperspiranty. Dobrou voľbou pre mladých ľudí je aj detský zásyp (do topánok napríklad), ktorý neobsahuje toľko chémie. Bylinné produkty resp. na prírodnej báze sú tiež vyhovujúce.

Nadmerné potenie môže byť zapríčinené aj zmenou zdravotného stavu, či signalizovať nejaké ochorenie. Väčšinou súvisí z hormonálnymi zmenami. Takže ak máte problém z nadmerným potením, mali by ste absolvovať minimálne preventívnu prehliadku, prípadne navštíviť endokrinológa, ktorý vyšetrí hormonálny status pacienta. Váš pot okrem už spomínanej stravy môže ovplyvňovať, hlavne jeho zápach, aj užívanie liekov v kombinácií zo stresom. Samozrejme nie je riešenie lieky vysadiť, kvôli zdravotnému stavu ale riešiť to potenie ako vedľajší účinok.