Trampolíny nie sú len pre deti. Ak ste si do doposiaľ mysleli, vedzte, že Jumping je šport pre všetkých, ktorí si chcú vytvarovať telo, schudnúť, či získať kondičku. Hoci ide o dosť náročné cvičenie, zvládne ho takmer každý. V podstate skáčete celú hodinu a obmieňate skoky. Na čo je takéto cvičenie dobré? V čom vám pomôže? Pokúsili sme sa vybrať tie najdôležitejšie zdravotné účinky Jumpingu…
Štúdie ukázali, že je to vynikajúci spôsob ako zabrániť a zbaviť sa celulitídy. Je to druh cvičenia, ktorý je lepší a vhodnejší ako beh, či iné typy cvičenia. Dá sa cvičiť tiež doma, avšak v skupine na tréningu je to väčšia zábava.
Skákaním na trampolíne sa zbavíte 80% nej záťaže na vaše kĺby. Je to úžasné riešenie pre starších, ľudí s telesným obmedzením a tiež pre rekonvalescentov. Rovnako, tí, ktorí vedú sedavý spôsob života alebo začínajú s cvičením.
Desaťminútové skákanie sa rovná pol hodine behu. Stimuluje metabolizmus, zvyšuje kapacitu kyslíka, zlepšuje rovnováhu, zvyšuje cirkuláciu kyslíka do tkanív, zlepšuje obeh lymfy v lymfatických uzlinách. Rovnako posilňuje srdce a zvyšuje energiu a pocit vitality. Ďalším zdravotným účinkom je, že tvaruje a spevňuje svaly.
Najdôležitejšie však je, že sa budete po hodine smiať a je to veľká zábava. Práve úsmev a dobrá nálada k tomuto športu patria. V porovnaní s behom, je skákanie na trampolíne účinnejšie o 68%.
Kardiovaskulárna kondička
Jumping na trampolínach zvyšuje silu a kondíciu vašich svalov. Srdce a krvný obeh pri jumpingu zaručujú, že kyslík sa účinnejšie dostane do všetkých častí vášho tela a tak sa budete cítiť zdravšie a čerstvejšie. Rovnako je to jedinečný spôsob ako si udržať váhu. Nezabudnite však, že ak sa chcete začať venovať tomuto cvičeniu, navštívte lekára a poraďte sa s ním, či je pre vás toto cvičenie vhodné, najmä ak ste prekonali infarkt alebo vážne ochorenie.
Psychická pohoda
Nielenže jumping zvyšuje krvný obeh, privádza kyslík do mozgu a vy sa tak budete cítiť čerstvejšie a bystro, rovnako vám tento šport prinesie dobrú náladu. Takisto budete pozitívne naladený a sebavedomý. Endorfíny- látky, ktoré podporujú dobrú náladu, sa vylučujú takisto pri behu, bicyklovaní a sexe. Práve tieto látky sa dostanú do vášho mozgu a budete sa usmievať.
Pohoda pre kĺby
V porovnaní s behom, či tenisom, je jumping nenáročný na záťaž kĺbov. 80% so záťaže na kĺby je pohltených trampolínou. Čiže cvičia vaše svaly, nie kĺby.
Silnejšie kosti
Jumping je namáhavý a opakovanie skákania je pre kosti miernym „stresom“, čiže pomáha tak svalovokostnému systému zabrať, a vytvárať obsah minerálov.
Ako sme uviedli, Jumping má veľa zdravotných účinkov. Odporúčame skákať zo začiatku aspoň 5 minút každý deň. Zvýšite si tak okysličenie buniek, posilníte slabé svaly a kĺby, zlepšíte aeróbnu výkonnosť a najdôležitejšie je, že vyčistíte a detoxikujete lymfatický systém.