Dobrá rada

Kedy je správny čas na sezónnu výmenu pneumatík?

1985
0
Zdieľaj

Slovensko leží v pásme, kde sa pravidelne striedajú štyri ročné obdobia. Vďaka tomu poznáme mráz, sneh i trópy. Z tohto dôvodu je dôležité, aby vaše auto malo správne pneumatiky zodpovedajúce danej sezóne, inak by sa každodenné dobrodružstvá mohli premeniť na katastrofu.

LETNÉ PNEUMATIKY

Od jari, keď zlezie sneh a teploty sa vyšplhajú vyššie a počas letných mesiacov máte dve možnosti, aké používať pneumatiky – letné pneumatiky alebo celoročné – voľba závisí od vašich preferencií. Každý typ má svoje pre aj proti. Letné pneumatiky napríklad poskytujú vozidlu lepšiu ovládateľnosť a lepšiu priľnavosť na vlhkej vozovke, na druhú stranu celoročné sú vhodným riešením počas celého roka, avšak na úkor určitých vlastností. Bez ohľadu na váš výber sa odporúča odložiť zimné pneu na jar. Ak totiž jazdíte na celoročných alebo zimných pneumatikách na suchej rozpálenej ceste, veľmi rýchlo sa opotrebujú.

ZIMNÉ PNEUMATIKY

Teploty v jeseni začnú výrazne klesať začiatkom Októbra, kedy sa odporúča nahodenie zimných pneumatík. Novembrový Martin na bielom koni zväčša prinesie aj sneh a to je už obdobie, kedy by ste zimné pneu mali mať obuté. Na rozdiel od celoročných pneumatík majú zimné pneu lepšie jazdné vlastnosti v snehu a na ľade, čo má vplyv na celkovú bezpečnosť jazdy. Vedeli ste, že celoročné pneumatiky majú dvojnásobne dlhšiu brzdnú dráhu na zasneženom povrchu ako zimné pneu? Celoročky sú skvelým kompromisom, ale kompromis zväčša nebýva najšťastnejším riešením.

KEDY PREZUŤ PNEUMATIKY

Zimné pneumatiky by ste mali vymeniť za letné ak teplota vonku stúpne nad 7°C a neklesne pod túto úroveň aspoň pár dní. Toto je všeobecné pravidlo, pretože je veľmi ťažké určiť presný dátum kedy obuť letné pneumatiky. Počasie na konci zimy a začiatku jari je veľmi premenlivé, prezúvať sa môže začiatkom Marca, ale pokojne aj na konci Apríla. Neunáhlite sa ale a neprezúvajte hneď ako sa oteplí, je potrebné počkať kým sa počasie ustáli (ak aspoň týždeň – dva bude minimálne 7°C). Pri výmene pneumatík skontrolujte celkový stav kolies, ak sú elektróny (či plechové disky) alebo pneumatiky príliš opotrebené (majú hĺbku dezénu pod 3 milimetre), je ich zbytočné nahadzovať, pretože vám už neposkytnú to, čo potrebujete.

AKÉ PNEUMATIKY SI VYBRAŤ

Vybrať si pneumatiky s vynikajúcim pomerom ceny a kvality nie je až také zložité. Dôkazom sú kvalitné, napriek tomu lacné pneumatiky Zeetex s tradíciou už od roku 2005, ktoré ulahodia aj náročným vodičom. Tieto pneumatiky sa predávajú po celom svete a tešia sa im milióny spokojných zákazníkov.