Domácnosť a Záhrada

Machové steny. Dotyk prírody v interiéri.

1745
0
Zdieľaj

Ľudia sa prírode čoraz viac vzďaľujú a zjavne si to v poslednom období začali aj uvedomovať. Keď už nemôžu dostatočne veľa času tráviť v prírode aj kvôli stále narastajúcej pracovnej zaťaženosti, rozhodli sa priniesť si prírodu domov. A nielen tam. Machové steny a dekorácie začali skrášľovať aj priestory kancelárií, hotelov, reštaurácií, či zdravotníckych zariadení. Zelená farba má vo všeobecnosti na človeka pozitívny vplyv. Pôsobí na psychiku človeka, upokojuje, znižuje stres a napätie. Okrem toho má mach aj ďalšie úžasné vlastnosti. Čistí vzduch, má vysoké akusticko-absorbčné vlastnosti, je hypoalergénny a je prirodzeným ukazovateľom vlhkosti. Mach je tiež bezúdržbový, čo znamená, že si berie potrebnú vlhkosť z okolia. Jeho prirodzená vlhkosť býva často nahradená ekologickou látkou na báze solí. Mach nadmernú vlhkosť vyzráža a udržuje si tak dlhodobo svoj čerstvý vzhľad a farbu.

Vyberať možno z niekoľkých druhov machov, mnohých farieb a kombinovať s ďalšími prírodnými produktmi, ako sú napríklad sušené bonsaje, stabilizované rastliny, kvety, drevo, liany, kôra, konáre. Takto môžu vzniknúť naozaj krásne a zaujímavé mozaiky. Okrem machových stien môžete vyskúšať aj dekorácie do bytu v kvetináči, machové rohože alebo niečo podobné ako umelý trávnik. Na internete je možné nájsť nespočetné množstvo rôznych kombinácií, materiálov, farieb a tvarov.

Máte vlastnú predstavu o machovom obraze či inej dekorácii z machu? Chcete do neho vniesť aj kúsok seba? Buďte kreatívni, vytvorte si machové dekorácie svojpomocne. Stačí ísť do prírody, nazbierať, čo sa vám páči a pripevniť na obraz alebo v kvetináči.

Pokiaľ nepatríte medzi priaznivcov pestovania živých rastlín alebo vám tmavé miestnosti nedovoľujú rastliny pestovať, tak práve pre vás je ideálny umelý mach. Síce ide už len o napadobeninu machu a teda nie je prírodný, stále je však rovnako krásny. Dnešní výrobcovia dnes už dokážu napodobniť reálny mach do takej miery, že si ani nevšimnete rozdiel.

Mach môžeme využiť aj v rámci firemného dizajnu prostredníctvom vytvorenia rôznych obrazcov, piktogramov, loga a podobne.

Machové steny a obrazy sú moderné dekorácie, ktoré sú stále viac populárne medzi návrhmi špičkových architektov. Táto ojedinele krásna a v prípade živého machu aj zdravá dekorácia, nielen že upúta pozornosť každej návštevy, ale bude vytvárať výnimočný interiérový prvok, ktorý si každá návšteva alebo zákazník zaručene všimne.