Cestovanie a Destinácie

Kostarika — malá krajina hýriaca rozmanitosťou

4690
0
Zdieľaj

ŽE JE Kostarika malou krajinou, je zrejmé už pri prílete na letisko San José vzdialené niekoľko míľ od hlavného mesta. Chvíľu ste nad Karibským morom a o niekoľko minút už prudko klesáte nad Tichým oceánom, pripravujúc sa na pristátie. Kostarika, krajina približne s tromi miliónmi obyvateľov, je úzky pás hornatej, vulkanickej pevniny medzi Nikaraguou a Panamou. Je to jedna zo siedmich krajín, ktoré tvoria Strednú Ameriku, vrátane Panamskej šije, pevniny spájajúcej Mexiko v Severnej Amerike s Kolumbiou v Južnej Amerike. — Pozri mapku na strane 17.

Hneď ako sa poobzeráte, zapôsobí na vás bujná zelená krása krajiny. Zdá sa, že kamkoľvek sa pozriete, vidíte palmy, banánovníky, cukrovú trstinu, ako aj kávovníkové plantáže a veľa druhov exotických rastlín, kríkov a kvetov. Kostarika je rajom botanikov. No skôr než nás uchváti jej očarujúca krása, zalistujme si v jej histórii.

Ďalší Kolumbov objav

Roku 1502 zastihla flotilu Krištofa Kolumba na jeho štvrtej ceste búrka pri pobreží krajiny dnes známej ako Honduras. Hľadajúc útočisko, vydal sa pozdĺž časti pobrežia Nikaraguy, ktoré sa dnes nazýva Moskytí záliv, a pristál v domorodej dedinke menom Cariari. Zapôsobila naňho srdečnosť ľudí a bohatá vegetácia. Ešte väčší dojem naňho urobili zlaté ozdoby, ktoré nosili niektorí domorodci. Kolumbus vo svojej túžbe po zlate usúdil, že to bude pobrežie bohaté na drahé kovy. Ako sa neskôr ukázalo, jeho nádeje stroskotali, no španielski objavitelia ešte predtým krajinu nazvali Costa Rica čiže Bohaté pobrežie.

V priebehu dejín sa Kostarika odtrhla od Španielska a získala nezávislosť. Po krátkej občianskej vojne sa roku 1949 krajina stala jedinečnou v moderných dejinách — dočasný prezident José Figueres navrhol ústavu, ktorou sa rušila armáda! Tento radikálny krok povzbudil niektorých amerických kvakerov, aby sa do Kostariky presťahovali, kde v mestečku Santa Elena založili výrobňu syra. V porovnaní s niektorými krajinami Strednej Ameriky sužovanými nepokojmi je Kostarika skutočnou oázou pokoja

Krajina hýriaca rozmanitosťou

Pri cestovaní malou oblasťou krajiny, kde sme si chceli pozrieť sopky Poás a Arenal, zapôsobila na nás bohatá rozmanitosť rastlín a stromov, tropických kvetov, záhradníctiev, v ktorých sú pestované kvety chránené čiernou sieťovinou, a intenzívne pestovanie jahôd. Vedľa obrovských listov rastliny sombrilla del pobre (dáždnik chudobného človeka) sme sa cítili maličkí. Stráne kopcov pokrývali tmavozelené kríky kávovníkov obťažkané červenkastými bobuľami.

V Kostarike sú všade motýle. Neďaleko San José je niekoľko motýlích fariem, kde možno pozorovať a fotografovať motýle v ich prirodzenom prostredí. Jedna turistická príručka uvádza, že v „tejto malej krajine je viac motýľov než v celých Spojených štátoch“. Hovorí aj to, že „vedci teraz vedia, že Kostarika je jednou z oblastí s najväčšou biologickou rozmanitosťou na svete“. Nie div, že sa sem hrnú botanici a biológovia, aby skúmali rozmanitosť života na tom kúsku zeme nazvanom Kostarika.

Ďalším príkladom pestrosti prírody v Kostarike sú vtáky. Musíte byť v strehu, aby ste nejaké vtáky zazreli, a ešte rýchlejší, aby ste ich vyfotografovali! Kŕdle zelených papagájov narobia veľa kriku všade, kde sa objavia. Na oblohe sa vznášajú zopilotes čiže čierne kondory, hľadajúc bystrým zrakom ďalšiu potravu. V klenbe lesa možno zazrieť málo pôvabné tukany s mohutnými zobákmi. Medzi stromami sme videli poletovať aj žltého spevavca (Pselliophorus tibialis) a tyrana bentevi so žltou hruďou. Letmo sme zazreli aj kolibríka, vznášajúceho sa nad blízkymi kvetmi, hľadajúceho ďalšiu porciu nektáru. V ZooAve (Vtáčia zoologická záhrada) sme sa kochali pohľadom na všetky druhy kostarických vtákov. Boli tam pestrofarebné papagáje ara, ktoré hlučne dávali najavo svoju prítomnosť. Beda, v klietkach muselo byť ešte veľmi veľa iných vtákov vrátane rodinky štyroch sov, sediacich bok po boku, ktoré vyzerali tak múdro.

Kostarika je povestná svojou širokou rozmanitosťou národných a súkromných parkov, indiánskych rezervácií a chránených zverníc. V skutočnosti je chránené takmer 27 percent územia krajiny, čo je najväčší podiel v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. Keď ste teda ochotní cestovať, môžete si vybrať druh terénu i ekologické prostredie.

Ak sa do Kostariky predsa vyberiete, vyplatí sa všimnúť si aspoň jedno malé upozornenie. Keď budete jazdiť vozidlom, možno vám prepáčiť, ak si budete myslieť, že veľa vodičov pred vami je opitých. Prečo? Lebo budú často bez výstrahy zatáčať a odbočovať. Čože to robia? Vyhýbajú sa veľkým jamám, ktoré sú pohromou cestnej siete krajiny. Preto sa o známej rezervácii Monteverde Cloud Forest v jednej turistickej príručke píše: „Možno sa do nej dostať iba tak, že pretrpíte niekoľkohodinovú jazdu po strašných cestách; namiesto krátkeho výletu sa odporúča niekoľkodňová návšteva.“ Samozrejme, keď cestujete vozidlom s dobrým podvozkom a pevnými pneumatikami, možno vás hrboľatá cesta natoľko neunaví.

Skutočne, v Kostarike je toho, čo možno vidieť a vnímať, tak veľa, že štrnásťdňová dovolenka vám poskytne iba zbežný pohľad na krásu a rozmanitosť tejto čarovnej krajiny. Jeden hotel mal vo svojej minizoologickej záhrade niekoľko výstavných kusov. Strážca bol taký láskavý, že nám dovolil vojsť do klietok a vyfotografovať si tukana a vrtkého ocelota. Rozmanitosť sa vzťahuje aj na kostarický pohostinný ľud.