Zaujímavosti

Hľadanie orchideí v Európe

6420
0
Zdieľaj

ORCHIDEY fascinujú ľudí na celom svete. Tieto rastliny sú synonymom exotickej krásy a pestrofarebnej nádhery. Skutočnosť, že sa vyskytujú v nepreniknuteľných tropických pralesoch, ešte pridáva k tajomnej atmosfére, ktorá ich obklopuje. Len málo ľudí si uvedomuje, že orchidey sa nenachádzajú iba v tropických oblastiach, ale že rastú aj v miernejších oblastiach našej planéty, napríklad v Európe.

V rôznych regiónoch od arktického Islandu až po subtropické Grécko možno nájsť rôzne druhy orchideí. V Európe je známych celkovo asi 350 druhov. Na rozdiel od mnohých tropických druhov sú európske druhy terestriálne, zakoreňujúce sa v pôde. Orchidey v trópoch sú hlavne epifytmi, zakoreňujú sa na stromoch. Mnohé tropické druhy vytvárajú obrovské, nádherné kvety, zatiaľ čo kvety európskych orchideí sú čo do veľkosti oveľa skromnejšie.

Cesta za orchideami v Európe je príjemným rozptýlením, pretože mnohé druhy rastú v prekrásnom prostredí. Orchidey sú často indikátormi, ktoré signalizujú existenciu charakteristických podmienok životného prostredia. Mnohé druhy sú veľmi náročné na ekologickú stránku prostredia, v ktorom žijú, a vyskytujú sa iba na miestach, ktoré vyhovujú všetkým ich požiadavkám. Močiarne orchidey, ako je Dactylorhiza incarnata, rastú napríklad iba na miestach, kde podzemná voda obsahuje dostatok vápnika. To vysvetľuje, prečo sú niektoré druhy vzácnejšie ako iné. Druh orchidey, ktorý má veľmi špecifické nároky, sa bude vyskytovať zriedkavejšie ako druh, ktorý môže rásť aj v menej obmedzených podmienkach.

Keď sa vydáme na pomyselný výlet naprieč Európou, z Holandska až do južného Talianska, vo väčšine regiónov, cez ktoré pôjdeme, nájdeme orchidey. Začnime Holandskom. V tejto nízko položenej krajine v západnej Európe ešte nachádzame rozsiahle močiare, vlhké dunové priehlbiny a lúky. V máji a júni sú niektoré z týchto terénov sfarbené doružova a dofialova orchideami rodu Dactylorhiza. Pôvabným, impozantným druhom je Dactylorhiza praetermissa. Táto rastlina môže dosahovať výšku 1 meter a môže mať až 60 kvetov. Domovom orchideí sú aj pozostatky rašelinových slatín a vresovísk. Najmä na mokrých vresoviskách možno niekedy nájsť veľké množstvo orchideí Dactylorhiza maculata. V rašelinových slatinách by sme museli starostlivo hľadať, kým by sme našli drobné zelené kvety druhu Hammarbya paludosa. Táto malá orchidea rastie v extrémne neprístupných oblastiach.

Cestujeme ďalej, do centrálnych horských pásiem Nemecka. Tu, uprostred širokej rozmanitosti opadavých stromov, sa nachádza niekoľko zástupcov rodu Epipactis. Kým niektoré z týchto druhov rastú v hlbokom tieni, iné, ako napríklad Epipactis muelleri, dávajú prednosť vonkajšiemu okraju lesa. Druhy Epipactis, kvitnúce neskoro v lete a na jeseň, uzatvárajú orchideovú sezónu v Európe. Na svahoch kopcov bohatých na vápnik býva zvláštny druh vyprahnutej lúky, vápenatá lúka, ktorá oplýva orchideami. V máji a júni by sme tu mohli nájsť desiatky druhov, medzi ktoré patria prekrásne Orchis militarisOrchis ustulata.

V južnej časti Nemecka sa dostávame do Álp. Alpské lúky sú povestné svojím bohatstvom kvetín. Toto prostredie často dotvárajú orchidey. Niektoré alpské lúky, napríklad lúky Dolomitov v Taliansku, sú v júli zdobené purpurom orchideí. V širokej škále farieb sa tu hojne vyskytuje druh Nigritella nigra. Nigritella vydáva silnú vanilkovú vôňu, ktorá nám pripomína, že vanilka sa získava z plodov jednej tropickej orchidey.

Orchidey možno nájsť aj v nadmorských výškach presahujúcich 3000 metrov. V tejto nadmorskej výške je možné nájsť orchideu Chamorchis alpina, ktorá je pravdepodobne najmenšia na svete. Kvety tohto druhu majú priemer menší než 5 milimetrov. Tieto kvety nepriťahujú veľa pozornosti, pretože sú zelenej farby. A predsa má tento druh svoje vlastné špecifické miesto v ekosystéme alpského regiónu.

Keď prekročíme Alpy, dostávame sa do európskej oblasti Stredozemného mora. Tu nachádzame viac druhov orchideí než kdekoľvek inde v Európe a ich rozmanitosť je ohromujúca. Teplomilné druhy, ktoré tu rastú, kvitnú iba skoro na jar. Počas suchého leta celá vegetácia vrátane orchideí vysychá a nedá sa nájsť takmer žiadna kvitnúca rastlina. Iba po prvých jesenných dažďoch sa opäť objavujú svieže zelené rastliny.

Orchidey na tento dážď reagujú. V tom čase si mnohé druhy vytvárajú listy a prežívajú zimu v tvare určitých ružíc. Až skoro na jar ukážu svoje nádherné kvety. Druhy rodu Ophrys sú typické pre vegetáciu okolo Stredozemného mora. Čo sa týka opeľovania, mnohé z týchto druhov sú závislé od samčekov hmyzu, ktoré kvet, podobajúci sa na hmyz, omylom pokladajú za samičku ochotnú spáriť sa. Niekoľko druhov je pomenovaných podľa hmyzu, na ktorý sa podobajú, napríklad hmyzovník pavúkovitý, muchovitý a čmeľovitý (Ophrys sphegodes, insectiferabombyliflora). Po pseudokopulácii hmyz odnáša mnoho peľu a náhodne ho prenáša na iný kvet toho istého druhu. Dochádza k opeľovaniu a môže sa začať tvorba semien. Táto metóda opeľovania je prekvapujúco presná.

Medzi niektorými druhmi rodu Ophrys sú známe odlišné plemená. Každé plemeno je opeľované konkrétnym druhom hmyzu. Keď sa opeľujúci hmyz jedného druhu ocitne medzi kvetmi odlišného plemena alebo plemena, ktoré vyzerá podobne, odmieta ich opeliť. Občas dôjde k „nehode“, keď je chybne opelený iný druh, a výsledkom sú hybridy. Z času na čas môžu tieto hybridy vytvoriť semená schopné reprodukcie a dať vznik veľkému množstvu potomkov.

Ďalším charakteristickým rodom z okolia Stredozemného mora je rod Serapias. Druhy, ktoré tu patria, sú opeľované hmyzom, ktorý trávi noc v trubičkovitej dutine vnútri kvetu. Kým sa hmyz prebudí, na jeho telo sa prichytí mnoho peľu, takže nasledujúcu noc bude opelený ďalší kvet.

Na ceste naprieč Európou sme videli veľa prekrásnych prírodných oblastí, ktoré sú plné orchideí. A predsa sa mnohé orchidey vytratili. V spriemyselnenej, husto obývanej Európe s rozvinutým poľnohospodárstvom je prakticky každá prírodná rezervácia vystavená množstvu ohrozujúcich podmienok. Kyslý dážď, sucho, maximálna kultivácia poľnohospodárskej pôdy, turistika a urbanizácia, to všetko si vyberá svoju daň na orchideách. Mnohé druhy sa stali vzácnymi. V niekoľkých krajinách sú daktoré druhy chránené zákonom.

8 tipov, ako sa správne starať o orchideu