Zaujímavosti

Krátke momenty, ktoré sa nám zdajú ako večnosť

511
0
Zdieľaj
Krátke momenty, ktoré sa nám zdajú ako večnosť
Krátke momenty, ktoré sa nám zdajú ako večnosť

Ako povedal Albert Einstein, čas je relatívny. Príjemné situácie preletia takmer bez povšimnutia. Naopak, negatívne momenty trvajú veľmi dlho a čím sú nepríjemnejšie, tým dlhšie pôsobia. Sú aj situácie, ktoré sa ťahajú celú večnosť, hoci uplynie nanajvýš pár minút. Najčastejšie je to očakávanie niečoho negatívneho, alebo naopak, príjemného a dlho očakávaného.

Keď vyznáte svoje city žene, ktorá sa vám páči

Väčšina chlapov potvrdí, že po slovách „ľúbim ťa“ nasledujú sekundy trvajúce roky, kým príde odpoveď. Počas týchto sekúnd prežívate v hlave niekoľko možností ďalšieho vývoja udalostí, od „aj ja ťa milujem“ až po „prepáč, ale si pre mňa len kamarát“.

Keď ste v dopravnej zápche

Zápcha je pre vodiča zlá v tom, že sa nemá čím rozptyľovať, pretože musí neustále sledovať cestu a stále kúsok po kúsku, meter za metrom sa posúvať dopredu v slimačom tempe. Čas sa ešte viac vlečie ak ste v zápche pri ceste z práce domov.

Keď čakáte na koniec pracovného dňa

Najmä ak je pondelok a vy ste už od začiatku dňa zavalení prácou. Pár minút pred koncom pracovného dňa začnete nervózne hľadieť na hodiny v rohu obrazovky monitora, no tie akoby zamrzli.

Keď zubár pracuje v ústach vŕtačkou

Dokonca aj po anestézii je vŕtanie nepríjemné. Sedieť s otvorenou čeľusťou a sledovať zubára v akcii je pôžitok, ktorý trvá večne. Zdá sa, že už by malo byť po všetkom, ale nie. Človek má potom pocit, že zubár snáď ani nechce, aby to skončilo.

Keď idete výťahom s cudzincom

V zásade sa každá jazda vo výťahu s niekým zmení na nejakú nepríjemnú udalosť, zrejme preto, že ľudia sú pri sebe príliš blízko. Ale keď cestujete s alebo cudzincom, čas sa spomalí a výťah sa takmer zastaví, pravdepodobne kvôli narušeniu vašej komfortnej zóny. Cítite sa trápne a nepohodlne, chcete sa rýchlo dostať z tejto malej škatuľky.

Keď sledujete posledné minúty zápasu, kde váš tím tesne vyhráva

Každý, kto má vášeň pre futbal, hokej alebo basketbal, potvrdí, že posledných pár minút pred koncom zápasu, keď je váš tím vo vedení, sa zdá nekonečných. Čas sa naťahuje najmä vo chvíľach, keď súper začína tvrdo tlačiť a každú sekundu ohrozuje vašu bránku či kôš. To isté sa stane, keď oba tímy majú rovnaké skóre, ale váš je objektívne slabší ako súper a potrebuje aspoň ubrániť daný výsledok.

Keď zaplatíte za nákup kartou a čakáte na potvrdenie platby

Všimli ste si, že čím menej peňazí je na karte a čím drahší je nákup, tým pomalšie terminál funguje? Niekedy sa zdá, že doslova zamrzne v momente autorizácie. Obzvlášť pomaly to funguje aj v prípadoch, keď sa ponáhľate alebo kupujete len maličkosť a za vami je niekoľko ďalších, ktorí chcú zaplatiť v hotovosti.

Keď stojíte v rade

Existuje niekoľko možností, ako zmraziť čas pri čakaní v rade, a azda najjasnejšia je, keď veľmi potrebujete ísť na toaletu, no stále je pred vami niekoľko ľudí. Počítate každú sekundu a modlíte sa ku všetkým bohom, aby ste to stihli. Ďalšou možnosťou je rad pri pokladni pár minút pred zatvorením predajne. Vždy sa nájde dôchodca, ktorý vyberie z košíka produkty rýchlosťou jeden produkt za minútu, potom pomaly hľadá peňaženku v taške a nakoniec, verný svojim zásadám, vloží zakúpený tovar do tašky rovnakou rýchlosťou ako pri jeho vykladaní.

Keď vidíte, že niekto píše správu do messengeru

Tieto tri bodky, ktoré sa objavujú v niektorých aplikáciách, menia sekundy na večnosť. Okrem toho bol zaznamenaný paradox: čím dlhšie človek píše správu, tým vyššia je pravdepodobnosť, že odpoveďou bude niečo ako „jasné“ alebo len pár emotikonov.

Keď kanvica takmer vrie

Čas potrebný na zahriatie kanvice je normálny. Akonáhle sa však blíži začiatok varu, čas sa prudko spomalí. Je zbytočné stáť nad kanvicu a čakať, kým konečne vodu uvarí. Je lepšie robiť iné veci, aby ste nemali pocit, že ubehla večnosť.