Domácnosť a Záhrada

Ktoré domáce zviera je najmenej náročné na starostlivosť?

9047
0
Zdieľaj

Takmer každé dieťa túži po domácom zvieratku. Keby bol svet podľa nich, každá rodina by bývala s celou zoologickou záhradou. Pri zvažovaní jeho kúpy treba brať do úvahy možnosť, že keď dieťa príde do puberty alebo sa odsťahuje kvôli štúdiu, ostane vám domáci miláčik na krku. Preto si vyberajte zviera aj s ohľadom na to, že sa budete musieť jedného dňa možno oň starať sami.

Najvýhodnejšia je korytnačka

Korytnačka suchozemská je jeden z najmenej náročných domácich zvierat. Kŕmime ju v priemere raz za dva týždne a krmivo pre ňu nie je veľmi finančne náročné. Korytnačka sa môže dožiť až 50 rokov. Nevýhodou však je, že častokrát o nej ani nevieme, nevydáva žiaden zvuk a nevyžaduje si kontakt so svojim majiteľom ako napríklad pes alebo mačka.

Rybičky upokojujú

Rybičky predstavujú peknú dekoráciu do bytu. Navyše, ich sledovaním sa zbavujeme stresu a upokojujeme svoju myseľ. Je to nenáročný druh zvierat, ktorý má minimálne nároky. Stačí ich 1-3 krát denne nakŕmiť a raz za dva týždne urobiť údržbu akvária. Nedajú sa však pohladkať a to je pre mnohé deti veľká nevýhoda.

Škrečky sú aktívne najmä v noci

Tieto malé hlodavce nevyžadujú náročnú starostlivosť, no ich nevýhodou je, že prevažnú časť dňa spia a v noci robia hluk. Škrečky sa v priemere dožívajú dvoch rokov a nepotrebujú veľa priestoru. Týmto hlodavcom musíte zabezpečiť pravidelnú výmenu podstielky, ak sa chcete vyvarovať typického zápachu a zdravotným problémom zvieraťa.

Králiky

Králiky deti milujú. Sú poslušné, ale zároveň temperamentné zvieratá. Keď je o králika dobre postarané a je správne integrovaný do spoločnej domácnosti, tak je k človeku vždy priateľský. Aj keď sa to môže niekomu zdať nepravdepodobné, tak králiky si dokážu osvojiť hygienické návyky a dokonca budú rozumieť aj niektorým jednoduchým povelom. Tieto malé cicavce sú omnoho inteligentnejšie, ako si mnohí ľudia myslia. Pokiaľ ide o hygienu, tak sú králiky veľmi čistotné zvieratá. Milujú čistenie svojej srsti a pokojne by to dokázali robiť po celý deň. Králik patri medzi top desať najčistotnejších zvierat planéty spolu s potkanom, mačkou a človekom.

Zadovážte si niečo exotické

Novým trendom je v súčasnosti vlastniť niečo exotické. V kurze sú malé opice, vodný dráčik, tarantuly, leguány, ale častokrát aj niečo väčšie. Chovať exotické zviera však nie je len tak. Musíte si k nim vybavovať rôzne nevyhnutné formality a povolenia.

Tu sú dôvody, prečo si zaobstarať domáce zviera

Okrem toho, že zvieratá dokážu ľuďom lásku nezištne opätovať a sú vďačné za našu starostlivosť, majú aj ďalšie pozitívne účinky na osobnosť človeka, a to predovšetkým na dieťa. Pomáhajú rozvíjať zodpovednosť, sebadôveru, trpezlivosť, disciplínu, pohybové zručnosti, komunikáciu, emocionalitu a empatiu. Navyše majú úžasnú schopnosť odbúravať stres a znižovať úzkosť a depresiu.