Dobrá rada

Ktoré z týchto často používaných viet o alkohole sú pravdivé? A ktoré sú len mýty? 

916
0
Zdieľaj

Ak vám je zima, poldeci vás zahreje

S počtom vypitých drinkov vám naozaj bude teplejšie. Ide však len o ilúziu. Alkohol nezvyšuje telesnú teplotu, iba rozširuje cievy. Piť alkohol v chlade je veľmi nebezpečné. Nielenže riskujete poriadne prechladnutie, ale môže dôjsť aj k dezorientácii.

Pred požitím väčšieho množstva alkoholu je dobré sa najesť niečoho mastného

Nie je to pravda. V skutočnosti množstvo potravy v žalúdku účinky alkoholu len odsúva na neskôr. Opijete sa síce omnoho pomalšie, čo ale znamená že toho vypijete viac, než keby ste účinky alkoholu cítili už po dvoch drinkoch. Navyše, mastným jedlom a alkoholom len zbytočne zaťažíte pečeň a žalúdok.

Po požití väčšieho množstva alkoholu je dobré vypiť veľké množstvo vody

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že čím viac tekutín do seba dostane pred pitím, tým lepšie. Je to čiastočne pravda, treba sa ale vyhnúť nárazovému príjmu tekutín, ktoré len zbytočne zaťažia obličky. Pokiaľ pijete celý večer alkohol a pred spaním vypijete liter vody, zbytočne zaťažíte žalúdok a na odbúravanie alkoholu to nemá žiaden vplyv. Keďže alkohol skutočne spôsobuje dehydratáciu, je potrebné prijímať tekutiny počas jeho pitia alebo pred ním.

Alkohol zabíja mozgové bunky

Mýtus. Alkohol má na telo mnoho negatívnych dopadov. Zabíjanie mozgových buniek však nie je jedným z nich. Niekoľko štúdií za posledných pár rokov dokázalo, že alkohol mozgové bunky skutočne nezabíja, ale ovplyvňuje to, ako samotný mozog funguje. Konzumácia alkoholu a jeho následné účinky totiž znižujú komunikáciu medzi neurónmi v mozgu a to spôsobuje, že naše komunikačné a motorické schopnosti sú podstatne pomalšie.

Nemali by ste miešať

Toto je pravdivé a zároveň nie je. V skutočnosti je úplne jedno, aký druh alkoholu budete piť a s čím ho budete kombinovať. Ide skôr o to, aký máte citlivý žalúdok. Niektorým ľuďom nesadne už dva deci vína, zatiaľ čo iní si môžu vychutnávať koktaily od výmyslu sveta bez následkov.

Po hubách sa nesmie piť alkohol

Toto je naozaj pravda. Ide asi o najhoršiu kombináciu, akej sa môžete dopustiť. Hríby sú samé o sebe ťažšie stráviteľným pokrmom. Po jedle s hubami je požívanie alkoholu nesmiernym zabijakom pre pečeň. Ak by sa vám nanešťastie podarilo skonzumovať jedovaté huby, alkohol by len urýchlil vstrebávanie toxických látok do krvi, čím by sa stal katalizátorom otravy.